reklama

Yahoo! SiteBuilder: tvorba webů téměř pro každého

Internetové portály se předhánějí, kdo nabídne dříve nebo lépe tu kterou službu. Mnohdy se jedná o aplikace, které s internetem souvisí spíše okrajově nebo jsou určeny k něčemu jinému, než vyhledávání a katalogizaci. Portál Yahoo! vedle svého Yahoo! Widget Engine (dříve Konfabulator) nabízí také výbornou aplikaci pro tvorbu webových stránek.
Plusy / minusy
+ množství šablon
+ propracované ovládání
+ podpora pro funkce Yahoo!
– menší problém po instalaci
– jednoduchost nastavení kódové stránky
– kontrola pravopisu v angličtině

Program Yahoo! SiteBuilder je určen pro snadnou tvorbu webových stránek vizuální cestou. Rozhodně bych jej nedoporučil pro tvorbu stránek využívajících PHP, ASP a podobné technologie. Síla tohoto programu spočívá v nabídce téměř čtyř stovek šablon, které si můžete upravit pro své potřeby. S tímto programem nemusíte znát dopodrobna jazyk HTML, nicméně si myslím, že určité znalosti tvorby stránek a jejich propojení (odkazy, rozmísťování různých prvků atp.) pomohou.

S programem můžete upravovat stávající stránky nebo vytvářet zcela nové podle šablon. Lze sice začít editovat zcela čistou stránku, ovšem bez zmíněných šablon mi program nepřijde zvlášť zajímavý. Šablony jsou rozděleny do jednačtyřiceti kategorií podle toho, pro jakou oblast jsou stránky určeny. Každá kategorie obsahuje různý počet šablon. O jejich kvalitě si uděláte nejlepší představu sami. Jsou mezi nimi dobré i horší.

Šablony především

Nejlepším způsobem, jak začít tvorbu nové webové prezentace, je spustit si průvodce New Site. V několika krocích budete vyzváni k zadání názvu nového webu, výběru složky pro uložení souborů a výběru šablony. Opět připomínám, že lze použít prázdné stránky, ale nepřijde mi to v tomto programu tolik zajímavé.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce pro vytvoření nového webu

Každá šablona má definovány stránky, které bude webová prezentace obsahovat. Typicky jsou to domovská stránka, informace, kontakty a přehled služeb. Pomocí průvodce můžete nechat vytvořit navigační nabídku, která jednotlivé stránky propojí. Nabídku je ovšem možné vytvořit i později, což využijete i při tvorbě bez použití šablon. Jakmile průvodce dokončíte, otevřou se vygenerované stránky v programu a můžete začít s úpravami.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr z velkého množství šablon

Prostředí programu je složeno s posuvných rámců, které obsahují různé pohledy: průvodce, náhled na upravovanou stránku, různé seznamy a editační prostor se záložkami zobrazujícími jednotlivé stránky. Jednotlivé rámce lze klepnutím pohodlně skrývat nebo opět zobrazovat.

Stránky vygenerované pomocí šablon již obsahují ukázkové texty, které stačí přepsat vlastním obsahem. Líbilo se mi, že ve vytvořených odstavcích je i naznačeno, co do nich vepsat, například kde sdělit zákazníkům informace o firmě, odkazy na reference a podobně. Program je celý v angličtině a totéž platí pro šablony, takže ne každému budou tyto informace užitečné. Nicméně i při základních znalostech lze s programem pracovat bez problémů. Stránky nemají uvedeno ve svém kódu označení pro znakovou sadu, nicméně pomocí jednoduchého dialogu lze doplnit meta tagy s příslušnými hodnotami.

Klepněte pro větší obrázek

Yahoo! Site Builder v akci

Možnosti editace jednotlivých prvků stránky jsou vzhledem k cílové skupině uživatelů programu dostatečné. Klepnutím vyberete konkrétní prvek, poklepáním spustíte režim úprav. V případě textových oblastí tak budete moci upravit informace, u obrázků se otevře dialog umožňující zadat cestu, rozměry a další vlastnosti. Totéž platí pro tabulky a další prvky webových stránek. Nástrojová lišta připomíná jednoduchý textový editor. Veškerý obsah můžete libovolně přesouvat pomocí myši. Jak možná již tušíte, na straně vygenerovaného kódu je to zajištěno pomocí kaskádových stylů a absolutního pozicování.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s možnostmi úprav tabulky

Do projektu lze libovolně vkládat všechny známé prvky webových stránek, včetně tabulek, formulářů, obrázků, multimédií, ale i přímo kousků kódu. Vkládat můžete pomocí nabídky Insert, která je zpracována tak, aby i začátečník porozuměl tomu, co dělá. Není zde tedy obecná funkce určená pro vložení odkazu, ale z nabídky si vyberete, zda chcete vložit odkaz v rámci svého webu, odkaz na jiné stránky, emailovou adresu atd. Považuji to za uživatelsky velice přívětivé, na druhou stranu zkušenějším uživatelům bude chybět možnost úplné kontroly nad kódem vkládaným pomocí průvodce.

