WCIT končí, revoluce internetu se nekoná

WCIT pomalu končí. Mnohé západní země text problematické smlouvy ITU odmítají a ty s kontroverzními režimy už na svém území svobodný internet dávno kontrolují a blokují.

Dubajská telekomunikační konference WCIT končí. Její úkol byl jasný, měla provést revizi smlouvy Mezinárodní telekomunikační unie z konce 80. let, kdy ještě neměl nikdo tušení, jakou moc získá tehdy mladičký internet. V následujících letech převzaly otěže jeho organizace uskupení jako IANA, ICANN a další a tradiční mezinárodní organizace s vlivem národních vlád jen s otevřenými ústy zíraly, jak se za jejich zády rodí komerční síť koordinovaná soukromými subjekty – sic z historických důvodů s úzkými vztahy na americký establishment.

Plánovaná revíze po více než 20 letech

Konference WCIT měla provést revizi formálně zastaralých smluv, před několika měsíci se však začalo mluvit i o některých potenciálních rizicích. Google vyrukoval s peticí za svobodný internet, poněvadž se obával, že by mohly do nové smlouvy zasáhnout některé kontroverzní režimy a omezit jeho podnikání. Diskutovalo se o nových poplatcích na internetových trzích i možnosti rychlého blokování nepohodlných internetových hráčů, třeba právě Googlu.

USA si pro jistotu schválily v Kongresu rezoluci, že v žádném případě nedopustí, aby se kompetence kalifornského ICANNu (organizace DNS a IP adresování) přenesly na ITU, s podobnou rezolucí přišel také Evropský parlament a světová média, často z důvodu nedostatku informací, vypouštěla na veřejnost katastrofické vize o tom, že v Dubaji půjde o vše – pokud prohrajeme, internet přijde o svou svobodu.

Klepněte pro větší obrázek
Plenární zasedání konference WCIT (Foto: ITU)

Západní liberální svět vs. větší kontrola

Jak už tomu ale většinou bývá, konference byla nakonec především oslavou mezinárodní byrokracie a plná dohadů o drobné, zanedbatelné, ale občas i podstatné body. Během necelých dvou týdnů se země dle očekávání rozdělily na dva protichůdné tábory. Amerika, Evropa a další hájily současný stav a snažily se z návrhů vymítit jakoukoliv zmínku o internetu. Internet má být podle nich široce dostupný, otevřený, bez represí států a organizovaný podle současného scénáře, kdy zde máme klíčovou organizaci ICANN, regionální správce, národní správce domén aj.

Klepněte pro větší obrázek
Delegace Saudské Arábie bojovala za větší kontrolu internetu (Foto: ITU)

Rusko, Čína, Saudská Arábie, Írán, Kuba a další země často s problematickými režimy naopak hájily opačný přístup, který by jim umožnil držet větší kontrolu nad internetem. Požadovaly například, aby si o systému adresování a DNS mohly rozhodovat samy. Ozývaly se také hlasy, aby se tento systém přenesl na ITU, objevovaly se návrhy na snazší filtrování a blokování internetu, nicméně až na několik těchto spornějších bodů se nakonec přítomné delegace dohodly na většině textu nové a už poměrně kompromisní telekomunikační smlouvy ITU, která by přenesla část kompetencí na OSN.

Amerika a Evropa: Novou dohodu nepodepíšeme!

Poslední hodiny včerejšího jednání však už probíhaly za nevalného zájmů delegátů a dalo se tušit, že se v kuloárech vaří trošku jiné řešení. Po desáté hodině konečně vystoupily USA s prohlášením, že návrh nové smlouvy v tomto znění nakonec stejně nepodepíšou. Krátce na to text odmítla také Velká Británie, Kanada, některé západní země si vzaly ještě nějaký čas na rozmyšlenou, a konečně přišla řada na Česko republiku, která návrh také odmítla, napsal přímo z místa jeden z delegátů Ondřej Filip (CZ.NIC).

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní česká delegace na konferenci WCIT (Foto: ITU)

Jiné země hlasovaly pro, delegát Palestiny se dušoval, že jakmile jeho země získá samostatnost, bude se dohodou řídit, nicméně ta stejně nemá právní závaznost, a tak se spíše zdá, že WCIT skončí po mnoha dnech jednání fiaskem.

Západní svět reformu telekomunikací po dvaceti letech v této podobě odmítá a nebude ji implementovat do svého práva. No a ten zbytek včetně Ruska a četných problematických režimů už mnohé body pro zvýšenou kontrolu internetu dávno zavádí a WCIT je to poslední, co k tomu potřebují. Zářným příkladem je třeba Čína a Írán, kde se už dlouhé roky uplatňuje to, proti čemu západní delegáti bojovali bezmála dva týdny.

Klepněte pro větší obrázek
Mapka ze včerejšího večera ukazuje, jak se k návrhu nového telekomunikačního řádu předběžně staví některé země (červená: proti, zelená: pro, zdroj: ipv.sx)

Témata článku: Internet, Právo, Foto, Reform

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • X 14. 12. 2012 18:10:23
    Sachalin je proti, Rusko se zdrželo (dle mapy) ... zajímavé ... na naše...
  • jozef Pistanek 14. 12. 2012 17:40:29
    Nekupujte ropu a skapuB-]
  • pulDag 14. 12. 2012 16:17:44
    by mne zajímalo, kdo tohle posezení na pár dní platí...:-/
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C