reklama

YouTube + Google = GooTube, bližší pohled na akvizici

Americká internetová společnost Google oznámila, že koupí za cca 1,65 miliardy amerických dolarů (zhruba 37 miliard kč) společnost YouTube, která umožňuje jednoduše sdílet videozáznamy. Jedná se o zatím nejvyšší cenu akvizice jednotlivých společností, které bylo v tomto specifickém odvětví dosaženo!
Desátého října oznámila společnost Google v tiskové zprávě informaci o akvizici, o které již pár dní spekuloval list The Wall Street Journal. Následně byla rozeslána na burzy a zpravodajské servery celého světa. Transakce za úctyhodných 1,65 miliardy dolarů bude provedena formou akciového převodu (stock-for-stock transaction). To má za následek, že Google tak nebude muset sahat hluboko do svého finančního reservního fondu, který využije k další expanzi. 
 
Tím, že Google přibral pod svá křídla YouTube, doplnil své aktivity na poli online videa. Přestože služby YouTube jsou zcela zdarma, Google byl ochoten za společnost zaplatit obrovskou sumu peněz. Rostoucí obliba sdílení videa láká inzerenty, kteří mají enormní zájem o zveřejnění reklamy na serverech s vysokou návštěvností. Google tak rozšiřuje svou působnost na lukrativním trh reklamních videosnímků a také získá know-how a zavedenou značku společnosti. 

O čem YouTube vlastně je?

YouTube lidem umožňuje zhlédnout a sdílet originální videozáznamy skrze webové rozhraní. Jednoduchým způsobem uploadujete videoklip na www.YouTube.com. Můžete tak učinit za použití webových stránek, blogů či e-mailu. Návštěvníci serveru denně zhlédnou 100 milionů (sic!) videozáznamů a 65 000 videí je každý den uploadováno.
 
Klepněte pro větší obrázek

YouTube je relativně mladá společnost. Vznikl teprve loni v únoru, kdy ho tři mladí nadšenci založili prakticky na koleni. Počáteční kapitál společnosti byl velice nízký. Hlavní však byl nápad. Zde je vidět jistá paralela právě se společností Google. Internetová reklama, díky níž jsou služby YouTube zdarma, způsobila obrovský boom tohoto projektu. Jen letos v srpnu navštívilo server 72 milionů lidí z celého světa, zatímco minulý rok jich bylo jen 2,8 milionu. YouTube má na trhu velký podíl, přitom v současnosti zaměstnává pouhých 60 lidí.

Lehce riziková investice

Koupí YouTube však Google nezíská jen samé výhody. Podle řady analytiků ho také v budoucnu čekají značné problémy. Na server YouTube totiž putují i díla, která jsou chráněna autorským zákonem. Bývají to často nahrávky z televize, z filmů a podobně. YouTube sice před uzavřením dohody s Googlem podepsal několik smluv, které se týkají distribuce obrazového materiálu, jenže tím, že nyní spadá pod internetového giganta, se stává mnohem lákavější kořistí. Je velice pravděpodobné, že se na něj sesype vlna žalob.
 
Investoři si však tyto problémy nepřipouštějí. Akcie společnosti Googlu na elektronickém mimoburzovním systému Nasdaq (GOOG) stouply za poslední dva týdny zhruba o třicet amerických dolarů. Hlavním tahounem ceny byla právě zpráva o zmíněné akvizici. Většina analytiků i nadále doporučuje akcie Googlu kupovat. Například podle Jima Cramera budou příští rok stát akcie společnosti přes 500 USD za kus. Nynější cena akcií se drží lehce pod 430 americkými dolary.
 
Klepněte pro větší obrázek

Jak si stojí Google?

Podíváme-li se na obchodní a investiční strategii Googlu, pak je oněch 500 dolarů za akcii reálnou metou. Google se snaží expandovat a konsolidovat se na trhu jako jednička. Růst firemních tržeb je úctyhodný. V roce 2002 činila tržba 440 milionů USD, v roce 2005 pak celých 6 miliard.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Firemní strategie, kterou Google zveřejnil pro rok 2006 a dále, se dá shrnout asi tak, že se hledají nové trhy a snaží se získat co nejvíce z těch stávajících. Potenciál podle firemních zdrojů ještě nebyl zdaleka vyčerpán a nebude ani během roku 2006. Priority Googlu jsou nyní udržení prvního místa mezi vyhledávači a větší zaměření na reklamu.
 
Lze tedy předpokládat, že zaměření na internetové služby, které jsou zajímavé pro inzerenty, a jejich případný odkup Googlem, bude na pořadu i v období následujících měsíců až let. Google má k těmto účelům značný rezervní kapitál. Financování dalších akvizicí může také zajistit další emisí svých akcií, které na ceně stoupají neustále. Za poslední dva roky se cena akcií více než zdvojnásobila.

Nástup strnulého obra

Z Googlu se stává skutečně gigant s miliardovými zisky. Nutno podotknout, že se v poslední době mnohem více než na inovaci a vývoj soustředí na akvizice menších společností, získání jejich patentů a know-how a v neposlední řadě získání jejich značky a prestiže. Pohlcování dalších a dalších společností pak nutně vede k monopolizaci trhu v daném odvětví.
 
Klepněte pro větší obrázek
Priority společnosti Google
Google také čelí, a v budoucnu bude ještě mnohem více čelit, problémům a nešvarům postihující všechny gigantické firmy. Znatelně se zpomalují vnitropodnikové procesy, které pak zabraňují inovacím a vývoji společnosti, protože management a pronikání informací k němu působí velice zkostnatěle. Již v tuto chvíli není vlastní vývoj Googlu tak dynamický a progresivní, jako byl před pár lety.
 
Úspěšná a bohatá firma pak na sebe váže velké množství lidí, kteří se chtějí na jejím bohatství přiživit. Dá se proto očekávat nekončící množství oprávněných, či pouhých spekulativních žalob. Velká společnost raději vyplatí mimosoudní vyrovnání, než aby riskovala ztrátu dobrého jména. A Google je velkým hráčem na poli IT a bude třeba počítat s jeho expanzí i do budoucna.

Témata článku: Google, YouTube, Akvizice, Stock, Goog

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vita 20. 10. 2006 14:02:16
    no a taky by sis clovece mohl v nejakym slovniku zjistit, ze ten tvuj...
  • Krocan 20. 10. 2006 10:59:50
    akoze tie dva riadky na tom webe si vypotil pri masturbovani ??
  • atomion, atomion 19. 10. 2006 19:57:58
    Tak GooTube se dalo čekat viz...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 219

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama