WHDI: Zapomeňte na vrtání, je tu HD rozlišení bez drátů

Omezuje vás kabel k monitoru? Chcete bezdrátový projektor? A co mít HDTV po celém domě?
Kapitoly článku

Společnost Amimon prezentovala v lednu letošního roku na Conusmer Electronics Show (CES) bezdrátovou variantu digitálního HDMI rozhraní pro přenos obrazu a zvuku, kterou označuje jako Wireless High-Definition Interface, zkráceně WHDI. V úterý se objevila zpráva, že je vývoj čipových sad pro zařízení u konce a společnost zahajuje dodávky výrobcům televizorů, projektorů a dalším producentům spotřební elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek

Zajisté jde o převratnou technologii, i když se to možná na první pohled nezdá. Po bezdrátu mohou totiž téct až tři gigabity za sekundu. Výkony, které ve srovnání s tím podává nový nejrychlejší rozšířený standard 802.11n, který na jedinou anténu zvládá datový tok 74 Mb/s a pro 248 Mb/s potřebuje už čtyři antény, jsou ve srovnání s tím až směšné. A ani dosah není větší, než v případě Wireless HDI.

Soukromé domácí HD vysílání

A proč by nás něco takového mělo vůbec zajímat? Představte si HD přehrávač v obýváku, na kterém můžete pouštět video s HD rozlišením, které pak chytnete na každém televizoru a monitoru po celém domě. Bez nutnosti vrtat díry na kabely a tahat kabelové rozvody. Nemusíme pořizovat drahé rozbočovače signálu. Představte si, že můžete obraz z počítače v pracovně dostat na obrazovku v ložnici, aniž byste museli stěhovat počítač. A stejně tak můžete po digitálním kanálu po celém domě poslat zvuk. V přednáškovém sále už nebude nutná nepraktická a drahá instalace přespříliš dlouhého HDMI kabelu.

Nejde o jediné řešení svého druhu, zprávy o různých technologiích bezdrátového přenosu obrazu s vysokým rozlišením už se objevují nějaký ten rok. Zatím jsme ale slýchali spíše o dvou konkurenčních řešeních – Wireless HDMI a WirelessHD.

Wireless HDMI – univerzální rozhraní

Na čipových sadách a řešeních s označením Wireless HDMI postavených na UWB (ultrawideband) technologii, za kterou stojí WiMedia Alliance, spolupracují například společnosti Philips, Tzero Tehcnologies či Radiospire network. Díky podpoře UWB by mohla zařízení postavená na technologii Wireless HDMI komunikovat i s ostatními produkty využívajícími tohoto rozhraní – krom HD-DVD a Blu-ray přehrávačů by to mohly být notebooky, digitálními fotoaparáty, kamery a podobně. Problémem je, že maximální teoretická propustnost UWB je 480 Mb/s.

Se ztrátovou kompresí…

V ostrém kontrastu s tím je ale teoretická propustnost klasického HDMI rozhraní, která je už ve specifikaci 1.0 z roku 2002 stanovena na 4,95 Gb/s. Poslední specifikace 1.3 z března letošního roku počítá dokonce s více než dvojnásobkem – 10,2 Gb/s pro vyšší rozlišení. Není tedy jiná šance, než signál posílaný přes Wireless HDMI komprimovat.

Jedním z produktů postaveným na této technologii je Wireless HDMI Extender společnosti Gefen. S ním je ale kvůli nižší propustnosti UWB možné přenášet na vzdálenost až deset metrů signál s rozlišením 720p, nebo 1080i, který prochází ztrátovou kompresí JPEG 2000. Wireless HDMI extender se měl prodávat od září letošního roku.

I bez ní

Philips a Radiospire představili na lednovém CES 2007 produkty postavené na Wireless HDMI. Philips i Radiospire ale u vlastních produktů využívají větší datové propustnosti – až 3 Gb/s, což by mělo dovolit přenášet nekomprimovaný HD stream s rozlišením až 1080p. Philips SWW1800 už měl být k mání v květnu letošního roku za 300 dolarů (v přepočtu něco přes osm tisíc korun s daní), ale máme srpen a jak se zdá, je stále ticho a klid po pěšině.

Klepněte pro větší obrázek

WirelessHD – jen pro televizi

Společnosti, jako Sony, Samsung, NEC, SiBeam, LG, Toshiba a Panasonic, se v roce 2005 sdružily do konsorcia WirelessHD a začaly pracovat na vlastním bezdrátovém standardu WirelessHD pro přenos high-definition audia a videa. Pro přenos se využívá signálu v bezlicenčním 60GHz pásmu a tato technologie v první generaci dovoluje přenášet signál s přenosovou rychlostí 2-5 Gb/s na vzdálenost až 30 stop (asi deset metrů), bohužel je ale zapotřebí přímá viditelnost mezi přijímačem a vysílačem. Teoretická propustnost této technologie je až 20 Gb/s, s vylepšováním technologií bude možné ji využít i pro vyšší rozlišení a větší datové toky. Cílem sdružení je teď odstranit nutnou přímou viditelnost mezi přijímačem a vysílačem pomocí inteligentních antén, v první generaci zařízení alespoň v rámci místnosti.

A jaké má výhody a nevýhody a jak funguje WHDI od Amimom, které narozdíl od WirelessHD a Wireless HDMI už je na cestě k výrobcům?

Témata článku: CES 2010, Pes, Wireless, Extender, Loewe, Televizory lg 2016, Televizory panasonic, Levné televizory, Televize lg, Televize panasonic, Televize philips, Televizory sony

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 3. 9. 2007 18:16:53
    Na přímou viditelnost je jen ta 60GHz, kterou stejně jen tak neuvidíme. Ty...
  • Kamil 3. 9. 2007 10:30:10
    Možná jsem "zastaralý", ale rozhodně si nemíním do baráku dobrovolně dávat...
  • bluemoon 3. 9. 2007 8:43:14
    vzdyt je to na primou viditelnost, takze stejne budete muset udelat do ty...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5