reklama

WebGen: vygenerujte si svůj web

Tvorba webových stránek může být pro mnohé uživatele počítačů frustrující. Nejste-li schopni naprogramovat vlastní dynamický web ani použít některé hotové open source řešení a zadání tohoto úkolu někomu na zakázku vám z různých důvodů nevyhovuje, pak vyzkoušejte generátor webových stránek WebGen 602.

Plusy / minusy
+ užitečnost
+ čeština, verze zdarma
+ několik typů webových aplikací
– vzhled programu
– nastavení fotogalerie
– občas zmatek při generování stránek

WebGen je offline generátor HTML aplikací, jak se praví na jeho webových stránkách. Skutečně je tomu tak. Tato pomůcka skutečně umožňuje běžným uživatelům vytvořit internetové aplikace bez znalosti HTML programování. Pokud ovšem víte, že HTML neznamená tajný kód pro nějakou hatmatilku, tím lépe. WebGen pracuje s údaji, které zadáváte do jeho tabulek.

Vytváříte-li například svůj internetový deníček, není nutné texty zadávat přes webové rozhraní nebo je programovat v podobě HTML stránek či PHP (ASP) skriptů. Jednoduše je zadáte do příslušné tabulky v programu. Pokud však chcete využít možností HTML, můžete. WebGen umožňuje převzít také výsledek práce z externího HTML editoru. Text můžete pomocí HTML upravovat i v programu, ovšem nebudete k tomu mít příliš komfortu. Snad jen nápovědu s nejdůležitějšími značkami HTML.

Klepněte pro větší obrázek

WebGen – naplňte tabulky, vytvořte stránky

WebGen nabízí vytvoření několika typů internetových aplikací. Podle toho, jakou si zvolíte, změní se nabízené tabulky pro zadávání záznamů. Nabízené aplikace jsou rozděleny do dvou skupin. Pro začátečníky je nabídnut elektronický obchod, dále e-katalog a redakční systém. Pokročilým uživatelům program nabízí možnost vytvoření internetového deníčku.

Dále je zde volba expert, která vytvoří obdobu stránek s elektronickým obchodem. Mimo určení uživatele je k dispozici volba Fotogalerie. Na rozdíl od autora programu si myslím, že weblog je svým zaměřením určen spíše pro uživatele s méně zkušenostmi a rozsáhlé aplikace typu elektronický obchod si vyžadují alespoň menší zkušenosti. Roztřídění kategorií se mi tedy nejeví jako příliš šťastné.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení typu zpracovávaného projektu

Rozhodnete-li se tedy pro tvorbu elektronického obchodu, program zobrazí nabídku umožňující nastavení ceníku a vložení položek pro prodej, stejně jako skupin sortimentu v obchodu. Obdobně se tváří nastavení pro e-katalog. Ve všech případech je možné pomocí příslušné nabídky upravovat texty na stránkách. Stačí použít příslušnou tabulku.

V případě weblogu je logicky k dispozici pouze nabídka pro úpravu textů, ve které najdete funkce pro přidávání článků, sloupečků, tabulek a ostatních prvků stránek. Režim pro experty vlastně kombinuje funkce pro správu katalogu zboží s internetovým deníčkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázka tabulek pro přidávání položek

V režimu fotogalerie si můžete zvolit styl stránek, které program vytvoří jako prostředí ke shlédnutí fotografií ve webovém prohlížeči. Před vygenerováním souborů pro prohlížení však musíte sami vytvořit složky, do kterých umístíte obrázky a jejich minatury. V opačném případě program vygeneruje směsici HTML souborů, které nebudou provázány odpovídajícím způsobem. Schopnosti programu pro vytváření fotogalerií vidím jako velmi slabé. Existuje několik aplikací, které jsou v češtině, umí mnohem více a jsou zdarma (např. můj oblíbený program JAlbum). Ovšem beru to tak, že vytváření fotogalerií je v případě WebGenu pouze okrajovou záležitostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení fotogalerie a její výsledná podoba

V nastavení programu najdete všechny potřebné parametry pro aktuálně zpracovávaný projekt. Nechybí ani servisní funkce pro přepočet DPH. Řadu tvůrců elektronického obchodu bude zajímat, že program dovede vytvořit web, který zákazníkům nabídne různé způsoby dopravy a pracuje s možností úhrady pomocí eBanky, 3D Secure ČS, NetBanky, O.K. karty nebo AURA karty. Nastavení vlastního programu se týká výchozí složky pro generované stránky, názvů pro jednotlivé typy souborů, cesty k HTML editoru a jiných.

Klepněte pro větší obrázek

Okno pro nastavení programu

Jedním povelem vygenerujete celý web na základě zadaných údajů. Po jeho vytvoření v zadané složce si jej můžete stiskem dalšího tlačítka prohlédnout ve výchozím prohlížeči. Protože je celý program založen na databázovém řešení 602SQL, najdete v něm různé funkce umožňující import dat z jiných databázových formátů. Výchozí je import ze souboru typu DBF, ovšem pomocí ODBC databázových zdrojů můžete importovat data prakticky odkudkoli.

Klepněte pro větší obrázek

Snadný import dat

WebGen je komerční produkt určený pro MS Windows. K dispozici je však také volně šiřitelná verze, která je omezena počtem vkládaných položek, umístěním odkazu na stránky programu, a chybí v ní některé šablony. S programem se pracuje poměrně snadno, ovšem nejsem si jistý, na kolik je vhodný například pro uživatele, kteří pracují s kancelářskými aplikacemi na počítači a chtějí si teď vytvořit vlastní web. Rozhraní programu působí některými místy nedodělaně a neohrabaně. Myslím, že offline generátor webových stránek je výborná myšlenka, která je však v případě WebGenu trochu hůře realizovaná. Program nabízí zajímavé funkce a pokud na něm jeho autor ještě pořádně zapracuje, bude se jistě jednat o velice zajímavý produkt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázka stránek vytvořených pomocí WebGenu, další na adrese: www.webgen.cz/aplikace.htm

Z české dílny pochází ještě jeden zajímavý offline generátor webových stránek. EasyBlog je určen k tvorbě internetových deníčků.

 WebGen.cz 602.261
 produkt  offline generátor webových stránek 
 výrobce  Ing. Martin Pavlas
 web  www.webgen.cz
 cena  zdarma / 1 666 / 3 333 Kč
 operační systém  Windows 9x/ME/2000/XP
 databázový systém   602SQL

Témata článku: Windows, Programování, Open source, Offline, Import, Aura

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Kalenda 12. 10. 2005 21:11:00
    doporucuji www.estranky.cz , jako jeden z mala systemu bezi v cestine.
  • Jirka 8. 10. 2005 23:32:27
    Tohle je dost riskantni - jsou to normalni piramidy atd. Ale tohle je...
  • Jirka 8. 10. 2005 23:32:11
    Tohle je dost riskantni - jsou to normalni piramidy atd. Ale tohle je...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama