Vytvořte si vlastní Google během minuty

Google Vlastní Vyhledávání nabízí možnost upravit si Google přesně podle svého gusta tak, aby hledal jen to, co opravdu chcete.

Pro všechny, kteří by chtěli na svých webových stránkách, blogu apod. efektivní vyhledávač a nevědí, jak tuto technologii zvládnout, máme tip. Vyzkoušejte Google Vlastní Vyhledávač, který je od ledna k dispozici také v češtině (dříve známý pod anglickým označením Custom Search). Vlastní Vyhledávač je technologie, která na vaše přání bude prohledávat celý internet, jen specifikované weby nebo obě možnosti zkombinuje. Záleží na vás.

Vlastní Vyhledávač však není určen jen pro ty, kteří mají webovou stránku a nechtějí se programovat nebo implementovat s alternativní vyhledávací technologií. Stejně dobře si můžete sestavit seznam oblíbených webových stránek, odkud chcete informace získávat. Vlastní Vyhledávač pak zobrazí výsledky např. jen z vašich oblíbených internetových obchodů, magazínů, zpravodajských portálů apod.

Tip: Pokud Google Vlastní Vyhledávání neznáte a netušíte, jak tato technologie funguje, vyzkoušejte vybrané příklady vlastních vyhledávačů zde.

Vlastní Google na pár kliknutí

Vytvoření vlastního vyhledávače je jednoduché. Začít musíte na domácí stránce služby. Zde kliknete na tlačítko Vytvořit vlastní vyhledávač, které vás zavede na úvodní formulář pro vytvoření. Vzhledem k tomu, že je formulář v češtině, není složitě se s ním poprat.

Nejdůležitější pasáží je specifikace míst, která se budou prohledávat – buď vyberete jen níže specifikované weby, nebo jednu z dalších kombinací spojených s internetem. Ve druhém případě ale vězte, že i při volbě Celý Internet, ale zdůraznit vybrané weby mohou vaše weby zapadnout v případě, kdy nebudou mít výsledky dostatečnou relevanci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření vlastního vyhledávače je otázkou několika málo minut

Možná se pozastavíte ještě nad volbou, zda Standardní nebo Business edici. Jaké jsou rozdíly?

 • Standard – v této edici můžete volně upravovat vzhled vlastního vyhledávacího políčka a integrovat jej do svých webových stránek. Vedle výsledků vyhledávání ale bude zobrazena reklama (výjimkou jsou neziskové organizace, univerzity nebo úřady státní správy, které reklamní blok mohou zdarma odstranit). Na této reklamě však můžete vydělávat vy sami, pokud se zapojíte do programu AdSense pro vyhledávání (můžete se také podívat nainstruktážní video v angličtině).
 • Business – za minimální poplatek 100 USD za rok budete moci odstranit reklamy, vybrat si, zda bude logo Google u vyhledávače zobrazeno nebo prostřednictvím XML rozhraní API mnohem lépe přizpůsobit zobrazování výsledků.

Po vyplnění formuláře si můžete vyhledávač vyzkoušet. O možnosti přizpůsobení se zatím nestarejte, ty se vám zobrazí až po uložení na stránce Mé vyhledávače pod odkazem Ovládací panel.

Pohrajte si s nastavením

Zatímco doteď bylo Google Vlastní Vyhledávání záležitostí pro každého, v ovládacím panelu už si přijdou na své také pokročilejší uživatelé, kteří si chtějí svůj vyhledávač trochu vylepšit. Můžete zde vlastní vyhledávání propojit se službou Nástroje pro webmastery, a zkvalitnit tak relevanci výsledků např. prostřednictvím souboru nejaktuálnějších a nejdůležitějších stránek Sitemap.

Vlastní vyhledávač můžete vylepšit také prostřednictvím štítků, které se zobrazí nad sezamem vyhledaných odkazů. Jejich prostřednictvím lze lépe konkretizovat, co vlastně na stránce vyhledáváte. K dispozici je také nastavení vzhledu výsledků i vyhledávače samotného. Výsledky vyhledávání se tak mohou zobrazovat buď v samostatném okně, nebo přímo ve vámi vybrané webové stránce (na výběr jako iframe a překryvný blok dat).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení většiny charakteristik vyhledávač zvládne i naprostý laik

Google Vlastní Vyhledávání není určeno jen pro umístění na osobních webových stránkách, ale také pro vytváření vyhledávačů specializovaných na určité oblasti (např. na studijní materiály týkající se počítačů). Na vytváření vlastního specializovaného vyhledávače můžete dokonce spolupracovat s dalšími až 100 uživateli. Společně si pak třeba vytvořit vyhledávač, který bude natolik kvalitní, aby pro vás mohl znamenat slušný přivýdělek.

Tip: Pro jednoduché přidávání relevantních webových stránek do vašich nebo sdílených vyhledávačů můžete použít nástroj Google Marker. Více podrobností najdete zde.

Ovládací panel nabízí uživateli spoustu možností. Abyste se v nastaveních neztratili, je u každé možnosti vysvětleno, k čemu je dobrá a co se na vašem vyhledávači při její aktivaci změní. Mnohdy je navíc k dispozici odkaz na podrobnější nápovědu, nemusíte se tak bát, že se v nastavení ztratíte.

A takto pak vypadá kód vlastního vyhledávače, který stačí vložit na stránku:

<form action="http://www.google.com/cse" id="cse-search-box">
  <div>
    <input type="hidden" name="cx" value="016142248809037013579:cy_djlyfmu4" />
    <input type="hidden" name="ie" value="UTF-8" />
    <input type="text" name="q" size="31" />
    <input type="submit" name="sa" value="Hledat" />
  </div>
</form>

<script type="text/javascript" src="http://www.google.com/coop/cse/brand?form=cse-search-box&lang=cs"></script>

Kromě vlastních vyhledávačů a výše zmíněných příkladů dalších uživatelů můžete pro vyhledávání ve specializovaných oblastech využít také nástroje vytvořené přímo Googlem. Některé z nich už jistě znáte – Google na ně totiž odkazuje ze své domovské stránky.

 • Zprávy – vyhledávání ve zpravodajství více než 400 neustále aktualizovaných zdrojů
 • Scholar – vyhledávání specializované na akademické práce
 • Obrázky – vyhledávání v obrázkových souborech
 • Knihy – vyhledávání v úplných textech knižních titulů
 • Kina – vyhledávání a souhrn aktuálních filmových představení v českých kinech
 • spoustu dalších, které Google nabízí.

Témata článku: Google, Web, Relevance, Hidden, Marker

15 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Dusan Penkala 22. 3. 2009 11:22:09
  Hehe, ja ze je tu forum na temu "Vytvořte si vlastní Google během minuty"...
 • snake 5. 3. 2009 16:58:07
  Jenže on je minimálně u té Škodovky problém právě s tím, že nejezdíme...
 • snake 5. 3. 2009 16:48:23
  :-)))) (Tchibo kávu, Škodu auto,...) výborný příklad... Přiznám se, že...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 108

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?