Windows Live SkyDrive: 5 GB od Microsoftu už i v češtině

Microsoft po dlouhých měsících konečně spustil své 5GB webové úložiště i pro české uživatele. Stojí SkyDrive opravdu za vyzkoušení, nebo Microsoft zaspal dobu?

Tak jsme se konečně dočkali. Včera ve večerních hodinách bylo konečně povoleno 5GB webové úložiště i pro české uživatele. Windows Live SkyDrive byl uvolněn ve finální verzi koncem února letošního roku, středoevropský region si však musel ještě necelé tři měsíce počkat, ačkoliv se na internetu objevilo několik více či méně funkčních neoficiálních návodů, jak SkyDrive i tak používat.

SkyDrive je webové úložiště s kapacitou 5 GB. Svými funkcemi i ovládáním nikterak nevybočuje z řady dalších podobných systémů. Za zmínku stojí třeba Adobe Share, který sice disponuje pouze 1GB kapacitou, nabízí ale kompaktní a funkční grafické rozhraní vytvořené zcela pomocí technologie Adobe Flash. Pět gigabajtů nakonec nabízí i Xdrive, který pro správu používá Adobe AIR aplikaci, a Google Mail, který jednoduchou instalací drobného doplňku proměníte v běžnou logickou jednotku, na kterou můžete kopírovat data z kdejakého souborového správce.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka vašeho 5GB úložiště SkyDrive

SkyDrive ihned po aktivaci nabízí standardní webové rozhraní, pomocí kterého můžete nahrát v jednom kroku až pět souborů. Obecně platí, že na SkyDrive nahrajete soubor o velikosti maximálně 50 MB. Nahrávání přes běžný webový formulář je poměrně nepřehledné, při uploadování dat na server Microsoftu totiž nejste graficky nijak informováni o tom, v jakém stavu se proces nachází. Při nahrávání malých souborů, kancelářských dokumentů a obrázků to nevadí, pokud ale využijete padesátimegabajtové kapacity pro jeden soubor, můžete při pomalém připojení k internetu čekat i desítky minut, aniž byste měli tušení, kolik dat se již zkopírovalo na webové úložiště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché nahrávání souborů a vylepšené nahrávání s podporou drag&drop po instalaci ActiveX

Jednoduchý a zastaralý způsob nahrávání je dostupný ve všech prohlížečích, v případě Internet Exploreru si ale můžete nainstalovat drobné rozšíření ve formě ActiveX prvku. V takovém případě máte k dispozici luxusnější rozhraní s podporou „drag&drop“, soubory tedy stačí přetáhnout myší třeba z Průzkumníku nebo Total Commanderu přímo do okna webového prohlížeče. Nechybí ani možnost vybrat více souborů najednou skrze běžný dialog pro otevření souborů.

Ať už zvolité jakoukoliv cestu, připravte se, že je nahrávání dat na SkyDrive poměrně pomalé. Při našem testování jsme dosáhli pouze rychlosti okolo 100 KB/s, tedy lehce pod 1 Mb/s. Uvidíme, zdali se jedná pouze o porodní bolesti, či je to konečný limit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé pohledy na nahrané soubory: ikony, seznam a miniatruy fotografií

Soubory můžete nahrávat buď do předpřipravených složek, nabízí se ale i možnost vytvořit si libovolné množství svých vlastních adresářů. Každou složku můžete pojmenovat, můžete ji připojit krátký popisek a nakonec nastavit formu sdílení. Sdílet můžete pouze adresáře, samotné soubory přejímají nastavení sdílení ze složky, ve které se nachází. Sdílet můžete data se všemi, pak k nim má každý přístup, nemůže je však měnit, nebo s tzv. redaktory, tedy přáteli, kterým dáte i právo soubory ve sdílené složce zcela měnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý prohlížeč nahraných obrázků, vlastnosti obrázku a nastavení sdílení složky

Složky se ve SkyDrive sdílí přes e-mail, přičemž se musí jednat o přihlašovací jméno do služeb Windows Live. Pokud tedy takové sdílení nastavíte, Microsoft tyto uživatele bude informovat po e-mailu, sdílené adresáře se v jejich administraci ale neobjeví, naopak sami musí navštívit speciální sdílecí adresu složky. Na jejich stránce se teprve pak objeví odkaz na uživatele, kterého navštívili a se kterým mají nastaveno nějaké sdílení.

Běžné typy souborů se zobrazují v přehledu souborů na SkyDrive pomocí pěkných ikon, obrázky pak v podobě miniatur. V systému je integrovaný také jednoduchý prohlížeč fotografií, další formáty můžete pouze stáhnout. Určitě by bylo zajímavé, kdyby SkyDrive vedle prohlížeče obrázků nabízel i nějaký webový multimediální přehrávač pro typické hudební soubory a video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístup na úložiště osoby, která s vámi sdíli složku Dokumnety, komentování obsahu a přehled posledních komentářů

SkyDrive uvítají především uživatelé ostatních služeb Windows Live, kterým se takto zvětšuje nabídka možností a do budoucna lze očekávat i propojení těchto služeb s webovým úložištěm. Pro ostatní se jedná o další z mnoha webových úložišť s poměrně slušnou kapacitou, webovým rozhraním v češtině a odpovídající podporou. SkyDrive zůstává pouze webovým úložištěm, nelze k němu tedy přistupovat třeba jako k optické mechanice či jakémukoliv jinému logickému disku. Na druhou stranu zatím nezobrazuje žádnou komerční reklamu, pouze reklamní banner, který propaguje samotný SkyDrive.

SkyDrive bude zajímavé sledovat především v kontextu nového projektu pro sdílení prakticky čehokoliv – Live Mesh. Tento projekt je však stále v plenkách, je určen jen pro úzkou skupinu testerů a zatím neexistuje žádné datum, které by věstilo blížící se finální uvedení.

Webové stránky 5GB úložiště Windows Live SkyDrive

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Microsoft, Web, Windows, Internet, Skydrive, Drop, Windows Live Mail, Adobe Air

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Maleček 25. 5. 2008 20:48:45
    Ta rychlost je zatím opravdu ubohá. Mám zhruba 70Mbit upload a těšil jsem...
  • Dušan Šimonovič 25. 5. 2008 16:44:04
    A prave kvoli tomuto je tato sluzba useless :( Chcel som to pouzit na...
  • tc 24. 5. 2008 13:26:27
    Sluzeb je spousta to je fakt, na celkem slusne urovni to je taky fakt, ale...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 72

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C