reklama

WHDI: Zapomeňte na vrtání, je tu HD rozlišení bez drátů

Omezuje vás kabel k monitoru? Chcete bezdrátový projektor? A co mít HDTV po celém domě?
Kapitoly článku

Společnost Amimon prezentovala v lednu letošního roku na Conusmer Electronics Show (CES) bezdrátovou variantu digitálního HDMI rozhraní pro přenos obrazu a zvuku, kterou označuje jako Wireless High-Definition Interface, zkráceně WHDI. V úterý se objevila zpráva, že je vývoj čipových sad pro zařízení u konce a společnost zahajuje dodávky výrobcům televizorů, projektorů a dalším producentům spotřební elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek

Zajisté jde o převratnou technologii, i když se to možná na první pohled nezdá. Po bezdrátu mohou totiž téct až tři gigabity za sekundu. Výkony, které ve srovnání s tím podává nový nejrychlejší rozšířený standard 802.11n, který na jedinou anténu zvládá datový tok 74 Mb/s a pro 248 Mb/s potřebuje už čtyři antény, jsou ve srovnání s tím až směšné. A ani dosah není větší, než v případě Wireless HDI.

Soukromé domácí HD vysílání

A proč by nás něco takového mělo vůbec zajímat? Představte si HD přehrávač v obýváku, na kterém můžete pouštět video s HD rozlišením, které pak chytnete na každém televizoru a monitoru po celém domě. Bez nutnosti vrtat díry na kabely a tahat kabelové rozvody. Nemusíme pořizovat drahé rozbočovače signálu. Představte si, že můžete obraz z počítače v pracovně dostat na obrazovku v ložnici, aniž byste museli stěhovat počítač. A stejně tak můžete po digitálním kanálu po celém domě poslat zvuk. V přednáškovém sále už nebude nutná nepraktická a drahá instalace přespříliš dlouhého HDMI kabelu.

Nejde o jediné řešení svého druhu, zprávy o různých technologiích bezdrátového přenosu obrazu s vysokým rozlišením už se objevují nějaký ten rok. Zatím jsme ale slýchali spíše o dvou konkurenčních řešeních – Wireless HDMI a WirelessHD.

Wireless HDMI – univerzální rozhraní

Na čipových sadách a řešeních s označením Wireless HDMI postavených na UWB (ultrawideband) technologii, za kterou stojí WiMedia Alliance, spolupracují například společnosti Philips, Tzero Tehcnologies či Radiospire network. Díky podpoře UWB by mohla zařízení postavená na technologii Wireless HDMI komunikovat i s ostatními produkty využívajícími tohoto rozhraní – krom HD-DVD a Blu-ray přehrávačů by to mohly být notebooky, digitálními fotoaparáty, kamery a podobně. Problémem je, že maximální teoretická propustnost UWB je 480 Mb/s.

Se ztrátovou kompresí…

V ostrém kontrastu s tím je ale teoretická propustnost klasického HDMI rozhraní, která je už ve specifikaci 1.0 z roku 2002 stanovena na 4,95 Gb/s. Poslední specifikace 1.3 z března letošního roku počítá dokonce s více než dvojnásobkem – 10,2 Gb/s pro vyšší rozlišení. Není tedy jiná šance, než signál posílaný přes Wireless HDMI komprimovat.

Jedním z produktů postaveným na této technologii je Wireless HDMI Extender společnosti Gefen. S ním je ale kvůli nižší propustnosti UWB možné přenášet na vzdálenost až deset metrů signál s rozlišením 720p, nebo 1080i, který prochází ztrátovou kompresí JPEG 2000. Wireless HDMI extender se měl prodávat od září letošního roku.

I bez ní

Philips a Radiospire představili na lednovém CES 2007 produkty postavené na Wireless HDMI. Philips i Radiospire ale u vlastních produktů využívají větší datové propustnosti – až 3 Gb/s, což by mělo dovolit přenášet nekomprimovaný HD stream s rozlišením až 1080p. Philips SWW1800 už měl být k mání v květnu letošního roku za 300 dolarů (v přepočtu něco přes osm tisíc korun s daní), ale máme srpen a jak se zdá, je stále ticho a klid po pěšině.

Klepněte pro větší obrázek

WirelessHD – jen pro televizi

Společnosti, jako Sony, Samsung, NEC, SiBeam, LG, Toshiba a Panasonic, se v roce 2005 sdružily do konsorcia WirelessHD a začaly pracovat na vlastním bezdrátovém standardu WirelessHD pro přenos high-definition audia a videa. Pro přenos se využívá signálu v bezlicenčním 60GHz pásmu a tato technologie v první generaci dovoluje přenášet signál s přenosovou rychlostí 2-5 Gb/s na vzdálenost až 30 stop (asi deset metrů), bohužel je ale zapotřebí přímá viditelnost mezi přijímačem a vysílačem. Teoretická propustnost této technologie je až 20 Gb/s, s vylepšováním technologií bude možné ji využít i pro vyšší rozlišení a větší datové toky. Cílem sdružení je teď odstranit nutnou přímou viditelnost mezi přijímačem a vysílačem pomocí inteligentních antén, v první generaci zařízení alespoň v rámci místnosti.

A jaké má výhody a nevýhody a jak funguje WHDI od Amimom, které narozdíl od WirelessHD a Wireless HDMI už je na cestě k výrobcům?

Témata článku: CES 2010, Wireless, Philips, Extender, Loewe

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 3. 9. 2007 18:16:53
    Na přímou viditelnost je jen ta 60GHz, kterou stejně jen tak neuvidíme. Ty...
  • Kamil 3. 9. 2007 10:30:10
    Možná jsem "zastaralý", ale rozhodně si nemíním do baráku dobrovolně dávat...
  • bluemoon 3. 9. 2007 8:43:14
    vzdyt je to na primou viditelnost, takze stejne budete muset udelat do ty...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

Včera | Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama