reklama

Windows 7 RC s virtualizací XP už 5. května

Veřejná RC verze Windows 7 bude ke stažení od 5. května. Nový systém má umět nativní virtualizaci Windows XP. Známe i některé další specifikace a podrobnosti.

Microsoft po mnoha spekulacích ze strany médií a uživatelů zveřejnil plán vydání poslední veřejné testovací verze operačního systému Windows 7. Podle blogového příspěvku jednoho ze zaměstnanců firmy se předplatitelé služeb MSDN a TechNet Subscription dočkají už 30. dubna, široká veřejnost pak bude mít přístup ke stahování od 5. května. Vše samozřejmě zdarma.
 

Na torrentu už nyní

Největší softwarový výrobce na světě už zhruba před dvěma týdny RC verzi poskytl svým smluvím partnerům, kteří Windows šíří pod OEM licencemi. Na internetu se už od vydání veřejné beta verze objevovaly aktuální sestavení Windows 7, což mnohé vedlo k neustálým spekulacím, zda už se jední o RC verzi. Tzv. leaknutá verze 7100 se nakonec jako Release Candidate ukázala. Uživatelé už několik dní toto sestavení stahují z výměnných sítí typu BitTorrent a RapidShare. Dle ohlasů je možné RC verzi updatovat přímo z veřejné beta verze, případně i jiných neoficiálních releasů, je však nutná souborová úprava. Počeštění systému stále chybí, do finální verze se s lokalizací samozřejmě počítá.

RC verze Windows 7 by měla sloužit k závěrečnému doladění případných chyb, Microsoft by už neměl přidávat žádné nové funkce. Podle prozatím posledních ověřených zpráv se s vydáním finální verze ve všech již dříve oznámených edicích počítá na leden 2010, což je o něco déle, než se předpokládalo. Mnozí odborníci se domnívali, že redmondské vedení bude chtít stihnout nejsilnější předvánoční trh. Analytici však upozorňují na případné nedostatky a doporučují vydat plně stabilizovaný systém. Přesně o to by se měl snažit i Microsoft, úspěch Windows 7 by totiž v budoucnu měl být pro firmu klíčový.

Přečtěte si také: Rok 2010 bude pro Microsoft klíčový

Microsoft zároveň s informacemi o vydání RC verze uvolnil i konkrétní specifikace ohledně podpory operačních pamětí. Konkrétně všechny 32bitové edice budou moci využít maximálně 4 GB RAM, více už nebude na výkonu znatelné. Zde tedy žádná změna nenastane. 64bitové edice pak budou moci pracovat se znatelně větším množstvím paměti, zde však bude záležet na zakoupené edici. Microsoft tak opět přistupuje ke své oblíbené taktice, známé například z Windows Serveru, kdy za nejvyšší cenu nabídne maximální možnou výbavu a v nižších edicích pak ukrajuje výkon a funkce.

V 64bitových edicích Home Basic a Starter bude možné využít maximálně 8 GB operační paměti, Home Premium už zvládne 16 GB a všechny další edice (Professional, Enterprise a Ultimate) budou umět pracovat s až 192 GB RAM.

Nativní podpora virtualizovaných Windows XP

Jak se zdá, redmondský moloch už nechce udělat stejnou chybu, jako v případě Windows Vista a rozhodl se myslet i na nemalé množství uživatelů Windows XP. I z tohoto důvodu budou Windows 7 nativně podporovat virtualizaci legendárního systému. Microsoft tím chce odbourat případné problémy s kompatibilitou některých programů a dát uživatelům co možná nejméně důvodů k tomu, aby nepřecházeli na nový systém. Windows XP Mode má být založen na technologii XMP, se kterou firma počítá i do nové řady desktopového virtualizačního nástroje Virtual PC 7. Jisté je, že se této funkce dočkají pouze vlastníci verzí Professional, Enterprise a Ultimate a nemá se jednat o funkci podobnou hypervisoru Hyper-V. Nepůjde tedy o tenkého klienta, ale o klasickou host-based virtualizaci. Vypadá to, že Windows XP skutečně budou nesmrtelným systémem.

TIP: Zajímají vás praktické zkušenosti a novinky Windows 7? Navštivte náš blog

Jednou z hlavních deviz nových Windows 7 má být kromě jiného výborná optimalizace pro netbooky. Microsoft se totiž nedávno nechal slyšet, že právě netbooky jsou poměrně nevytěžený segment trhu. I když softwarový gigant ovládá zhruba 95 procent trhu co se týče operačních systémů na těchto malých moderních noteboocích, drtivou většinu tvoří OEM instalace starších Windows XP. Ty už se samozřejmě prodávají ze nízkou cenu a Microsoftu tak unikají zisky. Strategické zaměření se tedy jeví jako logické a i podle prvních testů aktuálně dostupných verzí je jasné, že Windows 7 se na netboocích hýbou velice dobře a navíc s vyšší výdrží na baterie. Dá se předpokládat, že Microsoft bude uzavírat smlouvy s výrobci tohoto druhu hardwaru a v od ledna příštího roku se budou Windows 7 objevovat na drtivé většině malých přenosných počítačů.

TIP: Ballmer: Krizi využijeme ve prospěch Microsoftu

Microsoft prozatím nevyřešil otázku sporu, který vede s konkurenční Operou a Evropskou komisí. Jak známo, Opera požaduje začlenění možnosti instalace prohlížečů třetích stran do systému Windows Update, případně i původní instalace systému. Microsoft prozatím přišel s nabídkou, že se v základní instalaci Windows 7 neobjeví předinstalovaný prohlížeč Internet Explorer 8 a uživatelé si ho budou moci doinstalovat sami skrze automatický systém aktualizací. Opera však toto odmítá, Evropská komise problém nevyřešila a v RC verzi, stejně jako v beta verzi, proto můžeme IE8 v základu očekávat. Softwarový moloch však už dříve avizoval, že Windows 7 co možná nejvíce okleští od různých aplikací. Ať už z praktického hlediska, tak právě z dalších eventuálních sporů s výrobci třetích stran.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 7, Microsoft Windows, Ultimate, Windows 7 Ultimate, Rapidshare, Windows 7 Home Premium

161 komentářů

Nejnovější komentáře

  • redmond 12. 5. 2009 22:24:16
    Niky, s takym obmedzenym chapanim je jasne ze ty povazujes trochu...
  • kozec 1. 5. 2009 23:46:26
    Ladik, napriek tomu, ze patrim medzi tych, co im styl tvojich prispevkov...
  • Ladik 45 1. 5. 2009 23:25:12
    Ty, voe. já se jdu zabít, tedy abych tak, řekl, prostě no!:-)
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama