Vyhledávejte na YouTube rovnou v Průzkumníku

Windows 7 umožňují takzvané federalizované vyhledávání. Díky němu můžete přímo v Průzkumníku vyhledávat na YouTube, Flickru, Google News ale třeba i na českém Seznamu.

Jednou z okrajových novinek Windows 7 je vylepšené vyhledávání. Vyhledávat můžete stejně jako ve Vistách přímo z nabídky Start, případně v Průzkumníku. A právě v něm můžete vyzkoušet i federalizované vyhledávání. Je to poměrně ošklivý termín, ale do budoucna docela slibný. Dnes se podíváme na to, co vlastně umí.

Flickr a YouTube ve Windows 7

Federalizované vyhledávání není zase tak nová funkce, dostupná byla v některých systémech již dříve, Windows 7 nicméně používá nový a otevřený formát OpenSearch. V praxi se jedná o to, že v rámci federalizovaného vyhledávání můžete pomocí speciálních rozšíření – konektorů (další ošklivé slovo) prohledávat i vzdálené webové zdroje. Vše se přitom opět děje přímo v Průzkumníku, pouze namísto v osobní složce nebo na disku C hledáte třeba na Flickru nebo YouTube. A zvláště v případě vyhledávání obrázků a fotografií to funguje skutečně výborně a docela použitelně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání v Průzkumníku: Videa z YouTube a tapety na plochu z DeviantArt

A teď trochu té nudné teorie. OpenSearch je systém pro standardizaci vyhledávání. V praxi se jedná o to, že poskytovatel vyhledávače nabídne uživatelům přesný popis, jak u něj lze vyhledávat. Tím uživatelem může být třeba webový prohlížeč. OpenSearch tak používá i Živě.cz. Když nás navštívíte třeba v prohlížeči Chrome, ten v HTML kódu zjistí, že používáme OpenSearch API a náš vyhledávač zaregistruje, takže pak můžete články a bleskovky vyhledávat přímo z adresní řádky. Podobným způsobem se umí OpenSearch do vyhledávače integrovat i v dalších prohlížečích.

Klepněte pro větší obrázek
XML kód uvnitř webové stránky, která dává prohlížečům na vědomí, že web nabízí vlastní OpenSocial vyhledávač. Tento ovšem vrací výsledky pouze jako běžnou stránku (type="text/html")
 Klepněte pro větší obrázek
A takto si s OpenSearch vyhledávačem, který máme na Živě, poradí třeba prohlížeč Google Chrome

Federalizované vyhledávání

OpenSearch nicméně umí vracet výsledky i ve formátu XML/RSS. Díky tomu skrze něj mohou komunikovat i složitější programy včetně našich konektorů pro federalizované vyhledávání ve Windows 7. Funguje to vlastně celkem jednoduše. Od poskytovatele si stáhnete soubor s příponou *.OSDX. Jedná se o poměrně stručný textový XML soubor o několika řádcích, který můžete libovolně upravit. Obsahuje název vyhledávače, jeho popis a také adresu. Pokud ji ovšem navštívíte, výsledky se zobrazí ve formátu XML, které si může program snadno zformátovat a zpracovat.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pokud XML kód výše uložíte do souboru s příponou OSDX a spustíte, zobrazí se dialog pro přidání nového konektoru a vyhledávač se integruje do Průzkumníku. Všimněte si, že oproti prvnímu zdrojovému kódu tento obsahuje pouze nový řádek s adresou vyhledávače, který vrací nalezené objekty nikoliv jako HTML stránku, ale jako XML/RSS seznam

Tím programem je v případě Sedmiček jeho zabudovaný systém Windows Search. Po potvrzení registrace nového desktopového vyhledávače se zobrazí jako položka v postranním panelu Průzkumníku a vy jej můžete začít používat jako klasický vyhledávač. Konektor v každém případě nemusí směřovat pouze na webový server, ale i na aplikace třetích stran. Na stejném principu totiž funguje i propojení Windows vyhledávače třeba s pošťákem Outlook a možnost prohledávat poštu přímo z nabídky Start.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání v Průzkumníku na Yahoo Images a na Flickru. Nalezené objekty se chovají jako
běžné lokální soubory, když na ně tedy klepenete, stáhnou se a zobrazí v asociovaném prohlížeči fotek

A jaké konektory dnes máte k dispozici? Moc jich pravda není a budete muset zručně vyhledávat na Googlu nebo v Bingu. V každém případě nabízím alespoň výčet těch nejpopulárnějších. Tvorba konektoru a podpora OpenSearch na straně serveru však není nikterak složitá, takže lze jen doufat, že jich bude postupně přibývat – pokud se OpenSearch pro desktopové vyhledávače uchytí.

Komplexní konektory

Tyto konektory se plně integrují do prostředí Windows

Jednoduché konektory

Výsledky z těchto konektorů se v Průzkumník zobrazí pouze jako běžné webové stránky bez miniatur obrázků aj.

 • Konektor pro Seznam.cz – jednoduchý konektor pro Seznam.cz
 • Konektor pro Google News – toto je docela povedený konektor, který váš dotaz vyhledá na zpravodajském agregátoru Google News. Použije se lokalizace podle vašeho systému, takže nepřijdete o české zpravodajství.
 • Konektor pro eBay – konektor pro aukční dům eBay. Bohužel je ale velmi jednoduchý, vlastně se jedná pouze o běžný webový vyhledávač omezený na produkty eBay. Nehledejte zde ani náhledy, ani řazení podle ceny, dostupnosti aj.

Mnoho dalších konektorů najdete na webu Sevenforums.com, ze kterého jsem v mnohém čerpal. Jsou ale povětšinou nastavené pouze pro anglické vyheldávače (včetně Googlu, Bingu a dalších). Určitě se ale podívejte.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ukázky konektorů pro eBay a zpravodajský agregátor Google News

Konektory před instalací můžete upravit v libovolném textovém editoru, což se hodí zejména u vyhledávačů, kde můžete změnou parametru vyhledávací adresy nastavit třeba českou lokalizaci. Pokud konektor nainstalujete, můžete si s ním opět pohrát v editoru, uloží se totiž opět jako běžný textový soubor v adresáři C:\Users\<vaše jméno>\Searches, respektive se jedná o virtuální složku Hledání, pokud k ní budete přistupovat z Průzkumníku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Seznam konektorů a náhled na obsah souboru v poznámkovém bloku

Na konektory pro federalizované vyhledávání ve Windows 7 na webu zatím jen tak nenarazíte a je to celkem škoda, těch pro webové prohlížeče (zvláště pro Mozillu) je totiž celá hromada a platí to i o těch českých. Jediným rozdílem je přitom vlastně jediné - webové servery musí vracet nalezené výsledky nikoliv ve formě běžné webové stránky, ale jako XML/RSS data. Nezbývá tedy než doufat, že se tato technologie uchytí a konektorů bude přibývat.

Témata článku: Web, Internet, YouTube, Vyhledávače, Google News, Images, Google Images

25 komentářů

Nejnovější komentáře

 • akira.uzai 17. 1. 2010 20:53:37
  IMHO do knihoven můžeš dávat i jiné soubory než DOC či jiné dokumenty,...
 • karlos89 15. 1. 2010 20:41:00
  FreeRapidDownloader - hned jak zkopíruju adresu do schránky, vyskočí mi...
 • kanus 15. 1. 2010 18:31:12
  Přesně tak, podle mě to je "nejpohodlnější" než si zbytečně stahovat...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5