reklama

Vlastní e-shop na platformě Magento za pár minut (krok za krokem)

 • v Azure Marketplace najdete připravenou instalaci Magento, platformu tak můžete snadno vyzkoušet
 • nechte se vést návodem krok za krokem

Jednou z nejpopulárnějších open source e-commerce platforem je Magento, na kterém běží e-shopy i takových značek, jako je Ford, Samsung, Nike. Mezi jeho přednosti patří flexibilita v množství rozšíření, zabudované SEO, marketingové nástroje, analytika obchodu, správa katalogů, nákupní košík podporující více adres dodání atd.

Magento „stack“ je na nižší úrovni složený z Apache, MySQL, PHP a phpMyAdmin. Není to tedy úplně jednoduchá platforma, protože její ambicí je provoz nejen „jednoadresových“ ale i velkých multiskladových internetových obchodů. Vývojáři a správci eshopů postavených na Magento proto často hledají odpovědi na otázky – „Jak poznat Magento blíže?“, „Jak si otestovat změny připravované pro e-shop?“, „Jak rychle připravit pro zákazníka novou online prodejnu?“. Odpovědí může být předpřipravená instalace Magento z Azure Marketplace.

Jak rozběhnout Magento z Azure marketplace?

V Azure marketplace se nachází Magento „imidž“ od spoločnosti bitnami, který neúčtuje platby za předinstalovaný Magento software a platformy, které Magento potřebuje ke svému běhu. Účtuje jen za výpočetní hodiny bežícího „podkladového“ virtuálního serveru s Linuxem (Ubuntu 14.04).

1. Oživte si Azure subskripci.
Poznámka: Pokud jste členy BizSpark programu pro začínající vývojářské “startupy” (firmy nebo živnostníci) nebo máte koupené Visual Studio s MSDN, můžete si bezplatně aktivovat Azure benefit v těchto programech (Microsoft Azure pro členy BizSpark , Microsoft Azure pro MSDN předplatitele). Pokud nejste členy těchto programů, můžete si Microsoft Azure bezplatně vyzkoušet na dobu 30 dnů přes Microsoft Azure Trial.

2. Přejděte do veřejného katalogu Azure marketplace, k Magento od bitnami .

Klepněte pro větší obrázek

3. Klikněte na „Vytvořit virtuální počítač“ („Create Virtual Machine“) a přihlaste se do své Azure subskripce. Po úspešném přihlášení budete přesměrováni na Azure portále přímo na formulář vytvoření a konfigurace Magento. Stiskněte tlačítko „Create“.

Klepněte pro větší obrázek

4. V zobrazeném panelu „Basics“ vyplňte konfigurační parametry virtuálního serveru:
– do položky „name“ zadejte název virtuálního serveru (např. magentovm )
– do položky „user name“ napište přihlašovací jméno systémového administrátora pro server (např. mujadmin)
– pro zjednodušení můžete ponechat typ autentifikace heslem („Password“) a do položky „Password“ zadejte heslo systémového administrátora
– pro lepší orientaci ve službách, které bude Magento potřebovat, ponechte „Resource group“ na hodnotě „New“ a do položky „New Resource Group Name“ napište název skupiny zdrojů (např. rgmagento)
– vyberte datové centrum, ve kterém se Magento oživí (např. North Europe)
Stiskněte tlačítko “OK”.

Klepněte pro větší obrázek

5. Zobrazí se panel pro výběr výpočetní síly pro Magento server. Pro první spuštění bude stačit menší produkční „jednocorový“ sizing A1 nebo D1 se silnějším procesorem (který se zobrazí v nabídce „View all“). Vyberte výpočetní sílu serveru a stiskněte tlačítko „Select“.

Klepněte pro větší obrázek

Poznámka: Sizing budete moci později změnit bez nutnosti reinstalovat software serveru.

6. Další panel Settings vám umožní vybrat úložiště pro disky serveru, virtuální síť, pravidla síťového firewallu (Network Security Groups). Pro zviditelnění vašeho serveru na internetu, pro zákazníky i správce eshopu, je důležité vytvoření a nastavení „Public IP Address“, tj. veřejné IP adresy.
Stiskněte tlačítko „OK“.

Klepněte pro větší obrázek

7. Okno „Summary“ vám nabídne možnost zkontrolovat nastavení. Pokud nechcete nic změnit, stiskněte tlačítko “OK”.

8. Zobrazí se panel „Purchase“, který vám podá důležitou informáci o ceně vybraného vzoru z Azure Marketplace. Za Magento software ve virtuálu od bitnami se neplatí, což vám umožní použít tento virtuál i v Azure subskripcích v BizSparku, MSDN, OPEN, Enterprise Agreement atd. Takto vytvořený server má tedy stejnou cenu jako vámi vytvořený Linux server Ubuntu, ale nemusíte nastavovat platformové komponenty (Apache, MySQL, PHP, phpMyAdmin).
Stiskněte tlačítko “Purchase”.

Klepněte pro větší obrázek

9. Za několik minut budete mít v Azure vytvořený Linux server s Magentem. Přes Azure portál ho jednoduše dohledáte přes zvolenou skupinu zdrojů („Resource Groups“), v našem příkladu tedy přes menu “Resource Groups” -> vybrat „rgmagento“ –> kliknout na řádek se serverem „magentovm“.

Klepněte pro větší obrázek

10. Server beží, což indikuje jeho status „Running“, můžete se na něj přes SSH protokol přihlásit ze svého počítače, protože má veřejnou IP adresu, která se ale bez rezervace při restartech serveru může měnit, což je nepoužitelné pro koncové zákazníky. Klikněte proto na řádek IP adresy v položce „Public IP address/DNS name label“, abyste se dostali ke konfiguraci DNS jména veřejné IP adresy.

Klepněte pro větší obrázek

11. Vyberte v nastavení veřejné IP adresy menu „Configuration“ a do položky „DNS label“ zadejte název serveru pro internet, který musí být jedinečný v doméně datového centra (v našem příkladu v doméně “northeurope.cloudapp.azure.com“).

Klepněte pro větší obrázek

12. Stiskněte tlačítko „Save“. Za několik vteřin se informace o přidělení DNS jména uloží.

13. Magento software je ve VM předinstalovaný, ale v konfiguraci mu chybí informace o novém DNS jménu eshopu tak, jak ho budou používat zákazníci. Pro změnu nastavení navažte SSH kanál (např. z nástroje Putty) se serverem použitím jeho DNS jména (úplného, včetně domény).

Klepněte pro větší obrázek

14. Zadejte na linuxové konzoli příkaz, kterým nastavíte v konfiguraci Magento DNS jméno e-shopu, které je v našem případě shodné s DNS jménem serveru zadaným v bodě 10.:

Klepněte pro větší obrázek

15. Otevřete nové okno prohlížeče a zadejte do něj nastavené DNS jméno vašeho serveru. Opět úplné, včetně domény.

Klepněte pro větší obrázek

16. Na zobrazené stránce vyberte „Manage“ vpravo dole a na další stránce se přihlaste do administrátorské sekce Magento kliknutím na „Login to admin console“ a použitím jména a hesla, které se zobrazilo na stránce. (Přednastavené je jméno user a heslo bitnami1. Změňte heslo ihned po úspešném přihlášení. )

17. Zkuste změnit nastavení vašeho obchodu přes menu „Stores”, přidat do seznamu produktů novou kategorii přes menu “Products/Categories” a prodávané zboží přes menu “Products/Catalog” tlačítko “Add Product”.
Poznámka: Nastavení Magento jsou dost variabilní a příprava eshopu pro veřejné spuštění si vyžaduje určitý čas. Pro produkční prostředí bude potřeba vyladit i požadovaný “sizing”, aby databáze, webový “engine” i Magento platforma zvládly větší počet uživatelů. Rozhraní pro koncového zákazníka i pro administrátora je možné pomocí “language pack-ů”  zlokalizovat.

18. Hotovo, máte v Azure vlastní server s e-shopem postaveným na platformě Magento.

Klepněte pro větší obrázek

Mohlo by vás též zajímat:

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Microsoft, E-shopy, Strong, Magenta, Marketplace, Resource, Partners, Purchase, Label, Nike, D1, US Open

9 komentářů

Nejnovější komentáře

 • xlnc 19. 5. 2016 10:11:13
  Asi jsem podezřívavý, ale pořád jsem z titulku nechápal, proč by někdo z...
 • Stanislav Puffler 19. 5. 2016 9:31:13
  Díky za článek, viděl jsem zástupce MS na letošní Meet Magento CZ 2016 a...
 • Jiří Novotný 19. 5. 2016 7:31:50
  Skrytá reklama, by měla být označena jinak než MS technet
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama