Vizuální editace a animace formátu SVG, 3. díl

Dnes nás čeká další editor vektorové grafiky formátu SVG-XML. Opět pokrývá téměř celé spektrum schopností tohoto standardu a díky tomu nás nic nebude omezovat v tvůrčím rozletu.
Vizuální editace a animace formátu SVG, 3. díl

Rapid SVG 2

Zatímco MD je veden snahou o maximální přístupnost netechnicky orientovaným uživatelům uvyklým na programy typu Flash, Rapid SVG se oproti tomu zaměřuje podstatně techničtěji a pro plné využití jeho schopností je třeba mít alespoň povšechný přehled o terminologii a struktuře SVG standardu.

Je střižen na míru tomuto formátu a umožňuje využít i jeho vlastností v konkurenčních produktech nedostupných.

Styl práce

Uživatelské rozhraní je dosti spartánské a naneštěstí v určitých momentech nezvykle se chovající. Na druhou stranu potěšilo, že hodně klávesových zkratek odpovídá těm, které mám natrénovány z oblíbeného Illustratoru.

Klepněte pro větší obrázek

Práce v prostředí editoru Rapid SVG 2

Jeho "programátorská" orientace je umocněna zabudovaným editorem SVG kódu, který pracuje přesně a spolehlivě tak, jak jsme zvyklí například z vizuálních HTML editorů Dreamweawer či GoLive. Jedno velké plus!

Úplně nejdůležitější paleta

Většina nastavení se provádí na centrální paletě "Properties" (Atributy), jejíž obsah se dynamicky mění a ukazuje všechny atributy vybraného grafického, popř. animačního prvku.

Klepněte pro větší obrázek

S touto paletkou pracujete v Rapidu "dost" často

Řešení skutečně spartánské, nicméně funkční. Nepříjemné je pouze to, že "z dálky" vůbec nevidíte možnosti nastavení - teprve po klepnutí na daný atribut zjistíte, zda nějaké detailnější volby existují. Vaší výhodou bude, víte-li co zhruba SVG umožňuje, případně alespoň přibližný název atributu, který ovládá to co potřebujete.

Vícestránkové prezentace

Podobně jako MD umožňuje vytvářet projekty obsahující více stránek a speciální prvky - tlačítka dovolující mezi těmito stránkami přepínat. Toto funguje ale na bázi Java Scriptu, což bude problém pro zařízení se subsetem SVG Tiny.

Na rozdíl od MD není ve výsledku generován jeden SVG soubor, nýbrž celá adresářová struktura, ve které je každá jednotlivá stránka uložena jako samostatný soubor SVG.

Vytváření animací

Na rozdíl od MD se vůbec neoperuje s klíčovými body, namísto toho se přidávají na zmíněné "ústřední" hlavní paletě (tlačítko "Add animation") konkrétní animační prvky podle standardu SVG-SMIL.

Jak lze vidět na následujícím snímku, při vkládání pohybové animace je nabídnut výběr předdefinovaných trajektorií. V případě potřeby si můžete vytvořit své vlastní.

Klepněte pro větší obrázek

Vytváření nového animačního elementu

Oceňuji možnost editovat pohybové křivky, i když zatím s nepříliš vysokým komfortem.

Příklad

Díky své specializaci na SVG dokáže Rapid využít jedinečné vlastnosti tohoto standardu. Vyzkoušel jsem to na našem malém praktickém příkladu. Tentokráte jsem nepoužil "motion" animace, pouze jednoduché změny atributů "cx" a "cy" - tedy posouvání středů jednotlivých kruhů.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí obecných SMIL prvků lze animovat všechny atributy SVG grafiky

Vytvořené animace nalezneme na poslední čtvrté záložce dialogu "Add animation".

Další nastavení

Klepněte pro větší obrázek

Rozšířené možnosti animací SMIL lze editovat například u atributu "begin"

Praktickým a pohodlným způsobem vytváření pohyblivých sekvencí s využitím SMIL je zápis posloupnosti hodnot do jednoho atributu "values".

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení sekvence hodnot, jichž má animovaný atribut postupně nabývat

Nadstandardní prvky

Rapid umožňuje vložit do grafiky formulářové prvky jako tlačítka, textová vstupní pole atp. fungující na bázi skriptových podprogramů. Dále obsahuje nástroj pro tvorbu grafů - tento je ale velmi primitivní a s MD se vůbec nedá porovnávat.

Shrnutí

Od verze 1 učinil Rapid SVG pár pěkných kroků vpřed. V podstatě všechny funkce, které jsem dříve postrádal byly doplněny. S jedinou výjimkou - stále bohužel chybí schopnost vícenásobného využívání knihovních objektů (konstrukce "symbol" -> "use"), která umožňuje zjednodušit výsledný XML kód a zmenšit datový objem složitějších grafik.

Jednoduché uživatelské rozhraní mi v zásadě nevadí. Ale zlepšení komfortu práce by neuškodilo především u "motion" animací při práci s cestami.

Přes všechny výhrady se jedná o hodnotný pracovní nástroj pro vytváření komplexní, animované vektorové grafiky SVG.

Odkazy

Témata článku: Software, Programování, Rapid, Smile

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • marek 25. 5. 2006 17:40:47
    Profexionalni animace libive, se delaji asi jen pro mobily, rekl bych, na...
  • elipsoid, elipsoid 25. 5. 2006 0:16:18
    Ja nevim, SVG moc nesleduju, ale zatim jsem nic moc krome trech barevnych...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

** Douglas Engelbart je opomíjenou osobností počítačové historie ** Věděl, jak bude pohodlné ovládat počítače, i když k tomu ještě neměly výkon ** Za vynálezem myši a systému s okny nestojí Steve Jobs a Apple

17.  5.  2017 | Pavel Tronner | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5