Windows OneCare - bližší pohled

V dnešním světě plném elektronické havěti a útoků se musí nutně každý z výrobců operačních systémů snažit o maximální míru jejich zabezpečení. Novou snahou Microsoftu, nabídnout komplexní službu v tomto segmentu, je projekt Windows OneCare, nacházející se v současné chvíli ve fázi betatestů.

Hlavním cílem služby, určené převážně domácím uživatelům počítačů bez výraznějších technických zkušeností, by mělo být zvýšení úrovně zabezpečení celého počítače a potažmo i dat na disku. Integrovaná ochrana před viry, spywarem, možnost inkrementálního zálohování, a spousta dalších činností by měla plánovitě uživatelům napomáhat v podobě pravidelných diskových kontrol, defragmentací a v případné pomoci při zálohování a obnově poškozených či ztracených dat. Neméně zajímavou možností bude i přenos dat na nový hardware.

Vše samozřejmě Microsoft hodlá zabalit do jednoduchého rozhraní, které by měl zvládat obsluhovat i běžný uživatel. V současné době probíhá velký betatest služby v USA, před několika dny Microsoft dokonce rozšířil uzavřený okruh testerů o dobrovolníky, které si sám z přihlášených jedinců vybírá.

Instalace produktu

Celkové prostředí produktu Windows OneCare Beta vypadá čistě a jednoduše. Z jednoho místa nabízí všechny potřebné volby ve formě odkazů – uživatel nikde nenarazí na složitá roletová menu.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Windows OneCare

Samotný instalátor je postaven na bázi webové aplikace a pracuje pouze v Internet Exploreru 6 (případně Internet Exploreru 7 beta). Při použití jiného prohlížeče se dostanete k jednoduché hlášce: In order to complete installation of Windows OneCare, you must be running Internet Explorer as your Web browser. Please switch to Internet Explorer and then restart Setup.

Část první - Protection Plus

Důležitou součástí celého řešení Windows OneCare je antivirový skener. Po jednoduché aktivaci klepnutím na odkaz „Scan for Viruses“ se zobrazí okno s možností výběru složek k antivirové kontrole. Při zběžném otestování produktu s diskem C se zhruba 37 tisíci soubory zvládl Windows OneCare zkontrolovat disk za necelých 30 minut. Během kontroly byly nahlášeny 2 infikované soubory, které byly automaticky přemístěny do karantény.

 Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Průběh antivirového testu | Sumární výsledky testu

Kromě kontroly na vyžádání je dostupná rovněž i průběžná kontrola dění na pozadí. Řešení nekontroluje komprimované soubory, jejich kontrola probíhá až ve chvíli, kdy je uživatel rozbalí na disk. Při nalezení infekce je nabídnuta možnost opravy či smazání infikovaného souboru, na testovacím souboru EICAR se oprava logicky nezdařila.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Informace o nalezení virové infiltrace | Možnosti nastavení antivirové kontroly

Pomocí nastavení lze dočasně antivirovou kontrolu vyřadit a případně přidat soubory, které nebudou kontrolovány.

Část druhá – Tune-Up

Druhou důležitou částí Windows OneCare je modul „Tune-Up“. Po spuštění se provedou celkem 4 úlohy – kontrola obsahu disků na přítomnost virové infiltrace, proběhne kontrola nových souborů a jejich případná nominace na archivaci, defragmentace disku a odstranění nepotřebných souborů z počítače. Tune-Up (pokud je potřeba) startuje po spuštění operačního systému, což znamená i vyšší zatížení počítače po startu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Průběh činnosti modulu Tune-Up | Nastavení modulu Tune-Up

Nastavení vlastností Tune-Up zahrnuje i plánovač spuštění, umožňující start v libovolném termínu. Ve výchozím nastavení se spouští každé čtyři týdny.

