Windows Media Player 11: k Vistě blíž, s médii dál

Včera si tisíce uživatelů v České republice poprvé stáhly Windows Media Player 11. Je "Vista verze" multimediálního přehrávače opravdu takový zázrak nebo je vše kolem jen nafouknutá bublina? A jaké novinky s sebou vůbec přináší?

Podobně jako u Internet Exploreru 7 uživatelská komunita dlouhou dobu diskutovala o tom, zda bude Windows Media Player 11 dostupný i pro starší verze operačních systémů. Uplynulé dny daly jednoznačnou odpověď – „jedenáctkový“ Media Player je k dostání nejen pro uživatele Visty, a tak si jej můžete s chutí nainstalovat i do svých Windows XP.

Instalační balíček má 22,9 MB a zdarma stáhnout si jej můžete např. na GigaManii. Samotná instalace pak probíhá vcelku rychle a podobně jako u předchozích verzí. Připravte se také na to, že instalační proces bude ve většině případů vyžadovat připojení k internetu pro možnost ověření pravosti licence operačního systému.

 

Instalace * volba nastavení

Po ukončení instalace na vás vykoukne zcela přepracované okno přehrávače multimédií. Celá aplikace je zabalena do černo-modro-šedých barevných odstínů a zdá se, že hlavním důvodem je grafická „kompatibilita“ se systémem Windows Vista. Srovnání původní a nové verze přehrávače je individuální záležitostí, ale dle mého názoru už je „XPéčkový“ vzhled okoukaný a změna do černé přehrávači jedině prospěla.

 

Hlavní okno přehrávače * integrace do lišty

Menu pro přístup k hlavním funkcím najdete stejně jako u předchozí verze nahoře. Každá z položek menu nabízí možnost rozbalení nabídky s pokročilejšími souvisejícími funkcemi. Stačí kliknout na ikonku šipky, která se zobrazí po najetí myší nad položku v menu.

Synchronizace

Kromě přepracovaného vzhledu oznámil Microsoft už předem několik dalších novinek. Jednou z hlavních předností WMP 11 by mělo být výrazné zlepšení podpory synchronizace s přenosnými zařízeními. Nutno podotknout, že jistých změn tato funkce opravdu doznala. K testování jsem si vzal na pomoc svůj Samsung YP-U2. Ihned po připojení vám WMP 11 nabídne jednoduchého průvodce, kde si můžete nastavit základní vlastnosti zařízení. Zařízení se následně zobrazí v levém panelu podobným stylem, jako knihovna (Library). Při následujícím připojení již není nutné nic odklikávat, přenosná jednotka se objeví v seznamu automaticky.

 

Průvodce po připojení * práce s přenosným zařízením

Samotná správa skladeb probíhá podobně jako v předchozí verzi. Z knihovny médií nebo z jakékoliv složky na disku si soubor přetáhnete do pravé části okna přehrávače a až bude seznam skladeb připravených k synchronizaci kompletní, stisknete tlačítko Start Sync. Podobně jsou pak provedeny i další komponenty jako např. vypalování hudby. Pravá část okna vždy slouží jako odkládací prostor pro soubory, se kterými budete následně pracovat.

Synchronizace skladeb

Knihovna

Při prvním pohledu na knihovnu je vidět, že i ta doznala značných změn. Skladby jsou teď seskupovány podle alb, ke každému z nich je pak zobrazen i náhled alba. Toto je opět subjektivní pocit, ale zdá se mi, že zpracování předchozích verzí, kde se obrázky alb nezobrazovaly, bylo přehlednější. Naštěstí si zobrazení seznamu můžete přepnout podle vlastních sympatií. Obrázky jsou automaticky stahovány z internetu, pokud si ale chcete tituly seřadit podle vlastních náhledů, stačí na místo ikony přetáhnout libovolný soubor s obrázkem.