Oživení stránek pomocí doplňků

Z nástrojové lišty můžete vyvolat dialog, který zobrazuje jednotlivé kategorie prvků, které lze do stránky vložit. Mimo ty standardní zde najdete navigační panel, počitadlo přístupů, různé doplňky směřující na služby Yahoo! (mapy, vyhledávač, kalkulátory aj.), efekty použité při načtení stránky do prohlížeče, nebo tlačítka pro službu PayPal. Pokud máte účet u služby Yahoo! Merchant Solutions, můžete vložit ovládací prvky pro elektronický obchod.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam prvků, které lze vložit na stránku

Zvláštní pozornost bych chtěl věnovat navigačnímu panelu. Jde o povedenou pomůcku, která umožní vkládat jednoduše odkazy na všechny stránky v celém projektu. Jestliže jste někdy tvořili statický web, jistě jste museli po přidání některé stránky do projektu ručně upravit seznam odkazů na všech ostatních. To s tímto programem nemusíte. Poklepáním na navigační panel zobrazíte dialog, ve kterém vidíte seznam dostupných stránek v projektu a seznam těch, které jste již umístili do navigace. Názvy jednotlivých odkazů v navigačním panelu jsou tvořeny automaticky podle názvu HTML souboru, můžete si je však upravit.

Jak vidíte na obrázku, upravit můžete i samotný vzhled navigačního panelu, pokud se vám ten dodaný se šablonou nezamlouvá. Stačí si vybrat jiné téma případně zadat cesty k vlastním obrázkům a upravit písmo. Jakmile dokončíte úpravy, budete vyzváni k promítnutí změn na všechny stránky v projektu. Po dvojím potvrzení tak získáte aktualizovaný navigační panel na všech stránkách. Změny popisků a přidání nové stránky do projektu jsou tedy velice jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek

Úprava navigačního panelu

Od Yahoo! především na Yahoo!

Propojení se službami portálu Yahoo! jsem již částečně zmínil u možnosti vložit prvek pro práci s elektronickým obchodem. Funkce pro publikování webu umožňuje snadné nakopírování vytvořeného projektu na webový prostor Yahoo!, ke kterému máte zřízen účet. Není to samozřejmě nezbytné, protože vytvořené stránky můžete používat i bez Yahoo!. V tom případě ale musíte ručně poskládat vytvořený obsah z jednotlivých souborů. Tímto krokem se však portál snaží přilákat více uživatelů na svůj placený webhosting, kde mimo jiné nabízí poměrně příjemné ceny v porovnání s dostupnou kapacitou, a také doménu druhého řádu zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola pravopisu je jen anglicky

Program je vytvořen s pomocí Javy a vyžaduje tedy její podporu na počítači. S instalací jsem neměl žádný problém, horší to bylo se spuštěním. Používám aktualizovaný JRE od Sunu, nicméně po spuštění programu zástupcem vytvořeným na ploše se zobrazilo okno příkazového řádku s několika příkazy, ale program samotný nikoli. Řešení je velice jednoduché. V mém případě stačilo ručně spustit soubor sitebuilder.jar, který se nachází ve složce s programem, a problém byl vyřešen.

Klepněte pro větší obrázek

Další z dodávaných šablon

Přestože nejsem velkým přítelem podobných řešení pro tvorbu webu bez jakýchkoli znalostí, tento program se mi zalíbil. Je tvořen s důrazem na co nejpříjemnější práci uživatele, spolu s ním získáte přístup k více jak 380 šablonám a snadno vytvoříte jakýkoli typ webové prezentace s víceméně statickým obsahem. Ukázky některých prezentací najdete zde.

  Yahoo! Site Builder 2.2.3
  nástroj pro tvorbu webových stránek
  výrobce   Yahoo! Inc.
  web   webhosting.yahoo.com/ps/sb 
  cena   zdarma
  operační systémy    Windows 98/ME, 2000 a XP

Témata článku: Yahoo, Dialog, Site

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Polzer, Jan Polzer 6. 1. 2006 8:14:55
    to je tedy síla Fulltextové vyhledávání a...
  • Ivo 6. 1. 2006 7:54:20
    http://www.roderickphotography.com/Home_1.html
  • Diviš 4. 1. 2006 20:19:58
    v některém z posledních čísel CHIPu vyšel článek od nějakého Jirky Macicha...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 28

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama