WhereIsIt? aneb Dejte sbohem ztraceným souborům

Typická situace: vypálili jste si zálohy důležitých souborů, z nějakého důvodu jste je odstranili z počítače a nyní potřebujete najít jeden konkrétní soubor v množství záložních disků CD a DVD. Můžete začít procházet jeden po druhém, ti pečlivější z vás použijí připravené popisky na obalech. Jde to ale mnohem elegantněji a hlavně rychleji. Stačí použít speciální katalogizační program.

 Plusy / minusy
 + množství modulů
 + tisk a export
 + rychlost
 – jednodušší evidence zápůjček 

WhereIsIt? slouží jako offline katalog obsahu nejrůznějších výměnných médií. V současné době ho použijete především k evidenci obsahu cédéček a dévédéček, nicméně stejně dobře může posloužit pro katalogizaci disket, USB paměťových disků, externích pevných disků a dalších. Jakmile dojde k načtení obsahu média, jsou získané informace uloženy do katalogu, který můžete procházet podobně jako v Průzkumníkovi Windows obsah pevného disku.
WhereIsIt? umožňuje vyhledávání a dokonce zobrazuje i náhledy na soubory, které jsou vypáleny na cédéčku založeném někde v poličce.

Podporuje popisky archivů i informace EXIF

Základ evidence tvoří katalog. Jde o datový soubor, který obsahuje všechny zaevidované informace. Takovýchto katalogů můžete mít několik, záleží čistě na vašich potřebách. Po vytvoření nebo otevření existujícího katalogu můžete přidat obsah nového média.
WhereIsIt? vám nabídne všechny aktuálně dostupné diskové jednotky. Automaticky se vyplní jmenovka disku a nabídne se vložení do aktuálního katalogu – můžete jich totiž mít otevřeno více najednou.

Klepněte pro větší obrázek

Katalog s různými typy evidovaných médií

Než spustíte načtení obsahu (nebo aktualizaci) média/disku, nastavte si, zda má program procházet obsah archivů (balíčky ZIP, RAR a jiné) a zda má importovat i jejich obsah nebo jen popisky. Ke všem procházeným souborům lze vypočítat kontrolní součty CRC, lze importovat popisky z jiných disků v katalogu. Nastavení, které vytvoříte, lze jednoduše určit jako výchozí, takže bude při přidávání dalšího média nabídnuto ve stejné podobě.

Před spuštěním načtení obsahu disku zbývají ještě dvě zásadní nastavení. V prvním můžete omezit složky, které se budou prohledávat. Pokud máte například externí disk, který používáte jak ke skladování dat, tak jejich výměně, můžete do katalogu vložit pouze složky, jejichž obsah tak často neměníte. Další nastavení umožňuje zvolit zásuvné moduly (pluginy), které budou při načítání obsahu disku použity. Tyto moduly slouží pro zpracování nejrůznějších informací z prohledávaných souborů. Díky nim pak můžete v katalogu pracovat s EXIF informacemi, značkami ID3, popisky archivů, náhledy dokumentů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Nezapomeňte nastavit použité moduly

Zásuvných modulů najdete v programu opravdu velké množství. Jsou rozděleny na popisovací, formátovací (práce s textem) a náhledové. Myslím, že výchozí výběr by měl stačit většině uživatelů. Postrádal jsem pouze moduly, které by umožnili pracovat se soubory vytvořenými v kancelářském balíku OpenOffice.org. U modulů ještě můžete nastavit maximální velikost získaného popisku a velikosti vytvářených náhledů. Pak vám již nic nebrání spustit proces katalogizace vybraného média.

Soubor na cédéčku, médium v poličce

Během zpracování média je zobrazen malý panel se základními statistickými informacemi. Čím více je souborů na médiu, tím déle trvá jeho zpracování. Běžná cédéčka by měla být zpracována maximálně do několika minut, v závislosti na nastavení může jít o otázku několika sekund. Pokud chcete s programem během této doby pracovat, můžete informaci o zpracování odsunout na pozadí.
Kromě seznamu médií s jejich obsahem můžete využít náhled do katalogu v podobě kategorií. Jednoduše vytvoříte kategorie pro hry, programy, fotografie z dovolené, pracovní obrázky a další. Prohledávání katalogu pak bude mnohem efektivnější. Kromě kategorií podle obsahu můžete média třídit i podle umístění. Vyžaduje to pak jistou disciplínu, protože pokud určíte, že médium se nachází v té konkrétní poličce, měli byste jej tam skutečně odkládat.

