Vista Customization Pack: připravte se na nová Windows

Balíčky pro změnu vzhledu Windows jsou velice populární. Již v dobách Windows 9x se uživatelé snažili vyměnit nevzhledné a nudné šedé rámečky oken aplikací za pestrobarevné, zaoblené grafické prvky s řadou efektů, jako je pohasínání, průhlednost atd. Často ani nevadilo, že počítač s takovýmto nastavením ztrácel výkon. Nejenom pro notorické měniče vzhledu mám zajímavý tip na balíček, který vás připraví na nová Windows Vista.

Plusy / minusy
+ není poznat zpomalení počítače
+ nové tapety
+ vzhled Aero
– vyhledávání v nabídce Start
– přepsání systémových souborů při instalaci

Vista Customization Pack patří do kategorie tzv. shellových balíčků, které mění důležité části operačního systému Windows. Výsledkem je pak totální změna vzhledu oken, nejenom co se dekorace titulního proužku týče. Průzkumník, prohlížeč obrázků, WordPad, ikonky v systray i nabídka Start – všechny tyto komponenty se dočkají zásadních změn. Před nějakou dobou jsme na Živě psali o balíčku s názvem Universal Vista Inspirat Brico Pack. Z podobného soudku je také sada Vista Customization Pack.

Instalace – jednoduchá, časově náročná

Instalace tohoto balíčku je velice jednoduchá. Po spuštění instalačního programu dojde k rozbalení souborů do dočasné složky na disku a k ukončení procesu Explorer.exe. Zůstane tak zobrazena pouze pracovní plocha s instalátorem pracujícím v příkazovém řádku. Ten začne s přepisováním systémových souborů. Postupně uvidíte, jak jsou zálohovány a přepisovány nejrůznější části operačního systému. Tento proces může být delší než deset minut. V momentě, kdy je dílo hotovo, dojde k restartu počítače. Poté vás již přivítá nová přihlašovací obrazovka a pak se opět spustí instalátor. Nastaví nové téma vzhledu, přidá několik zástupců na pracovní plochu a uklidí po sobě dočasné soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Změněná přihlašovací obrazovka do Windows

Několik nových témat vzhledu

Ze všeho nejdříve se asi pustíte do prozkoumávání nově přidaných položek v nabídce s motivy vzhledu a barevnými schématy. Jak snadno zjistíte, v nabídce se objeví nová položka Aero. Ta nabízí šest barevných schémat, která se liší pouze drobnými úpravami základních položek v nabídce Start. Dekorace oken zůstávají stejné. Výchozí modré orámování je nahrazeno elegantní stříbrnou. Narozdíl od běžného stříbrného motivu, který je ve Windows XP dostupný, je tento poněkud střídmější, ovládací prvky v podobě tlačítek pro zavření okna nebo minimalizaci jsou nižší a obdélníkové.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení barevného schématu

Noví zástupci na ploše

Po instalaci balíčku přibudou na ploše tři nové položky. Jde o dva zástupce a jednu složku. V této složce najdete tzv. goodies, tedy bonusy v podobě skinů pro aplikace Styler a WindowBlinds. Pokud tyto skinovací programy využíváte, určitě nabízené motivy vzhledu vyzkoušejte.

Druhou položkou je zástupce nazvaný Display properties. Slouží ke spuštění panelu pro nastavení vlastností obrazovky. V přehledném okně můžete nastavit obrázek na pozadí pracovní plochy, použité téma vzhledu, rozlišení obrazovky, nastavit jas a kontrast, případně změnit aktuální spořič obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek

Nástroj pro změnu vlastností obrazovky

Tento nový ovládací panel má na pohled příjemné ovládání, po najetí ukazatelem myši na některou z položek dojde k modrému podbarvení. Jak záhy zjistíte, tento nástroj slouží pouze k tomu, aby jedním klepnutím zavolal výchozí systémový dialog Zobrazení – vlastnosti. Jediné ulehčení spatřuji v tom, že se zobrazený dialog přepne ihned na patřičnou záložku.

Druhý zástupce, který se na pracovní ploše objevil, slouží k zobrazení stručných informací o systému, podobně jako výchozí systémový dialog Vlastnosti systému. Opět se nabízí stylový grafický kabátek a odkazy pro snadné spouštění dalších systémových dialogů.

Klepněte pro větší obrázek

Nový nástroj pro zobrazování informací o systému

Další nové doplňky

Pozornému uživateli neunikne, že se v systému objevily nové tapety na plochu. Není jich mnoho, jde především o různé fotografie, které dotvářejí dojem z použitého vzhledu Aero. Změny se týkají také systémových ikonek v oblasti systray (tam kde jsou vidět hodiny). Snad nejznámější ikonku reproduktoru nahradil nový obrázek. Celá lišta úloh je pak vykreslována v černé barvě, změněno bylo také spouštěcí tlačítko nabídky Start.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna z nových tapet na pracovní plochu

Nabídka Start

V nabídce Start dojde po instalaci vzhledového balíčku k drobným změnám. Změní se ikonky systémových položek, jako jsou Tento počítač, Obrázky, Hudba, Dokumenty atd. Panel nabídky Start je v černé barvě, seznam všech programů pak v bílé. Nové aplikace jsou zvýrazněny plasticky působící oranžovou barvou. Objevilo se zde i nové políčko pro vyhledávání, které můžeme očekávat ve Windows Vista. V tomto případě je však pouze nakresleno, neboť se mi ani po několika pokusech nezdálo, že by bylo aktivní.

Klepněte pro větší obrázek

Upravená nabídka Start

Okna Průzkumníka

Zásadní změny najdete v oknech Tento počítač, Dokumenty nebo v Průzkumníkovi. O tom, že je vše laděno do stříbrna, jsem se již zmínil. Nově zde ale přibyl speciální panel, ve kterém najdete odkazy pro rychlý přístup k systémovým informacím, nástroji pro odebírání programů ze systému a k ovládacím panelům.

Klepněte pro větší obrázek

Okno Průzkumníka

Zálohujte

Dříve, než vám nabídnu sérii pohledů na upravený operační systém, myslím, že není od věci připomenout důležitost zálohování. Instalační balíček přepisuje systémové soubory jako jsou důležité knihovny DLL, ale i aplikace, jako například Kalkulačka nebo WordPad. Při takovém zásahu se může stát ledasco, proto je dobré být připraven. Také je potřeba počítat s tím, že není jisté, jak se zachovají aktualizační mechanismy systému a jaký vliv bude mít instalace nových aktualizací na fungování upravených Windows. Teoreticky by mělo být vše bez problémů. Hlavní změny spočívají v novém tématu vzhledu.

Pokud vám nestačí několik následujících obrázků a před instalací balíčku se chcete ještě více podívat, jak upravený systém vypadá, podívejte se na stránky tvůrce, kde najdete celkem kvalitní video ukazující upravený systém v provozu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Vista Customization Pack 3.6
balíček pro změnu vzhledu Windows
stáhnout GigaMania.cz
výrobce VCP Team
web www.joejoe.biz/joejoe
cena zdarma
požadavky Windows XP SP2

Témata článku: Windows, GigaMania, Start, Aero

72 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kecut 12. 11. 2006 21:49:32
    Právě jsem přeinstaloval windows. Proč? Balík přepíše systémové soubory a...
  • Ladik 20. 10. 2006 21:34:59
    Jo, pokuď, máš, třeba Legální nějaké cédéčko, které si poctivě koupíš, a...
  • Johnny 19. 8. 2006 14:50:15
    Pro me je lepsi Inspirat instaluje se jako kazdej jinej program a docela i...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5