WCIT končí, revoluce internetu se nekoná

WCIT pomalu končí. Mnohé západní země text problematické smlouvy ITU odmítají a ty s kontroverzními režimy už na svém území svobodný internet dávno kontrolují a blokují.

Dubajská telekomunikační konference WCIT končí. Její úkol byl jasný, měla provést revizi smlouvy Mezinárodní telekomunikační unie z konce 80. let, kdy ještě neměl nikdo tušení, jakou moc získá tehdy mladičký internet. V následujících letech převzaly otěže jeho organizace uskupení jako IANA, ICANN a další a tradiční mezinárodní organizace s vlivem národních vlád jen s otevřenými ústy zíraly, jak se za jejich zády rodí komerční síť koordinovaná soukromými subjekty – sic z historických důvodů s úzkými vztahy na americký establishment.

Plánovaná revíze po více než 20 letech

Konference WCIT měla provést revizi formálně zastaralých smluv, před několika měsíci se však začalo mluvit i o některých potenciálních rizicích. Google vyrukoval s peticí za svobodný internet, poněvadž se obával, že by mohly do nové smlouvy zasáhnout některé kontroverzní režimy a omezit jeho podnikání. Diskutovalo se o nových poplatcích na internetových trzích i možnosti rychlého blokování nepohodlných internetových hráčů, třeba právě Googlu.

USA si pro jistotu schválily v Kongresu rezoluci, že v žádném případě nedopustí, aby se kompetence kalifornského ICANNu (organizace DNS a IP adresování) přenesly na ITU, s podobnou rezolucí přišel také Evropský parlament a světová média, často z důvodu nedostatku informací, vypouštěla na veřejnost katastrofické vize o tom, že v Dubaji půjde o vše – pokud prohrajeme, internet přijde o svou svobodu.

Klepněte pro větší obrázek
Plenární zasedání konference WCIT (Foto: ITU)

Západní liberální svět vs. větší kontrola

Jak už tomu ale většinou bývá, konference byla nakonec především oslavou mezinárodní byrokracie a plná dohadů o drobné, zanedbatelné, ale občas i podstatné body. Během necelých dvou týdnů se země dle očekávání rozdělily na dva protichůdné tábory. Amerika, Evropa a další hájily současný stav a snažily se z návrhů vymítit jakoukoliv zmínku o internetu. Internet má být podle nich široce dostupný, otevřený, bez represí států a organizovaný podle současného scénáře, kdy zde máme klíčovou organizaci ICANN, regionální správce, národní správce domén aj.

Klepněte pro větší obrázek
Delegace Saudské Arábie bojovala za větší kontrolu internetu (Foto: ITU)

Rusko, Čína, Saudská Arábie, Írán, Kuba a další země často s problematickými režimy naopak hájily opačný přístup, který by jim umožnil držet větší kontrolu nad internetem. Požadovaly například, aby si o systému adresování a DNS mohly rozhodovat samy. Ozývaly se také hlasy, aby se tento systém přenesl na ITU, objevovaly se návrhy na snazší filtrování a blokování internetu, nicméně až na několik těchto spornějších bodů se nakonec přítomné delegace dohodly na většině textu nové a už poměrně kompromisní telekomunikační smlouvy ITU, která by přenesla část kompetencí na OSN.

Amerika a Evropa: Novou dohodu nepodepíšeme!

Poslední hodiny včerejšího jednání však už probíhaly za nevalného zájmů delegátů a dalo se tušit, že se v kuloárech vaří trošku jiné řešení. Po desáté hodině konečně vystoupily USA s prohlášením, že návrh nové smlouvy v tomto znění nakonec stejně nepodepíšou. Krátce na to text odmítla také Velká Británie, Kanada, některé západní země si vzaly ještě nějaký čas na rozmyšlenou, a konečně přišla řada na Česko republiku, která návrh také odmítla, napsal přímo z místa jeden z delegátů Ondřej Filip (CZ.NIC).

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní česká delegace na konferenci WCIT (Foto: ITU)

Jiné země hlasovaly pro, delegát Palestiny se dušoval, že jakmile jeho země získá samostatnost, bude se dohodou řídit, nicméně ta stejně nemá právní závaznost, a tak se spíše zdá, že WCIT skončí po mnoha dnech jednání fiaskem.

Západní svět reformu telekomunikací po dvaceti letech v této podobě odmítá a nebude ji implementovat do svého práva. No a ten zbytek včetně Ruska a četných problematických režimů už mnohé body pro zvýšenou kontrolu internetu dávno zavádí a WCIT je to poslední, co k tomu potřebují. Zářným příkladem je třeba Čína a Írán, kde se už dlouhé roky uplatňuje to, proti čemu západní delegáti bojovali bezmála dva týdny.

Klepněte pro větší obrázek
Mapka ze včerejšího večera ukazuje, jak se k návrhu nového telekomunikačního řádu předběžně staví některé země (červená: proti, zelená: pro, zdroj: ipv.sx)

Témata článku: Internet, Právo, Foto, Reform

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • X 14. 12. 2012 18:10:23
    Sachalin je proti, Rusko se zdrželo (dle mapy) ... zajímavé ... na naše...
  • jozef Pistanek 14. 12. 2012 17:40:29
    Nekupujte ropu a skapuB-]
  • pulDag 14. 12. 2012 16:17:44
    by mne zajímalo, kdo tohle posezení na pár dní platí...:-/
Určitě si přečtěte

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?