Klepněte pro větší obrázek

Evidence roztříděná podle kategorií a umístění

Filmy lze evidovat s využitím IMDB

Po nějaké době máte připraven katalog a naskytne se možnost jej použít. Soubory můžete vyhledávat podle obvyklých kritérií, jako je název a popisek. Zkušenější uživatelé mohou využít tvorbu složitějších vyhledávacích dotazů. Ty umožňují podrobně specifikovat hledaný soubor. Nastavení umožňuje určit, které položky budou prohledávány. Hledání můžete omezit na několik prvních nalezených výsledků, případně lze nastavit prohledávání pouze několika prvních úrovní zanořených složek.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávací výraz může být složen z několika podmínek

Při běžném procházení máte možnost obarvit soubory podle různých kritérií tak, abyste na první pohled viděli příslušné kategorie nebo umístění. Vybranou složku můžete na požádání otevřít v Průzkumníku – program vás v tom případě požádá o vložení příslušného média. Jednoduše můžete měnit popisky evidovaných položek, sledovat stav zaplnění médií, prohlížet si náhledy fotografií, kopírovat a spouštět soubory. Program
WhereIsIt? nabízí celou řadu funkcí pro práci s položkami v katalogu. Najdete zde mnoho funkcí od přejmenovávání položek až po číslování a hromadné změny. Každému disku lze přiřadit obrázek. Pokud pracujete s filmovým DVD, bude se vám hodit import popisků z IMDB.

Klepněte pro větší obrázek

WhereIsIt? lze použít k prohlížení náhledů fotografií

Povedený export a tiskové sestavy

Protože tvůrce programu ví, že disky se často půjčují, připravil jednoduchou evidenci půjčených disků. V okně, které zobrazuje seznam všech disků evidovaných v otevřeném katalogu, můžete zapisovat kdy jste komu půjčili jaký disk. Nejde o nijak složitou část programu, která by byla srovnatelná se systémy evidence zápůjček v katalozích pro filmové nosiče, ale určitě se bude hodit.

Klepněte pro větší obrázek

Evidence zápůjček je jednoduchá, ale o to rychleji se s ní pracuje

Povedené jsou tiskové výstupy z programu. V jednoduchém generátoru určíte, které údaje chcete na tiskové sestavě mít. Výsledek si pak můžete prohlédnout v náhledu nebo přímo vytisknout. Data ovšem není nutné přenášet pouze na papír. Generátor sestav lze použít také k exportu dat do formátů ASCII text, Excel, RTF, HTML, CSV, SYLK, SQL, XML a do schránky. Komu by generátor sestav připadal příliš složitý, může využít průvodce, který jej k výsledné sestavě dovede krok za krokem.

Klepněte pro větší obrázek

Generátor sestav použijete k tisku i k exportu pro další zpracování

WhereIsIt? je velice povedený program, který existuje již řadu let a získal si mnoho příznivců. Stále je inovován, takže s novou verzí nabízí i nové funkce ještě více ulehčující práci s množstvím souborů, které každý uživatel počítačů časem nashromáždí. Jistě oceníte, že k dispozici je i český překlad.

 WhereIsIt? 3.73.702
 Evidence souborů a médií
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Robert Galle
 web  www.whereisit-soft.com 
 cena  39,95 USD
 operační systém  Windows 98/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Sestavy, Evidence, Export, Imdb

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rip 10. 7. 2006 18:57:49
    Mno mam takhle naindexovany treba prilohovy cd/dvd od casopisu (samozrejme...
  • filo 9. 7. 2006 19:08:04
    >>>> nikomu se to nepodarilo zatim 100% cracknout <<<<<
  • Dreamer8, Dreamer8 7. 7. 2006 23:44:45
    A co FREEWARE alternativa o ktorej tu viaceri (aj ja) pisali???
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5