reklama

Windows 7: Multimédia, jádro a zabezpečení

Kromě změn viditelných na první pohled přinášejí Windows 7 také novinky skryté hlouběji. Prozkoumáme multimediální fukce, jádro systému a možnosti zabezpečení.
Kapitoly článku

Počítače se v současnosti stále častěji mění v centra zábavy celé domácnosti. Windows 7 proto přináší nejen inovovaný Windows Media Player 12, ale také nativní podporu řady nových kodeků pro přehrávání videa a zvuku a v neposlední řadě rovněž vylepšený a interaktivnější Windows Media Center.

Windows Media Player

Nejviditelnější novinkou dvanácté verze Windows Media Playeru je úprava jeho grafického uživatelského rozhraní, do níž spadá i nový lehký (a méně přehledný) skin. Microsoft oddělil ovládací aplikaci a knihovnu médií od samotného přehrávání. V důsledku tak již nenajdeme záložku Přehrávání v okně Media Playeru. Její účel plní samostatné okno. Přestože mnozí uživatelé tuto funkci chválí, já sám ji hodnotím spíše jako obtěžující. Zatímco přepínání mezi záložkami ve Windows Media Playeru bylo většinou nepostřehnutelné, spuštění minipřehrávače jednu či dvě vteřiny trvá, což právě nepřispívá pozitivní uživatelské zkušenosti.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní správce médií Windows Media Playeru 12

Málo plynulý přechod mezi rozhraními Windows Media Playeru je však jedinou inovací, kterou lze tomuto programu vytýkat. WMP12 není nijak převratnou akualizací starší verze, avšak ještě alespoň dvojice změn stojí za zmínku. Ti uživatelé, kteří opravdu své počítače využívají jako multimediální centra (či spíše úložiště multimédií), jistě ocení možnost odeslat multimédia na kompatibilní zařízení doslova dvěma kliknutími myší. Tuto funkcionalitu zajišťuje novinka zvaná Play to.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché okno samostatného přehrávače Windows Media Playeru 12

Windows Media Player umí odeslat multimediální obsah na všechna zařízení podporující standard Digital Living Network Alliance (DLNA). V praxi tato funkce zatím pracuje pouze s Xboxem, ale seznam členů DLNA dává dobrou naději do budoucna. Možná již zanedlouho budeme moci z Windows Media Playeru posílat hudbu přímo do digitálního fotorámečku. Standard DLNA by měl být natolik interaktivní, aby systém rozpoznal, jaké multimediální formáty lze na cílovém zařízení přehrát a případně tak svůj stream transkódoval do jiného formátu.

Podpora nových multimediálních formátů

Po zkušenostech z předchozích verzí Windows se ve Windows 7 stalo něco, čemu se snad ani nechce věřit. Microsoft se rozhodl integrovat do Windows Media Playeru podporu pro celou řadu populárních kodeků. Pro běžné použití v domácnosti můžete s Windows 7 na doinstalovávání kodeků zcela zapomenout. Trochu náročnějším uživatelům bude stále chybět podpora přehrávání například FLAC či OGG.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Media Player 12 bez problémů přehraje nejen MP3, ale i MP4 a celou řadu dalších moderních formátů

Oproti Windows Vista přehrají Windows Media Player a Windows Media Center ve Windows 7 média v kontejnerech Apple QuickTime (MOV), MP4, M4A, AVCHD, 3GP, ADTS a WTV. Nové kodeky tedy umí dekódovat formáty AAC-HE, AAC-LC, LPCM, DV, MJPEG, DivX, Xvid, ASP, MPEG4-SP a H.264. Pokud se těšíte také na enkódování, pak (stejně jako v minulosti) počítejte s omezeními: H.264 lze vytvářet pouze v jednoprůchodovém režimu do rozlišení 640×480 při 30 fps a datovém toku 1,5 Mbit/s. AAC enkódujete pouze do AAC-LC při 44,1 a 48 kHz a datovém toku 96, 128, 160 či 192 kb/s.

Kamenujte DRM!

Ač Free Software Foundation vidí v DRM smrtelný hřích, nekoná se ani ve Windows 7 žádná revoluce. Ani v tomto operačním systému nechybí technologie Protected User-Mode Audio (PUMA), která pouze pro média, jež jsou tak explicitně vytvořena, aktivuje ochranu před kopírováním. Taková média byla ve Windows Vista přehratelná pouze v aplikacích běžících v prostředí Protected Media Path a podporujících Media Foundation API. Toto omezení bylo pro Windows 7 odstraněno, systém tudíž prostřednictvím PUMA Output Trust Authority povolí přehrávání chráněného média i v aplikaci bez Protected Media Path a Media Fundation API.

DRM však bylo také zpřísněno a to konkrétně v oblasti kopírování chráněného obsahu. Pokud je médium nastaveno tak, aby kopírování neumožňovalo, aplikují Windows vždy na obrazový výstup HDMI ochranu HDCP a na zvukový výstup S/PDIF SCMS.

Windows Media Center

Jedna skupina uživatelů jde ve využití počítače coby multimediálního centra ještě dále. Jejich stroje v pohledných designových skříních leží v obývacích a nezřídka jediné obrazové výstupy mají napojeny přímo na televizory. Ovládání na televizoru vyžaduje ergonomičtější a pohodlnější ovládání, než jsou ikonky na pracovní ploše, a proto Microsoft již od Windows XP (Media Center Edition) integruje do systému dálkovým ovladačem ovladatelné rozhraní Windows Media Center.

Klepněte pro větší obrázek
Vítá vás Windows Media Center

Zatímco Windows Media Center (WMC) Windows Vista bylo oproti WMC Windows XP opravdovou revolucí zejména po stránce uživatelského rozhraní ale i funkční výbavy, je WMC ve Windows 7 spíše příkladem pozitivního evolučního vývoje. Nečekejte zásadní vizuální změny; Nakonec WMC Windows Vista je tak povedené a oproti konkurenci na výši, že to ani není potřeba. Těšte se však na větší interaktivitu, ergonomičtější ovládání či hlubší využití propojení do internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Přehrávání videa ve Windows Media Centeru Windows 7

Mezi zajímavými novinkami najdeme například: Podporu až čtyř nainstalovaných televizních tunerů, větší provázání televizního programu s internetem, zcela nového programového miniprůvodce, možnost barevně třídit položky v programovém průvodci i nový ukazatel pozice v přehrávaném videu. Otázkou zatím je, jaká bude v online funkcích či například v podpoře zobrazení log televizních stanic podpora v Česku.

Nový Windows Media Center je promyšlenější a opět o kousek vylepšuje použitelnost vašeho HTPC. O novinkách v zabezpečení či jádru systému se dočtete v následující kapitole.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Hudba, filmy, seriály, Windows 7, Multimédia, Biometrie, Media, Media Player, Windows Media Player, Windows Media Center, Player, DLNA, Ultimate, Puma

133 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Šmach 15. 9. 2009 9:02:02
    Ubuntu je asi jiné, já píšu o openSuse 11.1 a KDE4.2
  • Karel Kahovec 5. 9. 2009 17:42:50
    Ta utilitka je na http://mysite.verizon.net/kaakoon/hotswap/index_enu.htm
  • Juraj Ďurech 4. 9. 2009 21:14:30
    ...ano, tak ja neviem o com pisem, vtipalek:) Predstav si, default...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 30

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama