Z rodiny Adobe CS3: Ultra a Soundbooth

Mezi další členy rodiny Adobe CS3 patří i programy, které se v balíku Production Premium vyskytují poprvé.
Kapitoly článku

Dnešní článek je posledním z řady o programech v balíku Production Premium. Jak již bylo výše zmíněno, bude se věnovat Adobe Ultra CS3 a Adobe Soundbooth CS3, což jsou poslední důležité programy, o kterých ještě nebyla řeč. Adobe Ultra CS3 je užitečný nástroj pro snadné klíčování videa a Adobe Soundbooth CS3 je software pro základní úpravy zvuku.

Adobe Ultra CS3

Nový nástroj dodávaný v balíku Production Premium zjednodušuje klíčování videa téměř do jediného klepnutí myší. Složitější klíče můžete mít hotovy během pár minut. Tvůrci Ultra používají technologii Vector Keying, díky níž lze dosáhnout poměrně kvalitního vyklíčování i v případě videí s nerovnoměrně nasvětleným pozadím, roztřepenými vlasy nebo poloprůhlednými objekty. Program umí zacházet se zdrojovými materiály jak v DV, tak HDV a HD.

Klepněte pro větší obrázek
Startovací okno Adobe Ultra CS3

Adobe Ultra CS3 je určen pro přípravu záběrů, které se později využijí v Premiere Pro nebo After Effects. Nyní si projdeme hlavní nástroje a vlastnosti, kterými disponuje.

Klepněte pro větší obrázek
Pracovní prostředí Adobe Ultra CS3

Oříznout nebo otočit

Pro lepší manipulaci se zdrojovým videem program disponuje (v záložce Input) nástroji pro oříznutí části obrazu (Input Cropping), jeho zvětšení (Scale) nebo otočení (Angle). V případě že video ořízneme lze rovněž zjemnit hrany (Edge Softness).

Klepněte pro větší obrázek
Oříznutí videa a zjemnění hran, vpravo pro ukázku nedostatečně oříznuto

Zamaskujte co do záběru nepatří

Často se stává, že se v záběru vyskytují věci, které výrazně ztěžují klíčování záběru, jako třeba stojan s osvětlovací technikou. Tyto předměty bývají nepravidelné a použití jednoduchého oříznutí by mohlo odstranit i část videa, které potřebujeme. Ultra naštěstí obsahuje nástroj pro zamalování (vyřazení) nežádoucích oblastí pomocí štětce. Ten nalezneme pod náhledem na vstupní klip.

Klepněte pro větší obrázek
Zamaskování části záběru pomocí štětce

Virtuální prostředí

Adobe Ultra disponuje rozsáhlou knihovnou předem vytvořených virtuálních prostředí, do nichž lze snadno začlenit klíčované osoby či předměty. Pokud si nevybereme z nabídky již hotových prostředí, lze si s pomocí obrázků či animací vytvořit vlastní. Obrázky navíc mohou mít rozlišení až 4 096 x 4 096 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek
Samotné prostředí
Klepněte pro větší obrázek
Postava začleněná do virtuální místnosti

Stíny a odrazy snadno a rychle

Pro zvýšení reálnosti začlenění postavy do virtuálního prostředí můžeme využít stíny či odrazy. Postačí nám přesunout se do záložky Shadows, kde v nabídce Shadows & Reflections zaškrtneme vybrané typy efektů.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr efektů
Klepněte pro větší obrázek
Postava s aplikovaným efektem

Klíčování na pomoc s grafickou kartou

V případě že máte počítač vybaven grafickými kartami GeForce 5700, Radeon 9600 nebo lepšími (u SD videa) či GeForce 6600, Radeon 9800 (u HD), budete moci výrazně zvýšit rychlost klíčování videa s Adobe Ultra, neboť probram podporuje klíčování prováděné na grafické kartě (tzv. GPU keying). Zrychlení by mělo fungovat na všech kartách podporujících Pixel Shader 2.0.
Nesmíte ale v programu zapomenout zaškrtnout položku GPU Boost.

Klepněte pro větší obrázek
Pro zapnutí GPU klíčování je nutné zaškrtnout GPU Boost

Režim Plus-90

V případě, že nedisponujeme kamerou s vysokým rozlišením a přitom bychom potřebovali alespoň 720 pixelů vysoký klíčovaný záběr, můžeme využít malého triku. Kameru otočíme o 90 stupňů a postavu proti pozadí tak natočíme naležato. Díky funkci Plus-90, kterou disponuje Adobe Ultra CS3 a která se umí dobře vypořádat s prokládáním, pak klíčovaný záběr natočíme zpátky a tak máme rázem k dispozici video vysoké 720 místo 576 pixelů, což už je ekvivalentní rozlišení 1 280 x 720 HD.

Klepněte pro větší obrázek
Postava natočená naležato
Klepněte pro větší obrázek
Narovnání a vyklíčování záběru v Adobe Ultra CS3

Import a export do mnoha formátů

Program umí nakládat s videem v QuickTime, AVI, MPEG či jiném formátu pro který máte nainstalován kodek. Rovněž disponuje funkcní pro invertování alfa kanálu pro zajištění kompatibility s NLE na počítačích Macintosh.

Výtečný pomocník

Adobe Ultra CS3 je výtečný program pro každodenní klíčování. Zavilím uživatelům Premiere Pro dává nové možnosti jak si poradit s videem natočeným na zelené pozadí. Avšak pro ty, kdo umí dobře pracovat s After Effects a pluginem Keylight, zásadním přínosem nebude. Díky poměrně kvalitnímu klíčování na jedno klepnutí myši si jej ale časem oblíbí každý.

Kapitoly článku

Témata článku: Video, Adobe, Boost, Ultra HD, Adobe Premiere, Adobe After Effects, Resource, Central, Skateboard, Vector, Remove, Clean, Original, Pinnacle, Pinnacle Studio

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ramdee 18. 9. 2007 0:03:39
    Namakane :-D
  • rajo 16. 9. 2007 12:44:58
    Dobrá otázka, prosím autora o odpověď.
  • caesar 14. 9. 2007 21:52:01
    dej si misto slovo "adobe" slova "moje matka" a vysmahni mindraku.
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5