 

Dvě možná zobrazení knihovny

Další novinkou je indexace obsahu knihovny médií. A indexace souborů s sebou v dnešní době mj. nese jeden zásadní důsledek – rychlejší vyhledávání. WMP 11 tudíž vyhledává ve skladbách okamžitě během zadávání jednotlivých znaků. Tento způsob vyhledávání je opravdu praktičtější a vyhovuje mi mnohem více.

Průběžné vyhledávání

V knihovně už také nejsou všechny soubory nahromadě, ale je možné si zobrazit jen hudební nebo filmové položky. Kromě hudby a videí si WMP 11 poradí i s obrázky nebo záznamy z webových TV. Se zařazením internetových TV naprosto souhlasím, ale prohlížení obrázků mi přijde jako zbytečná funkce. Spousta dnešních aplikací se snaží soustředit na multimédia v co nejširším slova smyslu. Co však uživatel očekává od prohlížeče obrázků? Rychlost, pár nadstandardních funkcí a to je vše. Ani jedno nemůže WMP 11 nabídnout, navíc při prohlížení obrázků se přehrávač příšerně zpomalí, a proto mi tato funkce přijde naprosto zbytečná. Na rozdíl od práce s internetovými TV záznamy.

WMP 11 jako prohlížeč obrázků

DRM

Změny doznala také oblast práce s chráněnými soubory DRM. Především se pak jedná o možnost uživatelsky kontrolovat snížení kvality u menších chráněných hudebních souborů. WMP 11 s sebou přináší také zobrazování metadat souvisejících s ochranou souboru. Díky těmto datům budete mít kdykoliv přehled o tom, jak s danou skladbou můžete podle licenčních podmínek zacházet.

Podle informací dostupných na internetu by měli mít uživatelé jedenácté verze přístup k multimediálním souborům společnosti Microsoft a hudební stanice MTV. Tuto funkci se mi však nepodařilo najít a je možné, že bude spojena s modulem Online Stores, který uživatelům v České republice zatím nefunguje.

V Česku si nic nekoupíte

Stáhněte si plug-iny

Při volbě vizualizace vás možná zarazí počet možných položek. Microsoft totiž seznam vizualizací značně zredukoval. Je možné, že ve finální verzi najdeme opět rozsáhlý seznam doprovodných efektů. Do té doby můžete vyzkoušet zabrousit na adresu http://www.wmplugins.com/, kde kromě vizualizací najdete i spoustu dalších plug-inů právě pro Windows Media Player (nejen ve verzi 11).

Seznam vizualizací

Subjektivně se mi zdá, že má WMP 11 o trochu svižnější start než předchozí „desítka“. Náročnost na operační paměť také není nijak vysoká. Při přehrávání hudebního souboru s připojeným MP3 přehrávačem se pohybuje kolem 20 MB RAM.

Vista přinese ještě trochu víc

Toto byl jen stručný výpis novinek, které s sebou WMP 11 přinesl uživatelům Windows XP. Verze pro Vistu by však měla novinek obsahovat ještě mnohem více. A na co se tedy můžete jako budoucí uživatelé Windows Vista v souvislosti s Windows Media Playerem těšit?

 • Možnost procházet si obsah knihovny médií pomocí jiného zařízení spojeného s počítačem.
 • Podporu přehrávání videosouborů ve formátu vysokého rozlišení.
 • Integraci Windows Media Playeru do příkazové řádky (shellu) systému.
 • Rozšíření možností při přehrávání DVD disků v plném rozlišení.
 • Video-streaming ve vysoké kvalitě v domácích a lokálních sítích.
A mnoho dalšího. Na nové funkce ve verzi pro Windows Vista si však budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Témata článku: Microsoft, Windows, GigaMania, Media Player, Windows Media Center, Windows Media Player, Internet TV

68 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Ace 1. 2. 2008 14:37:08
  WMP11 je podle mě vzhledově ucházející, ale co se týče funkcí, tak mi...
 • hrcek@upcmail.cz 27. 3. 2007 20:32:19
  To je problém vrátit se na 10? Už víš jak na to? Já jsem upgradoval před...
 • ML 16. 1. 2007 14:14:50
  lamo
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?