Windows 7: velký test, ceny a co nám stále chybí

Windows 7 se dnes začínají prodávat. V redakci tento nový systém nějaký čas používáme – přečtěte si rozsáhlou recenzi a také o tom, co nám v systému chybí nebo vadí.

Nový operační systém od Microsoftu s označením Windows 7 navazuje na předchozí verzi Vista. Ta byla dlouho očekávaná, nicméně premiéra tohoto systému se Microsoftu příliš nezdařila. Zpočátku nedoladěný systém, ve kterém chybělo mnoho ze slibovaných inovací, nezískal dobrou pověst a přestože je to v jádru kvalitní a moderní systém, ve srovnání s předchozí verzí Windows XP nebyl příliš úspěšný.

Windows 7 mají daleko slibnější budoucnost než Visty. První reakce odborné veřejnosti jsou převážně kladné, také reakce běžných uživatelů na uvolněné testovací verze byly velmi dobré.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7

Když chcete vědět vše o Windows 7

Právě dnes se Windows 7 dostávají na trh a do maloobchodního prodeje. Každý si musí sám zvážit, zda se mu instalace do nového systému vyplatí, zda inovace opravdu stojí za to. K tomu může posloužit naše pětidílná recenze systému:

Klepněte pro větší obrázekKdo preferuje stručnou a přehlednější formu, tomu můžeme doporučit nové číslo časopisu Computer (20/09), kde najdete:

 • přehled nových funkcí ve Windows 7
 • testy výkonu Windows 7 oproti Windows Vista a XP
 • výdrž notebooků s Windows 7 oproti provozu s Vistami a XP
 • a další postřehy…

Computer s tématem Windows 7 přišel právě dnes na stánky a dále se v něm najdete test výkonných notebooků 32 dalších produktů v recenzích a hromadu zajímavých článků (více informací zde).

Co nám ve Windows 7 stále chybí

I když Windows 7 přezdívá „vyladěné Visty“, není to rozhodně dokonalý systém. To žádný. V redakci jsme si proto udělali malý kvíz – každý napsal první věc, na kterou si vzpomene, že mu ve Windows 7 chybí nebo mu vadí.

Ondřej Bitto: Antivirový program

Microsoft tvrdošíjně nepřidává do svých systémů žádný antivir, nejinak je tomu také v případě Windows 7. Sice zde najdete Windows Defender a Řízení uživatelských účtů UAC, nicméně klasickou antivirovou ochranu nikoliv. Aspoň trochu to tvůrci kompenzují paralelním vydáním Security Essentials, ale uživatel si je musí sám přidat.

Pavel Nygrýn: Náhledy oken

Miniatury oken, které se zobrazí při najetí na ikonu v Hlavním panelu, jsou sice užitečné, ale konkurence je pořád dál – zobrazí náhled jakéhokoliv programu a skutečně „naživo“, tedy například včetně přehrávání videa v libovolném přehrávači nebo zobrazování flashových animací webových stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Dušan Kos: Grafika lepší, ale…

Přepracovaná grafická stránka je velkou změnou, ale pořád to ve srovnání třeba s Mac OS X není ono. V mnohém za to samozřejmě mohou značně nejednotné ikonky rozličných programů, které dokážou dokonale zničit původní grafický záměr tvůrců hlavního panelu.

Jan Sedlák: Zase bez titulků

Zabudovaný Windows Media Player 12 je velmi dobrý a konečně není nutné instalovat žádné balíky kodeků pro přehrání videí a hudby. Jenže opět chybí podpora externích titulků. Proč? Taková funkce je na implementaci velmi jednoduchá, ale zde znovu musím instalovat VobSub. Podobné je to i v případě Windows Media Center. Tato mediální továrna pracuje skvěle, titulky ale opět nezvládá.

David Sláma: Dvě okna

Téměř každý, kdo s Windows pracuje, si okamžitě po instalaci systému instaluje nějakého správce souborů, třeba Total Commander. Ani po tolika letech vývoje se v Redmondu nerozhoupali k tomu, aby z Průzkumníka udělali dvouokenní prohlížeč. Namísto integrace knihoven či přichycení okna k bočním krajům obrazovky (ač jde o šikovné funkce) by ale jistě mnoho uživatelů ocenilo právě přiblížení k funkčnosti správců souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Dvoupanelový Průzkumník? Kdepak, dvě okna vedle sebe. Díky přichytávání k okrajům obrazovky však tohoto rozpoložení dosáhnete bleskurychle.

