Video: Vyzkoušeli jsme OS/2, historického soka Windows

Minule jsme vzpomínali na Windows 2. Tentokrát jsme se podívali o 17 let zpět do dob systému IBM OS/2 2.1. Kdyby to tehdy dopadlo trošku jinak, možná by dnes kraloval.

Před týdnem jsme vzpomínali na Windows 2, ovšem tentokrát se posuneme v čase trošku dál do roku 1993. Proč? Tehdy tu totiž nebyly pouze systémy jako Windows, Mac OS X a desktopové linuxové distribuce, ale třeba dnes už prakticky zapomenutý OS/2 a další experimenty.

OS/2 má s Windows mnoho společného – ostatně ho v druhé polovině 80. let vyvíjel právě Microsoft s přispěním IBM, pro jehož počítače byl mladý grafický operační systém určený. Spolupráce na projektu ovšem skončila v rané verzi 1.2, a pak už bylo vše v režii IBM. Silné pouto se ale vlastně nikdy zcela neroztrhlo, OS/2 byl totiž vždy částečně kompatibilní s aplikacemi pro Windows a zachovával také stejnou adresářovou strukturu jako DOS, z něhož ostatně i architektonicky vycházel.

Možná trošku netradiční název je ve své podstatě poměrně bez nápadu. Označuje prostě to, že se jedná o operační systém pro osobní počítače IBM druhé generace. Odtud OS 2. tedy OS/2.

Microsoft pracuje s IBM

Začátky OS/2 byly jednoduché. V době, kdy Microsoft uváděl Windows 1.0, IBM teprve podepisoval dohody s jeho vývojovým oddělením. První „óes dvojka“ spatřila světlo světa o dva roky později a nabízela pouze textový režim. Pak už to šlo ale rychle, IBM a Microsoft představili mnohem vyspělejší souborový systém než FAT – HPFS – a ten rychle zamířil na OS/2. Nabídl práci s většími disky, lepší výkon a především dlouhé názvy souborů, což uživatelé DOSu a prvních Windows ještě pár let nepoznali.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
OS/2 si bez problémů rozumí s bezplatným virtualizátorem VirtualBox, který nabízí i profil
pro optimalizovaný chod tohoto systému

IBM byl tehdy neskutečný moloch. Microsoft byl naopak příkladně dravý a myšlením mladý – byla to firma nadcházející počítačové generace. Bill Gates (nebo Steve Jobs) jednoduše uvažoval jinak než vedení tehdejšího největšího počítačového výrobce. IBM prodával OS/2 jako samostatný a drahý software, který si výborně rozuměl jen s hardwarem od… IBM. Windows byl naopak levný systém, který podporoval hromadu tehdejšího hardwaru, nesoustředil se pouze na IBM a Gates jej začal prodávat s cizími počítači. Pokud dneska linuxová komunita hlásá pravidla otevřenosti kódu, Windows před dvaceti lety stanovil pravidlo, že systém od výrobce A nemusí být svázaný s hardwarem od výrobce A, ale může klidně běžet na hardwaru od výrobce B. Na sklonku 80. let se tedy pouto mezi IBM a Microsoftem přirozeně rozpadlo a každý šel svou vlastní cestou.

IBM OS/2 urychlil příchod Windows NT a 95

Jak na OS/2 ve VirtualBoxu

I na OS/2 se vztahuje licence, pozor na to! Prehistorické verze systému a obrazy jejich disket najdete třeba na webu sysbin.com ve formátu IMZ. Ten je třeba převést do obrazu disket IMG, se kterým si rozumí VirtualBox. Použít můžete třeba nástroj WinImage a konverzi IMZ→IMA. IMA případně přejmenujte na IMG a je hotovo. Pak už stačí ve VB založit nový projekt a připojit disketu INSTALL.IMG.

Na jaře roku 1992 představil IBM 32bitový systém OS/2 2.0. Podobně jako Windows 95 sice jeho jádro ještě částečně používalo 16bitové adresování, ale i na tento technologický skok Microsoft teprve čekal. IBM v tomto směru přeskočil dobu a vlastně Microsoft přinutil urychleně začít pracovat na Windows NT a projektu Chicago, ze kterého se nakonec zrodil Windows 95.

A to už byl pro OS/2 poslední hřebík do rakve. Microsoft se stal na poli operačních systémů monopolem a na OS/2 s dříve docela zajímavým potenciálem se začalo zapomínat. Na trhu se ještě objevila řada OS/2 Warp. I ta si částečně rozuměla s aplikacemi z Windows, IBM ale v nových podmínkách 90. let nedokázal udržet krok s dravým Microsoftem a v roce 2001 se tak na trhu objevila poslední verze 4.52. IBM nakonec prodal licenci společnosti Serenity Systems a ta OS/2 vyvíjí dodnes pod názvem eComStation.

Ale dost nudné historie, zbytek najdete v poměrně stručném článku na anglické Wikipedii, nebo v poněkud podrobnější anglické časové ose.

Jak v praxi vypadal IBM OS/2 2.1 z roku 1993

 

Dokázali byste si představit práci s IBM OS/2 z roku 1993? Nebo jen zděšené koukáte a ptáte se, jak je možné, že s takovou tehdy vůbec mohla fungovat moderní civilizace? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem. 

Témata článku: Video, Software, Microsoft, Technologie, Cloud, Historie, Screencast, Serenity

76 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Havel 3. 4. 2012 20:26:51
    pro mě bude vdycky nejlepší šedej Mac OS 7-8-9!
  • Filip Flídr 3. 4. 2012 15:44:18
    Vyspělý? windows už umí spouštět aplikace v sandbox modu? :-D
  • poool452 16. 12. 2010 13:51:14
    Řekl bych, že vyhrál, ale ne lepší, a ne poctivě. Radši bych žil ve světě...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5