reklama

Windows 7 se už během několika týdnů stane tržní dvojkou

Windows 7 má po necelém roce zaděláno stát se globální dvojkou mezi operačními systémy. Mělo by se tak stát už během několika dnů, v České republice si ale podle odhadů počkáme.

Před dvěma měsíci jsem si položil otázku, kdy rostoucí Windows 7 konečně překoná přechodnou verzi Windows Vista. Na pomoc jsem si vzal statistická data StatCounter sesbíraná z webových prohlížečů a Excel, který spočítal trendy na několik příštích měsíců.

Diskuze pod článkem se ale tehdy zaplnila argumentací, že data ze StatCounteru nepatří zrovna k těm nejreprezentativnějším. Uběhly dva měsíce a já se opět podíval do statistik a zkontroloval jsem, jestli se předpovědi splnily. Na srdce jsem si vzal i vaše doporučení a nové trendy jsem tentokrát spočítal jak pro data ze StatCounteru, tak pro český Rankings.cz (Gemius) a respektovaný Netmarketshare (Hitslink).

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadala dlouhodobá předpověd spočítaná podle dat z května 2010

Začátkem května se podle předpovědí zdálo, že by se Windows 7 mohl stát globální tržní dvojkou někdy na pomezí července a srpna. Pro ty, kterým do studijního života zasáhla statistika, doplním, že jsem pro zobrazení použil polynomický trend druhého řádu, který nádherně pasoval na surová data.

Tentokrát jsem použil jednoduché lineární trendy, rozsah dat jsem totiž omezil na poslední rok a v případě Rankings.cz pouze na posledních šest měsíců. Časové osy jsou tedy poměrně vyrovnané bez výrazných škobrtnutí. A jak to dopadlo? Podívejte se na grafy níže.

Windows 7 vs. Vista a StatCounter

StatCounter už nabízí částečná data pro červenec. Jelikož ale nejsme ani v polovině, čísla se mohou ještě změnit a mohou se do nich promítnout letní prázdniny a dovolené. V praxi by to mohlo poznamenat především rychlejší pád Windows XP (firemní sektor).

Data mluví jasně, víceméně kopírují moje květnové trendy a zdá se, že Windows 7 se skutečně stane dvojkou už během několika příštích týdnů. Jelikož se ale jedná pouze o statistické odhady, možná už dvojkou dávno je.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj podílu operačních systémů podle StatCounteru (v procentech)

Windows 7 vs. Vista a Hitslink

A jak vypadají data na americkém Hitslinku, který byl dlouhou dobu (a nadále je) jednou z hlavních referencí? Výstupy vypadají pro Windows7 ještě lépe než na StatCounterovi, k výměně pozic totiž má dojít už v průběhu července (poslední celý změřený měsíc je červen). Podle grafu by se tak přitom mohlo stát už v jeho první polovině. Podle Netmarketshare a Hitslinku je tedy pravděpodobně Windows 7 stříbrný už dnes a počkáme si na potvrzení, kterého se dočkáme na začátku srpna.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj podílu operačních systémů podle Hitslink (v procentech)

Windows 7 vs. Vista a český Rankings.cz

Rankings.cz čerpá data ze sítě Gemius, do které jsou zapojené prakticky všechny velké české weby včetně Živě.cz. Z hlediska tuzemských webových statistik tedy patří k těm nejreprezentativnějším. Gemius měří všechny webové žánry od technického Živě.cz až po všeobecný iDnes, měří tedy i všechny sociologické typy surfařů. Samozřejmě ne každý počítač je zapojený k internetu, ale jedná se už o dostatečně statisticky reprezentativní vzorek společnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj podílu operačních systémů podle Rankings.cz ¨(v procentech)

Data z Rankings.cz také mluví jasně – Windows Vista dlouhodobě nemá šanci, výměna pozic by ale měla oproti světovému průměru nastat o něco později. Podle lineárních trendů spočítaných pro tržní vývoj v tomto roce bychom se „oslav“ měli dočkat někdy v srpnu až září letošního roku – na sklonku léta. Opět jsem měl ale po ruce pouze data za celé měsíce, do kterých se ještě nepromítlo léto a prázdniny, jakmile se tedy dozvíme čísla pro červenec, možná to nakonec dopadne trochu jinak.

A co ti další?

Z dlouhodobějšího hlediska bude zajímavé ještě sledovat výměnu na první pozici. Windows 7 samozřejmě může v příštích měsících zpomalit, přesto ale bude růst rychleji nebo alespoň stejně rychle jako bude naopak klesat Windows XP. Ten sice doposud dobře slouží, už ale není dlouhou dobu v prodeji, jeho historické verze pomalu přichází o podporu a definitivně se objevují programy, které v něm už díky starému softwarovému jádru nespustíte.

Zajímavá je také pozice Linuxu a Mac OS X. Jejich tržní podíly jsou v čase téměř rovnoběžné, rostou tedy stejným tempem. V globálním i českém měřítku se však jedná o desetiny až setiny procent. Přes velkou mediální a blogerskou podporu napříč internetem zde asi i nadále nelze čekat nějakou velkou revoluci tržních čísel. Vypadají totiž totožně jako na sklonku roku 2008, kdy jsme je probírali v teprve třetím vydání Týdne Živě.

Kde hledat statistiky:

Témata článku: Software, Apple, Windows, Linux, Statistiky, Windows 7, Tržní podíl, OSA, Osu

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Zaoral 21. 7. 2010 21:02:40
    Je to sice již hodně starý komentář, ale zpětně na něj prostě musím...
  • Pety 14. 7. 2010 11:53:27
    Vista je fajn systém, ale potřebuje dobré železo. 1 GB RAM je mu málo,...
  • Jozef Repáň 13. 7. 2010 16:32:51
    Vista je dementny system. Na Core 2 Duo s 1GB Ram nepouzitelne ... Acer s...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama