Výběr z blogů: moderovaná diskuse není totalita

Vybíráme nejlepší články z blogů, které byste si neměli nechat ujít. Řeč bude o Invexu, moderované diskusi a nakonec i o tom, jak mohla vypadat nová distribuce Ubuntu 8.10.

Je tu opět sobota a na Živě.cz tedy nesmí chybět tradiční výběr toho nejlepšího z redakčního záznamníku i čtenářských blogů. Tento týden bylo u nás poměrně rušno, v Brně totiž probíhal Invex, Digitex a Interkamera a redaktoři tištěných i elektronických médií z rodiny CPress Media na vlastní kůži zjistili (mnohdy poprvé), jaký je to vlastně pocit stoupnout si před zvědavé a vzdělané návštěvníky a nabídnout jim něco nového.

Každoroční brněnský IT svátek se sice pomalu začíná měnit, o neúspěchu však netřeba mluvit. Přednáškový maraton CPress Show byl úspěšný, návštěvníci byli skvělí a počáteční neklid mnohých včetně mě brzy vystřídal dobrý pocit z poctivě odvedené práce. Doufáme tedy, že se s vámi budeme moci ve spleti brněnských pavilonů potkat zase za rok.

Spacemonger vám namaluje disk

Invex se dočkal reflexe i na blozích Živě.cz, zdaleka to ale nebylo jediné téma, které vás tento týden zaujalo. Tady je tedy výběr toho nejlepšího od čtenářů i redaktorů Živě.cz.

Kde jsou ty doby, kdy byl běžný počítač vybaven diskem o několika málo gigabajtech. Dnes se každý honí za co nejvyšší kapacitou a tak se nezřídka stane, že si na otázku, co že to vlastně na tom disku všechno máme, nedokážeme spolehlivě odpovědět. V takovém případě oceníte nějaký ten souborový katalogizér nebo třeba Spacemonger, který zobrazí obsah disku jako pestrobarevný diagram – složku po složce a vy tedy s určitou mírou jistoty okamžitě tušíte, co kde vlastně je.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
I takhle může vypadat váš pevný disk

Moderovat či nemoderovat?

Moderovaná diskuse pro dobro všem,“ píše r.grohol na svém blogu a my mu dáváme za pravdu. Diskuse o kterou se její majitel stará a zušlechťuje ji, totiž kvete. Nechte však takovou diskusi ladem a zaroste plevelem. Nepleťme si svobodu slova s anarchií a práva majitele s kolektivismem. Máte na věc jiný názor? Přispějte do moderované diskuse pod článkem.

Veletrhy Invex, Digitex a Interkamera jsou sice za námi, už v neděli večer jste si ale na redakčním blogu mohli prohlédnout první fotky z tradičního brněnského svátku, stánek CPress Show se totiž dočkal posledních úprav a očekával první pondělní návštěvníky celotýdenního pásma přednášek redaktorů časopisů a webů rodiny CPress Media.

Víte, že jsme v průběhu týdne publikovali seriál živých reportáží přímo z Invexu 2008?

Klidně se divte, ale mně se Invex líbil

Ačkoliv většina čtenářských komentářů nevyznívá pro letošní Invex zrovna růžově, Marek Lutonský na redakčním blogu oponuje: „Klidně se divte, ale mně se líbí“. O Invexu Dominik Dědiček sice napíše, zato ale sepsal stupnici internetové závislosti, která má takových stupňů hned pět a možná se v nich najdete i vy. Pokud tedy bude váš pejsek skučet a vy, přikovaní k blikající obrazovce, budete zatvrzele odmítat: „za chvilku Baryku, za chvilku“, je nejvyšší čas vyrazit do lesa – tento víkend má být ostatně k výletům a třeba i geocachingu jak dělaný.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
CPress Show přilákala i redaktory Extra Hardware, kteří projevovali nákolnost našemu kolegovi Tondovi Trčálkovi

Dovolenou si tento týden nevzal ani Notebookinsider, nad jehož články někteří souhlasně přikyvují a druzí nevěřícně kroutí hlavou. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, vězte, že tentokráte si Notebookinsider bere na paškál Američana kupujícího notebook, konkrétně pak model Compaq CQ50. Dá se s tímto kouskem zahrát pořádná počítačová hra a zažít poctivý zážitek z HD filmu? Zapojte se do bohaté diskuze pod článkem.

Víte, že soutěž o dva mininotebooky Acer Aspire One stále vyhodnocujeme? Nechte se překvapit

Jak mohlo vypadat Ubuntu 8.10

Na své si nakonec přišli i fanoušci velmi pěkných článků o Ubuntu, Vojtěch Trefný se totiž tentokráte věnoval zajímavé otázce „Jak mohlo vypadat Ubuntu 8.10“, přičemž vybral hned několik grafických návrhů uživatelského prostředí. Drtivá většina z nich je skutečně velmi pěkná a lusknutím prstů vyvrací názor, že grafický desktop Gnome je jednoduchý a škaredý, což občas slýchávám nejen od uživatelů Mac OS X, Vista Aero, ale zejména od fanoušků konkurenčního linuxového desktopu KDE.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

A to je všechno. Blogy na Živě.cz píšete už několik dlouhých měsíců a neustále vás přibývá, pokud se na vás tedy tuto sobotu nedostalo, jistě na další čtenářské blogy ukážeme zase za týden. Babí léto by mělo dorazit tento víkend, pokud tedy nebudete relaxovat v přírodě, proč si znovu „neblognout“?

Témata článku: Show, Geocaching, Lady, Reflex, Acer Aspire One

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • J. M. 15. 10. 2008 18:59:16
    Lidem to neuchází, lidé se tady baví o něčem jiném. Nejde o to, čemu...
  • pan_Filda 15. 10. 2008 14:58:50
    Jistým lidem tady asi uchází rozdíl mezi cenzurou a moderováním. Cenzura...
  • J. M. 13. 10. 2008 10:18:41
    Myslím, že jsme se tady shodli na tom, že mazání reklamy opravdu není to,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5