Část třetí – záloha a obnova dat

Aby byl záběr celého řešení ještě více ucelený, Microsoft do produktu vložil nástroje umožňující detekci změněných souborů a jejich inkrementální zálohu. Záložní soubory jsou komprimovány a mohou být přímo vypáleny.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Uvítací obrazovka zálohování | Rozdělení souborů do kategorií

Zálohovací nástroj umožňuje kategorizaci souborů, které je doporučeno zálohovat. Předchozí obrázek ukazuje, jak jsou soubory zařazeny do kategorií Video, Obrázky, Hudba, Finance, IE oblíbené a dalších. Klepnutím na odkaz Details lze zobrazit všechny soubory dané kategorie určené k zálohování. Před započetím vlastního zálohovacího procesu je uživatel dotázán, zda si přeje přidat ještě další složky k archivaci. To se může hodit ve chvíli, kdy máte například připojen přenosný pevný disk a potřebujete z něho zálohovat některé další soubory či složky. Dialogové okno před počátkem vypalování záložních souborů uvádí délku trvání zálohy, počet potřebných CD pro zálohu a celkovou velikost zálohy. Pro potřeby testu byly zvoleny pouze oblíbené položky z IE a hudební soubory.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Příprava zálohy k vypálení | Dokončení zálohování

Závěrečná sumarizace uvádí počet přidaných archivovaných souborů a vtipné doporučení o výhodnosti opatření média popiskou.

Pokud vložíte takto vypálené CD se zálohou po čase zpět do mechaniky, Windows OneCare ho automaticky rozpoznají, načtou a zobrazí dotaz, zda chcete obnovit soubory z této zálohy. Pouhým pohledem na obsah CD v Průzkumníku je zřejmé, že pro kompresi se používá souborový formát ZIP. Vlastní soubory jsou rozděleny do 6ti ZIP souborů, které mohou být rozbaleny i pomocí běžného nástroje (například WinZIP, WinRAR).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah vypáleného disku | Možnosti pro obnovení zálohy

Nástroj pro obnovení ze zálohy dává možnost obnovy všech chybějících souborů, možnost obnovy individuálně vybraných souborů nebo vyhledávání souboru na CD. V nastavení zálohování najdeme pouze možnost vypnutí plánovače této služby. Poslední z možností nastavení je tlačítko pro vypnutí integrovaného Firewallu operačního systému.

Závěr

Windows OneCare není, a zřejmě nikdy nebude, bezplatná služba. Bude pravděpodobně fungovat na principu ročního předplatného. Předplatné bude zahrnovat aktualizace virových definicí, aktualizace produktu a případné další novinky, které budou do celkového řešení zahrnuty. Ceny, které zatím nebyly přesně stanoveny, se odhadují zhruba na 10-20 dolarů za rok. Uvidíme, jak celková služba bude vypadat na konci testovacího období – Microsoft se ji totiž logicky snaží maximálně přizpůsobit požadavkům uživatelů. V každém případě by tato služba ve výsledku mohla být velmi zajímavou alternativou komplexního řešení pro domácnost.

Zdroj: Flexbeta

Témata článku: Windows, Internet, Internet Explorer, Tuna, Up, Start Up, Winzip, Running, Please

209 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kadlus 30. 11. 2005 23:08:38
    Souhlas- nejde o spor Woknařů a Linuxářů.Takže k věci : OneCare...
  • Nizo 7. 10. 2005 10:18:35
    Preboha, o com to tu tocite ? Z nejakej utility prejdete na boj...
  • kanour 12. 9. 2005 15:14:21
    Kecas a zbytecne. Proste HW podpora je slaba. Hlavne v moznosti funkci...
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 55

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

** Aktualizace Creators Update pro Windows 10 ještě nebyla oficiálně uvolněna ** Už ale existuje způsob, jak jí ze serverů Microsoftu dostat ** Úspěšně jsme to vyzkoušeli

28.  3.  2017 | Jakub Čížek | 68

Facebook chce odříznout Google od hlavního zdroje příjmů

Facebook chce odříznout Google od hlavního zdroje příjmů

** Facebook otevřel vlastní reklamní síť dalším hráčům ** Snaží se prosadit efektivnější spojení mezi vydavatelem a inzerentem ** Weby mohou dosáhnout zvýšení příjmů z reklamy až o 30 %

27.  3.  2017 | Karel Javůrek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Inteligentní domy