Windows 8 a aplikace. Jak to vlastně funguje?

Jaké nabízí Windows 8 edice a jaký je rozdíl mezi takzvanou moderní aplikaci a aplikací LOB, tedy klasickou aplikací pracovní plochy? Na to odpoví dnešní článek o Windows 8.

V podstatě na všech akcích za poslední dva měsíce, na kterých jsem povídal o Windows 8, jsem dříve či později zabředl do vysvětlování na téma aplikací ve Windows 8. Ukázalo se, že po české IT obci koluje hodně zkreslených představ o tom, jaké aplikace lze do Windows 8 nainstalovat, jaké jsou instalační zdroje, jaké jsou rozdíly oproti Windows 7, a tak dále. Z této zpětné vazby jsem pochopil, že jsme pravděpodobně některé věci nekomunikovali dostatečně jasně, pokládajíc je za samozřejmé. Tímto článkem bych rád uvedl vztahy mezi Windows 8 a aplikacemi na pravou míru.

První definice: aktuálně jsou k dispozici čtyři edice Windows 8:

  • Windows RT – tu seženete pouze předinstalovanou na ARMových zařízeních. Tato edice má svá specifika, což se odráží i v přístupu k aplikacím, jak uvidíte později. Dále v textu tuto edici označuji jako Windows RT.
  • Windows 8, Windows 8 Pro a Windows 8 Enterprise – z hlediska architektury klasika, x86 a x64 verze od všech edic jsou k dispozici a můžete je instalovat a spravovat stejně jako Windows 7. Protože z hlediska aplikací se edice chovají totožně, dále je budu uvádět jako “běžné edice Windows 8”.

Druhá definice se týká aplikací. Zjednodušeně řečeno máme dva typy:

  • Moderní aplikace (též zvané Windows Store aplikace) – dost často se na internetu píše, že nové uživatelské rozhraní (dříve označované jako Metro) je v podstatě náhrada nabídky Start. To je sice pravda, ale jen částečná. Nové uživatelské rozhraní je zároveň (a to mi přijde důležitější než náhrada nabídky Start) kompletně novou aplikační platformou, pro kterou jsou určeny právě a pouze moderní aplikace.
  • Klasické aplikace (též zvané LOB aplikace či aplikace pracovní plochy) – jsou všechny aplikace, které nejsou moderní. Jinými slovy, cokoliv jste dřív instalovali do Windows pomocí .exe souborů, .msi balíčků, instalačních DVD a dalších metod, jsou klasické aplikace.

Tolik k definici základních pojmů, a teď se pojďme podívat, jak to všechno pasuje dohromady:

Klasické aplikace dokážete dostat do běžných edic Windows 8 naprosto stejným způsobem, jako dřív. Když si koupíte DVD s hrou, na Windows 8 ho spustíte a hru nainstalujete. Když si stáhnete .exe soubor z internetu, spustíte ho a nainstalujete. Aplikace v doméně můžete instalovat pomocí logon skriptů, můžete je zahrnout do instalace pomocí nástrojů typu MDT a pokud klientské počítače spravujete centrálně pomocí nástrojů typu System Center Configuration Manager, můžete je vesele používat nadále (maximálně budete potřebovat aktuální verzi správcovského programu). Jinými slovy,u běžných edic Windows 8 pracujete s klasickými aplikacemi stejně jako u Windows 7či starších OS.

Výjimkou je edice Windows RT. Ta sice klasickou pracovní plochou disponuje rovněž, ovšem klasické aplikace do ní může dodat pouze výrobce, tedy Microsoft. V běžném provozu nemáte šanci nějaký .exe soubor či cokoliv podobného spustit. Platí tedy, žeWindows RT klasické aplikace nepodporují.

Jiná situace nastává u moderních aplikací.Moderní aplikace nasadíte na všechny edice Windows 8 včetně Windows RT. Pokud tedy chcete aplikaci, která poběží kdekoliv, bez ohledu na použitý hardware a edici Windows 8, začněte programovat moderní aplikaci.

U moderních aplikací je ovšem k dispozici nový distribuční model. Nemůžete se porozhlédnout po internetu či zakoupit instalační DVD.Jediným všeobecně platným distribučním modelem je u moderních aplikací Windows Store.Na internetu sice můžete najít popisy aplikací, případně screenshoty, ale samotná instalace je vždy prováděna právě přes Windows Store. Tento centralizovaný distribuční mechanismus má svoje důvody. Jednak nemusíte složitě dohledávat, kdeže vlastně danou aplikaci seženete, máte jedno místo, kde jsou aplikace všechny. Druhak Windows Store centrálně pro všechny aplikace spravuje aktualizace, už se tedy nestane, že by deset aplikací zavádělo deset rezidentních programů, kontrolujících dostupnost nových verzí. A do třetice: aplikace před uvedením na Windows Store procházejí rozsáhlou kontrolou, která zajišťuje, že daná aplikace nespadne při prvním spuštění a hlavně, že daná aplikace v sobě nemá přídavek v podobě malware či viru.

Windows Store tedy funguje coby distributor moderních aplikací a využít ho můžete na všech Windows 8 počítačích bez rozdílu. V podnikových sítích pak můžete moderní aplikace distribuovat sami, a to buďto formou takzvaného sideloadingu (vývojář vám vyrobí firemní moderní aplikaci ve tvaru mojeaplikace.appx a vy ji pomocí PowerShellu, DISMu, Windows Intune, Configuration Manageru či podobné technologie natlačíte na Windows 8 Enterprise) nebo pomocí self-service portálu, což je jakási privátní podoba Windows Store, kde aplikace vypublikujete pro své firemní pracovníky. Tyto možnosti ovšem mají své nároky a specifika a jejich popis přesahuje rámec tohoto článku. Pokud chcete vědět podrobnosti, navštivte knihovnu TechNet a hledejte :-)

Když to celé závěrem shrnu:běžné edice Windows 8 pracují s klasickými aplikacemi stejně, jako tomu bylo u Windows 7. Moderní aplikace můžete instalovat pouze přes Windows Store, a můžete tak učinit jak na běžných edicích, tak i na Windows RT.

Tolik k objasnění mystéria (ne)možnosti použití aplikací ve Windows 8, a pokud jsem něco neobjasnil dostatečně, napište mi prosím do diskuse.

Autor: Tomáš Kantůrek

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Windows 8, Store

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Jiří Forst 12. 2. 2013 12:28:05
    Pane jo, na Linuxu používám moderní aplikace (dle definice z článku) už...
  • JohnyA8 8. 2. 2013 15:16:51
    Jeste bychom meli dodat, ze dalsim rozdilem mezi klasickou a moderni...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5