Jakub Čížek: Práce s ISO

ISO obraz DVD nebo CD sice nativně vypálím, ale pouze v jedné vrstvě. Ostatní formáty obrazu disku podporovány nejsou, na dvouvrstvé disky a další je tak nutné opět instalovat nějaký nástroj. Zbytečně. Stejně tak není možné obrazy přímo spouštět, chybí funkce virtuální mechaniky typu Daemon Tools.

David Polesný: Přetažení ke spodnímu okraji

Přetahování oken ke krajům je silně návykové. Aktivní jsou v tomto směru strany a horní hrana. Zcela logicky by mělo být možné okno přetáhnout také ke spodní hraně za účelem minimalizace do hlavního panelu, nicméně tato funkce chybí.

Jaké edice a za kolik?

Nakonec se sluší představit, v jakých edicích se bude Windows 7 u nás nabízet a kolik bude stát. Zde máte přehled:

Windows 7 Starter

Základní verze s omezenými funkcemi určená pro netbooky s úhlopříčkou maximálně 10,2" a slabším výkonem. Nenabídne grafické efekty Aero a bude výhradně v 32bitové verzi. Samostatně koupit nelze, dostanete je s novými netbooky.

Cena OEM: cca 1 000 Kč

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Home Premium

Systém určený pro domácnosti a většinu běžných uživatelů. Umí grafické efekty, multimediální funkce a k dispozici je i 64bitová verze pro systémy s větším množstvím paměti. Chybí pouze funkce určené pro podnikové nasazení – začlenění do domény, vzdálená správa a další.

 • Cena krabice: cca 4 500 Kč
 • Cena OEM: cca 2 400 Kč
 • Cena upgradu: cca 2 700 Kč

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Professional

Verze určená pro firemní nasazení. Kromě všech vlastností Windows 7 Home Premium obsahuje také Centrum pro Zálohování a Obnovení, podporu souborový systém EFS, režim prezentace, připojení k doméně či ovládání prostřednictvím serveru vzdálené plochy. K této verzi bude zdarma k dispozici virtualizované prostředí Windows XP, tzv. XP Mode.

 • Cena krabice: cca 6 900 Kč
 • Cena OEM: cca 3 200 Kč
 • Cena upgradu: cca 6 400 Kč

Windows 7 Enterprise

Edice Enterprise nebude ve volném prodeji. Získají ji pouze firemní zákazníci programu Software Assurance. Oproti edici Professional obsahuje navíc BitLocker, podporu nové funkce Windows Serveru 2008 R2 Branch Cache, jazykových balíčků MUI či připojování i bootování virtuálních pevných disků VHD.

Klepněte pro větší obrázekWindows 7 Ultimate

Verze určená všem, kteří chtějí naprosto všechny funkce. Dopřát si je může i běžný domácí uživatel, pochopiteln však musí sáhnout hlouběji do kapsy. Obsahuje všechny funkce z verze Enterprise. Do běžného domácího provozu je však naprosto zbytečná a postačí zde výrazně levnější Home Premium.

 • Cena krabice: cca 7 200 Kč
 • Cena OEM: cca 4 200 Kč
 • Cena upgradu: cca 6 700 Kč

Pokud jste si pořídili nový počítač se systémem Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate v období od 26. června 2009 do 31. ledna 2010, máte právo na bezplatný upgrade na Windows 7 (podrobnosti zde).

Témata článku: Windows, Windows 7, 4 Home, Home, Windows 7 Home Premium, Premium, Windows 7 Ultimate, Daemon, Windows Defender, Multimediální centra recenze, Microsoft Security Essentials, Security Essentials, Test antiviry jsou nejlepší

193 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Petr Ohlídal 26. 11. 2010 16:04:11
  hej jenom tak pro lajka!.....Chtěl bych přejít z mé "nedodělané" Visty na...
 • Michael Tůma 22. 4. 2010 1:26:30
  Tak k výtkám našich drahých redaktorů snad není co dodávat, jelikož sou...
 • Michael Tůma 22. 4. 2010 1:26:27
  Tak k výtkám našich drahých redaktorů snad není co dodávat, jelikož sou...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5