Windows 7 a Firefox 4 se blíží

V uplynulém týdnu se toho stalo poměrně dost. Byl uvolněn SP1 pro Vistu, ke stažení je první verze Firefoxu 4 a Windows 7 zřejmě opravdu dorazí zakrátko.

Windows Seven, SP1 pro Windows Vista a Firefox 4

Potká tolik milované a nenáviděné Windows Vista stejný osud, jako právem zatracené Windows Me? Jsou Visty pro Microsoft neúspěchem? Plyne čas ve světě IT rychleji než voda a je potřeba stejně rychle vyvíjet nové produkty? Tyto a ještě mnohem více otázek vyvolávají neustálé spekulace o uvedení další verze operačního systému Windows na trh. Už před několika týdny se začalo mluvit o brzkém uvedení dalších „oken“ v pořadí, Windows Seven, tento týden se konečně dostalo finálnímu rozhřešení. Sám Microsoft se nechal slyšet, že další evoluční verzi Windows uvede už v roce 2010, aktuální Visty se tak na trhu jako hlavní produkt ohřejí pouhé tři roky oproti více než dvojnásobné době předchozích XP. Bylo by zbytečně to dále komentovat, každý si jistě najde tu svojí pravdu. Každopádně, datu 2010 stejně nikdo nevěří, určitě se bude prodlužovat a prodlužovat.

Service Pack 1 pro Windows Vista je oficiálně venku. Pro různých spekulativních RTM a warez verzích Microsoft umístil na své stránky kompletní instalační balíček, prozatím ale v pěti světových jazycích, mezi kterými, světe div se, nefiguruje čeština. Pokud vlastníte například anglickou verzi systému, můžete radostně instalovat už nyní a užívat si například několikanásobně rychlejší kopírování. Vy ostatní čekejte na polovinu dubna.

Programátoři v Mozille jsou rychlejší než svůj vlastní stín a možná i trochu schizofrenici. V poslední beta verzi Firefoxu 3 bylo objeveno solidní množství chyb (a to jich určitě ještě další velké množství nebylo odhaleno), přesto už se pracuje i na verzi čtvrté. Nic moc se o ní ještě neví, určitě by ale měla disponovat novým vykreslovacím jádrem. Na FTP Mozilly je možné stáhnout si verzi v označení Pre-Alpha, tedy verzi ne zrovna hodnou klasickému užívání.

Čína blokuje YouTube, GMail musí změnit název

O tom, proč jsou často právem uživatelé výrobků značky Apple označováni jako fanatici, nás přesvědčil americký televizní moderátor Charlie Rose. Než aby upustil svůj zánovní notebook MacBook Air když padal obličejem přímo na chodník, raději se rozhodl pro jeho záchranu a nechal se tak pěkně vytrestat betonovou dlažbou. Doplňte rovnici: Američan + Apple = XXX.

Spravedlnost si vždycky cestu najde a nikdo jí neuteče. Nebo možná také nikdo neuteče lepkavým a vtíravým chapadlům Evropské unie. Google totiž bude muset pro Evropu změnit název svého GMailu. Ačkoliv internetový kolos vlastní celosvětovou ochrannou známku na toto jméno, nějaký pán v sousedním Německu si ji zaregistroval už v roce 2000 a provozuje pod ní svojí vlastní službu, a Google mu musí ustoupit.

210 miliónů občanů Číny má zablokovaný přístup k serveru YouTube. Důvodem jsou zveřejněná videa tibetských nepokojů. Před třemi týdny přitom oznámil blokaci oblíbeného serveru pro sdílení videa i Pákistán, jehož představitelům vadily zveřejněné karikatury proroka Mohameda. Já nevím, proč si někteří pánové s nedostatkem sebeúcty, problémovým dětstvím či čímkoliv jiným, myslí, že mohou rozhodovat nad vkusem a potřebami ostatních.

Ač to může vypadat jako opičení se, není tomu tak. Poté, co společnost O2 oznámila zrušení veškerých FUP omezení pro své ADSL tarify, přišla s touto zprávou i GTS Novera a Volný. Zde můžeme názorně vidět, jak na některých „monopolních“ konglomerátech nejsme závislí pouze my uživatelé, ale i jiné a na venek poměrně soběstačné korporace.

Phishing na Safari zapsaný v Open XML

Z původně poměrně nenápadné, a někdy i celkem uvěřitelné taškařice s phishingem „od České spořitelny“ se vyklubalo otravné kolečko spamu a zábavných překladů původních zpráv do češtiny. Mnoha uživatelům začalo chodit veliké množství podvodných e-mailů denně, a to z mnoha různých e-mailových adres. Bohužel, struktura e-mailu jako takového je mnoho let stará a do veliké míry dost nedotažená, proto se někteří uživatelé dokáží nechat nachytat na důvěrně známou adresu odesílatele.

Apple vydal první relativně dobrý program pro Windows. Po příšerném iTunes a prvních verzích internetového prohlížeče Safari přichází verze s označením 3.1, která nabízí, jak je u dobrého moderního internetového prohlížeče zvykem, mnoho užitečných funkcí a dokonce jako první přichází s podporou nových prvků u HTML 5. Ke vší smůle, klasické HTML už snad v současné době nemá ani smysl a lepší je se zaměřit na aktuálnější XHTML. Co do rychlosti ale Safari triumfuje.

Bouřlivá diskuze se opět vyrojila u tématu standardizace formátu Open XML od Microsoftu. Jedni v tom vidí naprosté zlo, druzí zase samá pozitiva a těm ostatním je to jedno, prostě jim stačí, když dokument otevřou a otevře ho i jejich kolega, zákazník či kdokoliv jiný. I proto má Microsoft velikou šanci uspět v probíhajícím hlasování. Standardem je přece to, co lidé používají, a standardizace OXML je tudíž poměrně logickým krokem.

Zajímavé články v uplynulém týdnu:

 

Témata článku: Windows, Firefox, Windows 7, Seven, Charlie, Zánovní notebooky

57 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Steffi 2. 4. 2008 11:06:30
    FF slibuje ted jory - doly, protoze je nachytan na hruskach a nema nic ....
  • Jarda 27. 3. 2008 7:21:29
    Asi pul roku jsem tady nebyl, neb jsem se domnival, ze je to jen balik...
  • Ladik 25. 3. 2008 23:17:45
    Trashman, je náhodou, borec, radši, sklapni TOMe, prostě no!
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5