Windows Performance Rating: je vaše sestava připravena na Vista?

Windows Vista budou obsahovat nástroj, který ohodnotí vaši sestavu dle výkonu a oznámkuje ji tzv. Windows Performance Ratingem. Snadno tak poznáte, zda je vaše sestava dostatečná a zejména při nákupu nového počítače to může být pomocný ukazatel. V čem je háček?

Windows Performance Rating ohodnotí vaši sestavu

Již několik měsíců se diskutuje o tom, jaký hardware bude vlastně pro Windows Vista potřeba, a tyto spekulace zřejmě budou pokračovat dál. Samotný Microsoft pak v posledním CTP buildu Vista představil něco, co se nazývá "Windows Performance Rating". Přímo v systému bude zabudován hodnotící mechanismus, který prověří klíčové komponenty vašeho počítače a celou sestavu pak "oznámkuje".

Mezi tyto zásadní komponenty patří pochopitelně procesor a paměť, ale také grafická karta a pevný disk. Výsledný rating bude číslo od 1 do 5 (nejlepší), přičemž každá z komponent bude rovněž samostatně ohodnocena v jednotlivých subtestech. Výsledné číslo pak bude značit, jak dobře budou Vista na dané sestavě běhat a také zda dokáže počítač využít všech nových vlastností.

Bohužel konkrétní údaje o metodologii tohoto "benchmarku" Microsoft nezveřejnil a až do uvedení finální verze nových Windows se zřejmě ještě několikrát změní, resp. celý systém bude přepracováván. Pokud tak má někdo k dispozici zmiňovaný únorový CTP, dosažený rating se zřejmě bude lišit od toho, jaký získá ve finální verzi systému.

K čemu je rating dobrý?

Základní myšlenka je prostá. Tím, že bude definováno jakési bodové hodnocení (vnucuje se mi přirovnání například s 3DMarkem), mohou pak obchodníci lépe prezentovat prodávané sestavy a rovněž zákazník bude mít usnadněný výběr. Netýká se to ovšem jen nových sestav. Systém vás bude o vašem ratingu nenápadně informovat na rozličných místech systému, takže budete vědět, jak na tom jste a zda není například vhodná doba pro nakoupení většího množství paměti a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Běžnému uživateli (tedy spíše laikovi, který má PC na kancelářskou práci a doma pro občasnou zábavu a Internet) je v zásadě jedno, jaké komponenty v počítači má, ale moc dobře pozná, když "to" je nějaké pomalé. Pokud si takový běžný uživatel půjde koupit počítač, podle typu procesoru či velikosti paměti zkrátka neodhadne, zda mu bude výkon stačit a zda se vyplatí investovat více. Jistě, výkon se rozhodně neztratí, ale proč zase na druhou stranu utrácet zbytečně peníze navíc, když něco podobného ani nevyužijete? V tomto ohledu pak má zákazník i prodejce poněkud usnadněnou práci, pokud budou počítače hodnoceny pomocí ratingu. Hráči a nároční uživatelé tak budou hledat sestavy s vysokým skóre, ostatním postačí klidně i průměrná trojka a v kanceláři si vystačíte zřejmě i s jedničkou. Má to však jeden drobný háček.

Zlepšující se hardware naruší měřítko?

Háček je v tom, že samotný systém Vista tu zřejmě nějaký ten rok bude v přibližně nezměněné podobě (pokud neuvažujeme záplaty a SP), avšak hardware se zlepšuje neustále a navíc stále rychleji. Co to pak udělá s podobným ratingem? Bude fixní a nebo se bude také časem měnit ("přitvrzovat")? V případě že se měnit nebude, velice rychle ztratí svou vypovídací hodnotu, protože za rok či dva budou všechny prodávané počítače pravděpodobně dosahovat nejvyššího skóre.

Pokud se však bude časem rating měnit, bude jednak obtížné porovnávat počítače, jejichž stáří se liší například jen o půl roku, a navíc bude každému počítači toto skóre s časem klesat a uživatel tak může mít pocit, že už jeho počítač nemá dostatečný výkon. A navíc se může divit, proč má jeho kdysi "nadupaný stroj", který dosahoval ratingu 5 najednou jen číslo 1.

Klepněte pro větší obrázek

Jistě, může to být dobrý psychologický nástroj, jak uživatele nutit čas od času k nákupu nového hardware, ale racionálně uvažující uživatel bude spíš hodnotit reálný výkon svého počítače než nějaké číslo. Rating tak bude mít své opodstatnění zřejmě jen v počátcích, kdy se sestavy s Vista dostanou na pulty obchodů. Kvůli rozruchu ohledně hardwarových nároků nového systému, který už od uvedení prvních testovacích verzí panuje, by tak mohl leckterý uživatel tápat a raději koupit dražší "železo", leckdy i zbytečně. V tom by mohl rating alespoň určitým způsobem pomoci.

Existuje však ještě jedna spekulace o možnosti, jak rating využít, a sice pro software. Je jasné, že systém samotný je základ, ale důležité jsou rovněž aplikace, které na počítači provozujete. Na stejné sestavě tak může být dost značný rozdíl, zda si prohlížíte webové stránky a nebo pracujete v nějakém náročném grafickém programu, kde není paměti nikdy dost. Může se tak stát, že na krabici se softwarem bude uvedeno, že "program je určen pro počítače s Windows Vista Ratingem 3 a vyšším" nebo něco podobného. Neznamená to, že si na horší sestavě program nespustíte, ale výkon už prostě nebude ideální.

Klepněte pro větší obrázek

Otázkou však zůstává, zda nakonec obchodníci (až se vyjasní metodologie hodnocení a také to, zda se bude měnit s časem) budou ochotni tento rating používat a své sestavy nějak označovat. Je jisté, že se sestavou s hodnocením 5 určitě nebude důvod se nepochlubit. Na druhou stranu, co počítač, který bude ohodnocen jen jedničkou? Bude o něj mít někdo vůbec zájem (ačkoliv i číslo 1 může znamenat bezproblémovou práci ve Vista)? V takovém případě se tím zřejmě nikdo moc chlubit nebude. Jak se tedy k této problematice postaví obchodníci a jak moc se naopak zákazník nechá ratingem přesvědčit, to uvidíme na podzim.

Zdroje: TechRepublic, ZDNet

Témata článku: Windows, Sestavy, Rating

139 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Daniel 30. 1. 2007 12:39:20
    Ve vsi ucte k autorovi.. prijde mi dost podivne hovorit o vypovidaci...
  • ja 21. 3. 2006 20:32:37
    jo w2k je opravdu posledni fungujici OS od mrtvosoftu, ma pravdu ja je mam...
  • qwerfdsa 21. 3. 2006 3:35:48
    Flame není o věcné debatě, toť ten důvod. Flame je zábava - sport,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 52

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?