Volný útočí na Český Telecom prostřednictvím VoIP

Společnost Volný včera oznámila hned několik novinek, přičemž tou nejvýznamnější je uvedení nové VoIP služby, která umožní za paušál nonstop volání na pevné linky v ČR, klasické telefonní číslo a cenu nižší než Český Telecom. Bude tato služba úspěšná?

Podobný počin od společnosti Czech On Line určitě není překvapivý a byla to jen otázka času. Jak už jste si mohli přečíst ve včerejší bleskovce, došlo k několika změnám. Tou první je sloučení značek Czech On Line a Volný pod značku jednu - Volný. Ta je údajně mezi lidmi daleko známější, proto se zdá tento krok logický a to i v souvislosti s novými službami, o kterých bude řeč za chvíli.

Sloučení značek s sebou nese i celkovou změnu korporátního designu, bylo upraveno logo a jeho barvy odpovídají mateřské společnosti Telekom Austria. Nový vzhled má i portál Volny.cz, který nyní slouží jak pro koncové zákazníky, tak pro zákazníky firemní.

Telefonování za paušál i bez něj

Jak už tedy pravděpodobně víte, Volný nabízí pro uživatele, kteří jsou připojeni k Internetu rozumnou rychlostí (od 128 kbit obousměrně) možnost telefonování za paušál na pevné linky a to bez omezení po celý den, po celé ČR. K tomu je využita technologie VoIP. Služba nese název VOLNÝ TelefoNet a cena je zejména vůči Českému Telecomu poměrně agresivní - 399 korun pro běžné domácí zákazníky, pro firmy pak 699 korun. Ceny jsou však uvedeny bez DPH.

Součástí služby je běžné telefonní číslo. Pokud se rozhodnete podepsat smlouvu na dva roky, získáte zdarma i IP telefon, takže pak vlastně ani nepotřebujete počítač (ačkoliv, kdo by měl připojení k Internetu bez počítače, že?). V nabídce je rovněž IP brána, přes kterou lze připojit i klasické analogové přístroje.

Pokud telefonujete opravdu málo, možná se vám vyplatí tarif bez paušálu. Měsíčně tedy nezaplatíte nic, hovory jsou zpoplatněny obvyklou minutovou sazbou, která je v tomto případě 0,83 Kč/minutu ve špičce a 0,49 Kč mimo špičku (opět ceny bez DPH).

Co se hovorů do mobilních sítí týče, chlubí se Volný nejnižší cenou. Za hovor do libovolné mobilní sítě zaplatíte 4,10 (opět bez DPH). Volat můžete pochopitelně i do zahraničí, přičemž existuje celkem 10 odstupňovaných zón dle lokalit. Do zemí jako je Slovensko, Německo, Velká Británie či Spojené státy se dovoláte za 2,30.

Novinka? Samozřejmě ne.

Fakta tedy známe. VoIP pochopitelně není žádná novinka a firem, které tyto služby nabízejí (a využívají) je již celá řada. Kdo chtěl ušetřit a "zbavit se okovů Českého Telecomu" to již mohl udělat dávno, pokud mu to technické podmínky dovolují. Několik důležitých rozdílů zde přeci jen je. Předně se jedná o první nabídku paušálního volání na pevné sítě a můžete volat opravdu neomezeně, neplatí zde žádná forma FUP, není nutné hovor například po hodině přerušit nebo něco podobného. V kombinaci s běžným telefonním číslem, které je standardní součástí nabídky, se jedná o plnohodnotnou náhradu pevné linky (což jsou ovšem i ostatní VoIP služby).

Máme-li hodnotit cenu, jistě existují i levnější VoIP poskytovatelé, takže v tomto ohledu se rozhodně nejedná o nějakou revoluci. Je zde vidět snaha zejména o útok na ceny Českého Telecomu. Malí poskytovatelé však nejsou tolik vidět a vyhledá si je spíše člověk, který se v problematice více orientuje. Volný je ale dostatečně velká společnost a může reklamou na pozici ČTc velmi dobře zaútočit.

Co chce běžný zákazník? Levné volání. resp. levnější než dosud prostřednictvím Českého Telecomu. Dále chce mít klasický telefonní přístroj, nechce zápasit s počítačem a chce mít možnost telefonovat aniž by počítač běžel. Daleko úspěšnější by Volný byl, pokud by bylo možné získat zdarma IP telefon bez nutnosti podepsat smlouvu na dva roky, ale chápu, že jisté záruky zde zase být musí.

Třetí věcí, ze které mají uživatelé, kteří koketují s VoIP obavu (zbytečnou), je opravdové telefonní číslo. Jedině tak jim mohou volat lidé, kteří služeb VoIP nepoužívají. Ani to není v případě Volný problém, ale jeden háček zde přeci jen je - přenositelnost čísla. Ta je momentálně možná pouze pro firemní zákazníky a právě tento drobný detail může být celkem slušnou brzdou právě pro obyčejné uživatele, pro které zejména má být nabídka určena. Chybí rovněž možnost hlasové schránky, lze však nastavit přesměrování. Oproti klasické pevné lince lze i zdarma online sledovat přehled vašich volání.

Hrozba pro Český Telecom?

Volný jako velký alternativní operátor může využít svého potenciálu a reklamou a nabídkou VoIP za paušál zaútočit na pozici Českého Telecomu. Stále je řada domácností, které mají rychlé připojení k Internetu například přes kabelovou televizi, ale přesto mají i nadále pevnou linku od Českého Telecomu a VoIP služeb se bojí. Volný jim může dodat určité jistoty, neboť se jedná o firmu velkou a stabilní, což se o leckterých VoIP minioperátorech říct nedá. Riziko problémů je tak teoreticky nižší a lidé mohou být ochotni zrušit pevnou linku daleko snáze než u malých operátorů. Cenově pak vychází Volný slušně zejména v porovnání právě s Telecomem, zatímco menší operátoři mohou nabízet i výhodnější nabídku.

Témata článku: VoIP, Klasické telefony, Mobilní telefony klasické, Austria, Porovnání tarifů volání mobilní telefony

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ewoc 7. 11. 2005 16:05:46
    a jéje, volat přes počítač.. člověk by myslel že tenhle názor už vyhynul...
  • Ewoc 7. 11. 2005 15:58:14
    Provolám prachů jak šlupek, zbytečně platím paušál telecomu...pro mě není...
  • Martin Vit 9. 10. 2005 22:09:14
    Tak uz ani kvuli tomuto nepotrebujete fax. www.vasesit.cz nabizi...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?