reklama

Xfire: instant messenger pro hráče

Online komunikátory si získaly přízeň zejména díky rychlému doručení informací a spojení mezi lidmi. Jejich výhoda oproti e-mailu je okamžité zjištění přítomnosti adresáta u počítače a možnost konverzace podobně jako na chatu. Nemusíte tedy čekat na doručení zpráv na poštovní servery. Mezi běžnými komunikačními programy se objevil jeden určený speciálně pro počítačové hráče. Více se o něm dozvíte v článku.

Plusy / minusy
+ hlasový přenos
+ komunikace při hře
+ seznam herních serverů
– přenos videa

Ptáte se, proč někdo vytvořil komunikátor určený speciálně pro hráče a co je na takovém programu speciální? Proč hráčům nestačí „obyčejné“ ICQ nebo MSN? Myšlenky, které vedly k vytvoření programu Xfire neznám, nicméně na druhou část otázky už odpovím. Xfire se od běžných komunikátorů liší zobrazením her, které váš kamarád hraje a možností komunikace při spuštěné hře.

Většina běžných komunikátorů je během hraní her schována do pozadí, stejně jako jiné programy. Pokud vám přijde například nová zpráva na ICQ, maximálně uslyšíte zvukové oznámení.  Pokud si chcete zprávu přečíst, musíte hru ukončit, případně ji minimalizovat, což není vždy možné. Avšak Xfire vás při hraní hry neomezuje. Okno s textovou komunikací je zobrazeno přímo ve hře, takže můžete ihned zareagovat. Stejně tak můžete začít psát. Stačí stisknout Scroll Lock + X a okno komunikátoru se zobrazí.

Seznam uživatelů jako v ICQ

Nový uživatel se musí zaregistrovat. Vyberete si přezdívku, zadáte minimálně pětiznakové heslo, své jméno, příjmení, stát, PSČ a e-mailovou adresu, na kterou bude v případě potřeby doručeno zapomenuté přístupové heslo. Nezapomeňte vypnout doručování reklamních nabídek od partnerů výrobce programu, pokud o ně nestojíte. Ihned po dokončení registrace se můžete přihlásit.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatele v seznamu můžete třídit do různých skupin

Program si dovede zapamatovat heslo, navíc může startovat ihned po spuštění systému. Abyste jej mohli plně využívat, budete potřebovat naplnit seznam přátel. Vyhledávání probíhá klasicky podle uživatelského jména, hesla, nebo skutečného jména. U nalezených kontaktů si můžete ještě před přidáním do adresáře zobrazit profil. Ten se vztahuje zejména na hry, které si vybraný člověk hraje. Profil se bohužel zobrazuje v okně webového prohlížeče. Zobrazení v rámci programu by určitě potěšilo řadu jeho uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

Jak vidíte, Xfire používají i čeští uživatelé

Seznam oblíbených uživatelů můžete jednoduše třídit pomocí skupin. Připraveny jsou tři – pro připojené uživatele, pro hrající uživatele a offline uživatele. Další lze přidávat podle libosti. S uživateli můžete komunikovat buď samostatně nebo v rámci jakési diskusní místnosti, kde se lze spojit s několika uživateli naráz.

Nalezne vám herní servery, ty nejbližší zobrazí nejdříve

Druhou částí programu je seznam herních serverů. Opět je rozdělen do několika skupin. Hry, které jsou zde zobrazeny, musí Xfire podporovat. Databáze programu je pravidelně aktualizována, ale i tak se může stát, že některou vaši oblíbenou hru nenabídne. Momentálěn program podporuje přes šest stovek herních titulů. Za normálních okolností jsou podporované hry ve vašem počítači vyhledány automaticky a jsou nabídnuty v seznamu. Poklepáním pak zobrazíte seznam dostupných herních serverů k vybrané hře.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam herních serverů pro vybranou hru – vyberte si podle jazyku

U serverů je zobrazena vlaječka, takže hned vidíte, kam se asi budete připojovat. Servery, které se nachází ve vašem státě, jsou v seznamu zobrazeny na začátku. Důležitá je informace o odezvě serveru (ping), zajímat vás bude také počet hráčů. Za užitečnou informaci lze považovat také název mapy, kterou budete na serveru moci hrát. V doplňkovém okně se po označení serveru zobrazují informace o typu hry, portu, vyžadovaném heslu a jiné. Poklepáním na vybraný server ihned spustíte hru, která by se k serveru měla automaticky připojit.

Zkuste přenos souborů a típání obrazovky

Třetí částí aplikace je seznam souborů. Opět je zde rozdělení do mnoha skupin. Soubory si uživatelé samozřejmě mohou mezi sebou vyměňovat. Zajímavá je práce se screenshoty. Pomocí klávesové zkratky je snadno uložíte a pak se můžete kamarádům pochlubit, jakou náročnou situaci jste ve hře zvládli. V doplňkovém panelu nabízí Xfire vyhledávání souborů. To vás přesune opět na webové stránky programu, kde se zobrazí zadanému výrazu odpovídající demoverze, patche, plné hry, skiny, tapety na pozadí a jiné.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam souborů umožňuje také vyhledávat na webu

Podobně jako oblíbené ICQ má Xfire možnost definovat „stav“ uživatele. Ve výchozím nastavení můžete měnit mezi online a away from keyboard, tedy pryč od klávesnice. Další můžete vytvořit prostým zadáním textu na příslušné místo.

Když nestačíte psát, jednoduše začněte mluvit

Kromě textové komunikace nabízí Xfire také přenos hlasu. V týmových hrách, kde nezbývá na textovou komunikaci čas, je toto naprosto ideální. V nastavení programu si také můžete vybrat, zda je nutno k aktivaci hlasového přenosu stisknout nějakou klávesu, nebo zda bude hlasový vstup automaticky rozpoznán. V takovém případě využijete nastavení citlivosti mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení hlasové komunikace – automaticky i na požádání

Vzhled rozhraní programu je možno měnit pomocí různých  souborů s motivy. Pokud se vám nelíbí výchozí, nic nebrání změnit vzhled Xfire tak, aby vypadal jako běžná hranatá aplikace pro prostředí Windows.

Pokud rádi hrajete počítačové hry po síti a potřebujete nějaký dobře ovladatelný nástroj pro komunikaci s ostatními hráči, určitě Xfire vyzkoušejte. Věřím, že rychle zapomenete na mnohdy nepohodlné způsoby komunikace, které jsou implementovány přímo v hrách. Jako minus u programu uvádím přenos videa. Vždyť kdo by nechtěl znát výraz protihráče ve chvíli, kdy mu zlikvidujete herní postavu.

 Xfire 1.58
 online komunikátor pro hráče
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Xfire, Inc.
 web  www.xfire.com
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 98/2000/XP 

Témata článku: Instant Messaging, GigaMania

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • burner 29. 11. 2006 19:51:06
    bohuzel nejde je to ale skoda :(
  • Cernovir 6. 11. 2006 14:34:58
    Mam otazku, kdyz mam uzivatele na ICQ jde nejakym zpusobem ho integrovat...
  • Gulde, Gulde 16. 7. 2006 0:51:41
    Já ho používam už celkem dlouho, a je to perfektní věc, hlavně to měření...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama