reklama

Von Neumannova architektura a patenty

Z velikánů tohoto týdne vystupuje například John von Neumann, který výrazně ovlivnil další vývoj světa počítačů a jejich architektury. Z fyziků bude řeč o neméně slavném T. A. Edisonovi a závěrečné informace pak přiblíží anglického fyzika Jamese Chadwicka, objevitele neutronu.

Von Neumann a jeho architektura

V historickém přehledu tohoto týdne je pravděpodobně nejvýznamnější osobností John von Neumann, který v minulém století vtisknul podobu moderním počítačům a ovlivnil další technologický vývoj na dlouhou dobu dopředu. Narodil se dne 28. prosince v roce 1903v Budapešti, místo v kalendáriu tedy získává datem úmrtí, tj. 8. únorem (1957).

Klepněte pro větší obrázek

John von Neumann (zdroj: Atomic Archive)

Ačkoliv je John von Neumann znám svými příspěvky do počítačového světa, jeho původním „povoláním“ byla matematika a fyzika, kde se podílel na zkoumání kvantové fyziky, teorie množin, statistiky a celé řady dalších odvětví. S jeho jménem je možné se z těchto původních disciplín setkat například v označení takzvané von Neumannovy algebry, bližší informace jsou k dispozici například na anglické Wikipedii.

Pokud však skutečně vstoupíme do světa počítačů, nese vědcovo jméno takzvaná von Neumannova architektura, jež se vžila také pod termínem von Neumannova koncepce. Základní myšlenkou v tomto přístupu je zavedení jedné společné pamětí jak pro instrukce, tak data a oddělení řídící jednotku od ALU. Další nedílné komponenty původní von Neumannovy architektury pak tvoří vstupní a výstupní zařízení. Během svého života John von Neumann publikoval na sto padesát prací, z nichž drtivou většinu tvořily matematické, zbytek se pak zaobíral především zkoumáním na poli fyziky.

Další informace:
Von Neumannův život zachycený na stránce anglické Wikipedie.
Popis von Neumannovy architektury na anglickém serveru Pcmech.com.

Sběratel patentů Thomas Alva Edison

Druhou osobností aktuálního kalendária není nikdo vědecky menší než americký fyzik Thomas Alva Edison, jenž si pozici na těchto řádcích získává datem narození, tedy 11. únorem roku 1847. Podobně jako celá řada jiných vědců a velikánů této oblasti historie, začal také Edison své sklony k bádání a analytickému myšlení projevovat již v brzkém mládí, hnacím motorem se mu pak stala vidina možného finančního zisku.

Klepněte pro větší obrázek

Thomas Alva Edison (zdroj: Nonsolobiografie)

Jak již bylo uvedeno v jednom z dřívějších kalendárií, přímo na stránkách české Wikipedie je možné nalézt několik Edisonových citátů, z nichž zřejmě nejznámější je tento: „Vynález je jen 1 % inspirace a 99 % dřiny“. Za své vynálezy byl odměněn nespočtem patentů, jejichž kompletní přehled můžete nalézt například na stránkách serveru Routgers.edu.

Z prvních Edisonových vynálezů pozornost zasluhují například různá vylepšení do té doby známých telegrafů, ale také návrh pokročilé sčítačky hlasů pro usnadnění a zautomatizování hlasování. V sedmdesátých letech devatenáctého století pak kromě jiného přibyl trojlístek v podobě fonografu, uhlíkového mikrofonu a především žárovky. Jen pár let poté se tato skupinka rozrostla o dynamo a patentu se nevyhnul ani 35mm kinofilm.

Další informace:
Stručný český životopis na stránkách serveru Quido.cz.
Již výše zmiňovaný
kompletní přehled Edisonových patentů.

Neutron, nově objevená částice

Dne 7. února je možné si připomenout první použití označení neutron, které je dnes již běžně zažito a má pevně stanovený význam. Právě zmiňovaného data totiž v roce 1932 dané označení použil anglický fyzik James Chadwick a popsal jím nově objevenou částici. Pro zveřejnění svých výsledků si potom vybral žurnál Nature.

James Chadwick k pokročilejší matematice a fyzice přilnul během studií v Cambridgi, později začal spolupracovat s renomovanými kolegy své doby. Zkoumání atomové struktury se stalo jeho koníčkem i hlavní náplní vědeckého života, během druhé světové války pak své vědomosti zúročil jako člen skupiny, která se podílela na vývoji atomové bomby.

Další informace:
Lehký úvod do elektrického proudu na českém serveru Cez.cz.
Chadwickova biografie v podání anglické Wikipedie.

Témata článku: Patenty, Edison, Thomas, James, Algebra, Dynamo, Atomic, Nature, Kinofilmy

reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 33

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

** Chytré hodinky našly uplatnění především ve sportu ** Běhání či jízdu na kole zvládnou všechny, ale co třeba lyžování? ** Podívejte se, jak jsou na zimní sporty připraveny hodinky Garmin Fenix 3

15.  2.  2017 | David Polesný | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama