Windows Vista: Ano, či ne?

Má cenu přecházet na Windows Vista? Ani v redakci se na tom neshodneme. Dva názory proti sobě, můžete přidat ten svůj.

Jsou témata, na kterých se v redakci neshodneme. Pro ně jsme v časopise Computer vytvořili novou rubriku nazvanou Černobíle. V rámci „černobílých“ článků si můžete přečíst o sporných tématech a odlišných názorech odborníků. Na Živě vám pak dáme prostor vyjádřit, který názor je vám bližší, nebo zda se na věc díváte úplně jinak.

Dnes proti sobě stojí Ondra Bitto, který hájí nový operační systém, zatímco Tomáš Holčík nedá dopustit na Windows XP, přestože na pracovním počítači rovněž s Vistou pracuje.

Nepřehlédněte: anketa, vaše názory a diskuze

Poznámka: článek vyšel v Computeru 24/07


Klepněte pro větší obrázekDíky Windows Vista držím krok. Ať už kvůli psaní či aplikacím.

Ondřej Bitto

S Vistou jsem se poprvé setkal zhruba před rokem, postupně jsem pozoroval její vývoj skutečně od věku batolete až po stávající vyvinutou, pravidelně záplatovanou dorostenkyni. Co mě zpočátku nadchlo? Uživatelská přívětivost – i když osobně nepatřím mezi uživatele, kteří by upřednostňovali „omalovánky“ na úkor funkční výbavy. Ale řada dalších, především začínajících, má ráda barvičky, rotující objekty, lesklé efekty nebo 3D náhledy při přepínání aplikací. Navíc už není zapotřebí hledat doplňující programy pro správu fotek, což zastoupí Windows Fotogalerie, nebo antispyware, kteroužto úlohu na sebe do určité míry vezme zabudovaný Windows Defender.

Někteří nemohou Vistě přijít na jméno kvůli nefunkčnosti některých her. Neříkám, že jsem náruživý hráč, ale mých pár vyvolených her vždy fungovalo bez problémů, takže zde osobně nemůžu argumentovat proti. A kdyby nefungovaly, tak přeci osobní počítač nemusí být všmohoucí herní platforma (proto jsem se také teď před Vánocemi vybavil Xboxem 360). Podobně je tomu s během dalších aplikací nebo hardwaru: co jsem připojil, fungovalo, případně stačilo stažení a instalace aktualizovaných ovladačů.

Samozřejmě i mě na Vistě stále trápí několik věcí, nicméně ty na miskách vah nezvítězí nad subjektivní spokojeností. Občas nějakou funkci hledám déle, než by v dané chvíli bylo zdrávo, to ale přisuzuji železné košili zvyku z dřívějších vydání Windows. Při vytížení systému také čas od času zakleji a argotem dávám ultimátum nejen verzi Ultimate, pak mě však uspokojí zabití několika žroutů paměti, nebo dokonce vypnutí procesu, který si chybou přiřkl celé jedno ze dvou procesorových jader.

Windows XP stále mám, neříkám, že jsem je přestal používat. Využívám je však čistě kvůli archaičtějším testům, svůj primární pracovní prostor jsem stoprocentně svěřil Vistě. A svěřil jsem jí ho bez obav…


Klepněte pro větší obrázekDo Windows Vista se bezhlavě neženu. Prostě nemám důvod.

Tomáš Holčík 

Proč mám doma Windows XP? Nikdo mne nemůže podezírat z konzervatismu, Windows Vista jsem proháněl na počítačích od alfaverzí, kdy to byl ještě Longhorn, a Betu 2 instaloval na nebohý redakční notebook, hned jak mi ji ještě teplou předali v Redmondu. Přesto na svém domácím počítači používám Windows XP.

S Vistou si tykám na pracovním počítači, kde opravdu jen pracuji a nepotřebuju žádné speciality. Doma vládnou Windows XP. Důvod je přitom jednoduchý, nechci mít žádné problémy. Kvůli dětem mám na počítači mnoho her i těch starších, jejichž funkčnost v systému Vista není popravdě garantována. Mám starou zvukovou kartu a opravdu nechci kupovat novou jen kvůli tomu, že se nějakému vývojáři neuráčilo vyrobit ovladače i na mou zvukovku. Zvuk integrovaný na základní desce ostatně zlobí i na mém pracovním počítači – ještě, že existují USB sluchátka.

Na Windows XP neřeším kompatibilitu, všechno funguje, a když něco zazlobí, vždy to zvládnu vyřešit. Za těch sedm let je Windows XP zkrátka stabilní prověřená platforma. Netvrdím, že systém Vista je méně stabilní, Microsoft v něm odvedl mimořádný kus práce a systém obsahuje neskutečné množství chytrých vylepšení. Ty si ale často můžete do Windows XP doinstalovat zdarma od jiných autorů.

Problémem Visty je příliš silný ekosystém okolo Windows XP, výrobci jsou velmi spokojeni s trhem pro Windows XP a Vistu s jejím složitějším jádrem zatím oťukávají. Protože tak na Windows Vista není žádná aplikace, která by vás donutila změnit operační systém, lidé zůstávají na Windows XP a s nimi i výrobci.

Argumentem pro Windows Vista mělo být grafické rozhraní DirectX 10 pro hry. Jak ale testy ukazují, většinu efektů si můžete zapnout také ve Windows XP a současně je to na Vista často pomalejší. Tvůrci her by také byli proti sobě, kdyby se uměle omezovali jen na malý ostrůvek Windows Vista, proto na Windows XP máte ten samý zážitek.

Je Windows Vista lepší systém než Windows XP? Zcela bezpochyby, u nového počítače, který si s Vistou důvěrně rozumí, má smysl. Je ale o tolik lepší než Windows XP, aby to stálo za to změnit systém? To už tak docela neplatí.


Klepněte pro větší obrázek Líbí se vám tento článek? V aktuálním čísle časopisu Computer, který je právě v prodeji, najdete další takový. Tentokrát o sporu, zda jsou současné moderní technologie a trendy vždy přínosem, nebo mají spíše negativní dopady.

 

Nepřehlédněte: anketa, vaše názory a diskuze ve fóru

Témata článku: Software, Windows, Linux, Open source, Windows Vista, Vista, HR, Defender, Windows Defender

Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 41

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Včera | Pavel Tronner | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?