reklama

Windows 95 slaví dvacáté výročí

Je to k nevíře, ale legendární Pětadevadesátky tu jsou už neskutečných dvacet let. Microsoft je s velkou pompou vypustil na trh 24. srpna roku 1995 a definitivně rozdrtil konkurenci.

Je to mu přesně dvacet let od chvíle, kdy Bill Gates s velkou pompou uvedl na trh nový a bez nadsázky revoluční systém Windows 95. Trávníky v kampusu Microsoftu zastavěly obří bílé stany na celkové ploše bezmála pěti hektarů a slova Billa Gatese kamery přenášely do dalších 43 míst po celém světě. O událost se nakonec zajímaly i televizní společnosti, takže si další tisíce diváků naladily satelit.

Newyorský Empire State Building se převlékl do barev Microsoftu a zámořské obchody zaplnily modré krabice s Windows, které slibovaly přechod z 16bitové architektury na 32bitovou, hromadu nových technologií, ale především zcela nové grafické uživatelské rozhraní s nabídkou Start a hlavním panelem. Tato koncepce se od té doby prakticky nezměnila – jedinou kosmetickou odbočkou byly Windows 8.x a jejich obrazovka Start.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle už dnes OS neinstalujeme (Foto: Ravi Dhignra)

Milion prodaných krabic za hodinu

Z Windows 95 se prakticky okamžitě stal obchodní trhák – vždyť jen během první hodiny se podařilo Microsoftu udat více než milion krabic, což je s ohledem na dobu úctyhodný výkon. Musíme si totiž uvědomit, že v roce 1995 digitální distribuce přes internet prakticky neexistovala – respektive se vzhledem k rychlostem koncových linek omezovala jen na drobná data. Tomu odpovídal i onen velký marketingem zapojení televizních společností a přebarvování mrakodrapů. Na tu parádu se jednoduše nemohl nikdo podívat třeba na YouTube a dalších multimediálních webech, protože tehdy nic takového jednoduše neexistovalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro ty, kteří si to už nepamatují – zase se toho vlastně za těch dvacet let až tak moc nestalo

Společně s Windows 95 Microsoft částečně uvolnil také svůj nový prohlížeč Internet Explorer, který byl součástí na nově koupených počítačích s předinstalovaným systémem (OEM) a milionům ostatních zákazníků pak dorazil o něco později na podzim v rámci rozšiřujícího balíčku Plus.

Novinky ve Windows 95

Tou nejviditelnější novinkou ve Windows 95 bylo samozřejmě zcela nové grafické prostředí s nabídkou Start a hlavním panelem. Pětadevadesátky dále pomalu a zpočátku bolestivě přešly na 32bitovou architekturu a formou servisních balíčků postupně nabídly třeba podporu FAT32, DirectX, USB, akcelerační technologie procesoru MMX aj. Součástí instalace byl později i Internet Explorer, který se zpočátku dodával samostatně.

Nástup Internet Exploreru

Ačkoliv se dnes Internet Exploreru rádi vysmíváme, je naprosto nesporné, že Microsoft díky němu dokázal výrazně urychlit popularizaci internetu. Z platformy PC a Windows 95 se stala norma pracovní stanice, které jen na několika málo trzích vzdoroval chřadnoucí Apple, a když Microsoft později přibalil Internet Explorer přímo do operačního systému, o vítězi první velké války prohlížečů bylo v druhé polovině 90. let definitivně rozhodnuto.

Klepněte pro větší obrázek 
Prehistorický Internet Explorer

V následujících letech se začal Windows 95 masově šířit také do střední a východní Evropy, kde do té doby okupovaly domácí počítače převážně DOS a Windows 3.x. Windows 95 se posléze stal masivně šířeným pirátským softwarem od Microsoftu – domácích počítačů přibývalo, stavěli jsme si je ale sami a OS se šířil kamarád od kamaráda. A tak tomu vlastně pokračovalo až do relativně nedávných let, kdy nad krabicovou distribucí definitivně zvítězilo OEM licencování a šíření předinstalovaných Windows přímo na nových počítačích, což v boji proti warezu pomohlo asi nejlépe.

(Téměř) bezproblémová desetiletka

Příchod a úspěch Windows 95 v polovině 90. let definitivně potvrdil vítězství Microsoftu nad Applem a celým zástupem menších desktopových operačních systém včetně OS/2 a dalších, které dále zkoušely štěstí třeba na všemožných terminálech včetně bankomatů. Vlak už se ale rozjel a opravdu velká překážka na trati měla teprve přijít.

Objevila se vlastně až po více než deseti letech bezstarostného života v Redmondu a byl to opět znovuzrozený Apple. Jeho iPhone v roce 2007 nastartoval éru nové generace dotykových a dostatečně výkonných telefonů a tabletů, které dnes zejména na chudších trzích často oddalují nákup nového domácího počítače, což s koncem každého kvartálu potvrzují i analytické společnosti Gartner a IDC. Rozměrně telefony s perfektním displejem a o něco rozměrnější tablety za pár tisíc korun jednoduše mnoha domácnostem stačí a nemají potřebu tak často pořizovat třeba nový a mnohem dražší notebook.

Mění se proto i Microsoft a v relativní tichosti se pomalu transformuje z firmy, která žila z prodeje licencí na korporaci, která prodává paušálně placené služby – ať už to jsou opravdu internetové služby z rodiny Azure, nebo SaaS – Software as a Service a tedy třeba kancelářský balík Office 365 nebo třeba nový Windows 10, od kterého si Microsoft slibuje, že bude sypat dolary do podnikové pokladničky skrze svůj Windows Store.

Co Windows 95 potřebovaly k chodu

 • Procesor: Intel 386DX a vyšší
 • Operační paměť: 4 MB RAM
 • Pevný disk: 40 MB
 • Periferie: Disketová jednotka, myš, klávesnice, VGA monitor, modem

 

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Historie, Empire State Building, Empire

118 komentářů

Nejnovější komentáře

 • vzach 24. 8. 2015 20:21:10
  Na tom systému nebylo nic revolučního. Podobné grafické rozhraní, ale...
 • panzeleny 24. 8. 2015 17:06:42
  Je to bomba do dneška. Ergonomie zůstala pro MS stále neobjevena. Dnes...
 • mentol999 24. 8. 2015 11:29:59
  Pamätám si ako som to instaloval z diskiet na moju 486sx 33mhz , 8 mb tam...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 42

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama