reklama

WHDI: Zapomeňte na vrtání, je tu HD rozlišení bez drátů

Omezuje vás kabel k monitoru? Chcete bezdrátový projektor? A co mít HDTV po celém domě?
Kapitoly článku

Společnost Amimon prezentovala v lednu letošního roku na Conusmer Electronics Show (CES) bezdrátovou variantu digitálního HDMI rozhraní pro přenos obrazu a zvuku, kterou označuje jako Wireless High-Definition Interface, zkráceně WHDI. V úterý se objevila zpráva, že je vývoj čipových sad pro zařízení u konce a společnost zahajuje dodávky výrobcům televizorů, projektorů a dalším producentům spotřební elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek

Zajisté jde o převratnou technologii, i když se to možná na první pohled nezdá. Po bezdrátu mohou totiž téct až tři gigabity za sekundu. Výkony, které ve srovnání s tím podává nový nejrychlejší rozšířený standard 802.11n, který na jedinou anténu zvládá datový tok 74 Mb/s a pro 248 Mb/s potřebuje už čtyři antény, jsou ve srovnání s tím až směšné. A ani dosah není větší, než v případě Wireless HDI.

Soukromé domácí HD vysílání

A proč by nás něco takového mělo vůbec zajímat? Představte si HD přehrávač v obýváku, na kterém můžete pouštět video s HD rozlišením, které pak chytnete na každém televizoru a monitoru po celém domě. Bez nutnosti vrtat díry na kabely a tahat kabelové rozvody. Nemusíme pořizovat drahé rozbočovače signálu. Představte si, že můžete obraz z počítače v pracovně dostat na obrazovku v ložnici, aniž byste museli stěhovat počítač. A stejně tak můžete po digitálním kanálu po celém domě poslat zvuk. V přednáškovém sále už nebude nutná nepraktická a drahá instalace přespříliš dlouhého HDMI kabelu.

Nejde o jediné řešení svého druhu, zprávy o různých technologiích bezdrátového přenosu obrazu s vysokým rozlišením už se objevují nějaký ten rok. Zatím jsme ale slýchali spíše o dvou konkurenčních řešeních – Wireless HDMI a WirelessHD.

Wireless HDMI – univerzální rozhraní

Na čipových sadách a řešeních s označením Wireless HDMI postavených na UWB (ultrawideband) technologii, za kterou stojí WiMedia Alliance, spolupracují například společnosti Philips, Tzero Tehcnologies či Radiospire network. Díky podpoře UWB by mohla zařízení postavená na technologii Wireless HDMI komunikovat i s ostatními produkty využívajícími tohoto rozhraní – krom HD-DVD a Blu-ray přehrávačů by to mohly být notebooky, digitálními fotoaparáty, kamery a podobně. Problémem je, že maximální teoretická propustnost UWB je 480 Mb/s.

Se ztrátovou kompresí…

V ostrém kontrastu s tím je ale teoretická propustnost klasického HDMI rozhraní, která je už ve specifikaci 1.0 z roku 2002 stanovena na 4,95 Gb/s. Poslední specifikace 1.3 z března letošního roku počítá dokonce s více než dvojnásobkem – 10,2 Gb/s pro vyšší rozlišení. Není tedy jiná šance, než signál posílaný přes Wireless HDMI komprimovat.

Jedním z produktů postaveným na této technologii je Wireless HDMI Extender společnosti Gefen. S ním je ale kvůli nižší propustnosti UWB možné přenášet na vzdálenost až deset metrů signál s rozlišením 720p, nebo 1080i, který prochází ztrátovou kompresí JPEG 2000. Wireless HDMI extender se měl prodávat od září letošního roku.

I bez ní

Philips a Radiospire představili na lednovém CES 2007 produkty postavené na Wireless HDMI. Philips i Radiospire ale u vlastních produktů využívají větší datové propustnosti – až 3 Gb/s, což by mělo dovolit přenášet nekomprimovaný HD stream s rozlišením až 1080p. Philips SWW1800 už měl být k mání v květnu letošního roku za 300 dolarů (v přepočtu něco přes osm tisíc korun s daní), ale máme srpen a jak se zdá, je stále ticho a klid po pěšině.

Klepněte pro větší obrázek

WirelessHD – jen pro televizi

Společnosti, jako Sony, Samsung, NEC, SiBeam, LG, Toshiba a Panasonic, se v roce 2005 sdružily do konsorcia WirelessHD a začaly pracovat na vlastním bezdrátovém standardu WirelessHD pro přenos high-definition audia a videa. Pro přenos se využívá signálu v bezlicenčním 60GHz pásmu a tato technologie v první generaci dovoluje přenášet signál s přenosovou rychlostí 2-5 Gb/s na vzdálenost až 30 stop (asi deset metrů), bohužel je ale zapotřebí přímá viditelnost mezi přijímačem a vysílačem. Teoretická propustnost této technologie je až 20 Gb/s, s vylepšováním technologií bude možné ji využít i pro vyšší rozlišení a větší datové toky. Cílem sdružení je teď odstranit nutnou přímou viditelnost mezi přijímačem a vysílačem pomocí inteligentních antén, v první generaci zařízení alespoň v rámci místnosti.

A jaké má výhody a nevýhody a jak funguje WHDI od Amimom, které narozdíl od WirelessHD a Wireless HDMI už je na cestě k výrobcům?

Témata článku: CES 2010, Pes, Wireless, Extender, Loewe, Televizory lg 2016, Televizory panasonic, Levné televizory, Televize lg, Televize panasonic, Televize philips, Televizory sony

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 3. 9. 2007 18:16:53
    Na přímou viditelnost je jen ta 60GHz, kterou stejně jen tak neuvidíme. Ty...
  • Kamil 3. 9. 2007 10:30:10
    Možná jsem "zastaralý", ale rozhodně si nemíním do baráku dobrovolně dávat...
  • bluemoon 3. 9. 2007 8:43:14
    vzdyt je to na primou viditelnost, takze stejne budete muset udelat do ty...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 128

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama