reklama

Velký test 16 setů klávesnice s myší

Komplet bezdrátové klávesnice a myši si především díky nízké pořizovací ceně může pořídit opravdu každý. Ceny nejlevnějších modelů se poměrně výrazně pohybují pod hranicí jednoho tisíce korun, naopak za špičkové elegantní modely můžete zaplatit až několikanásobně více.

Výběr správné klávesnice a myši není vůbec jednoduchý. Každý člověk je jiný, každý z nás pracuje s počítačem jiným způsobem a každému tak může vyhovovat něco jiného. Jiné preference na provedení tlačítek klávesnice má zkušená písařka píšící všemi deseti prsty, jiné požadavky má vášnivý hráč počítačových her. Problematikou ergonomie klávesnic se zabývá i malý seriál, kterého jste si na našich stránkách mohli všimnout v minulých týdnech. Ať už jde o samotné rozložení kláves, multimediální tlačítka a rozšířené ovládací prvky, či ergonomické tvarování, vše je do velké míry otázkou vkusu či zvyklostí uživatele. A aby toho nebylo málo, stejné je to také u myší.

Co je to drát?

Až na jedinou výjimku byly všechny desktopy v našem testu bezdrátové, k vzájemné komunikaci používají radiového signálu. Naštěstí první pokusy v této oblasti realizované infračervenými paprsky brzo odstavila evoluce na vedlejší kolej a v dnešní době je již v nabídkách výrobců nenajdete. Velká většina účastníků tohoto testu používá k vzájemné komunikaci rádiovou frekvenci 27 MHz, která nabízí přibližně dvoumetrový dosah, některé z dražších modelů dokáží díky komunikaci na vyšší frekvenci 2,4 GHz zabezpečit až desetimetrový dosah. V podstatě jediným využitím takhle velkého dosahu je pouze možnost ovládání hudebního nebo videopřehrávače na delší vzdálenost, psát texty z druhého konce místnosti jistě nebudete.

Bezdrátové klávesnice a myši potřebují ke svému chodu napájení prostřednictvím baterií. Ve velké většině případů se používají standardní AA (tužkové) nebo AAA (mikrotužkové) články. Především u dražších modelů výrobce dodává svou sadu vybavenou dobíjecími akumulátory a často je k dispozici také jejich nabíječka. Ta bývá častou součástí vysílače bezdrátové části, někdy však jako v případě desktopu Genius TwinTouch LuxeMate Pro může být nabíječka také odpojitelná.

Při umísťování vysílače bezdrátové části na desku pracovního stolu je dobré mít na paměti, že pro dosažení nejlepších výsledků musíte vysílač umístit nejméně dvacet centimetrů od ostatních překážek, například cihlové zdi nebo monitoru.

Klepněte pro větší obrázek

Bezdrátový přijímač k počítači většinou připojíte pomocí konektoru USB, nabízí-li se však možnost připojení i přes PS/2 (např. pomocí časté redukce USB na PS/2), je téměř zbytečné obsazovat porty USB a využijte raději PS/2, které jinak v počítači nemají žádné další využití. Další výhodou, která ale u bezdrátových modelů již není tak výrazná, je možné zvýšení přesnosti pohybu myši. USB standard používá vzorkovací frekvenci 125 Hz, kdežto PS/2 až 200 Hz. Běžně je tato hodnota v nastavení Windows snížena na 100 Hz, a změnu tak musíte udělat ručně (Ovládací panely | Myš | Hardware | Vlastnosti | Upřesnit nastavení). Vlastní kontrolu vzorkovací frekvence myši si můžete udělat pomocí jednoduchého nástroje Mouse Rate Checker.

Pište texty rychlostí blesku

Výběr klávesnice je důležité především pro ty uživatele, kteří pořizují větší množství textu. Mnozí výrobci v rámci snah vyniknout a zaujmout upravují zažité rozložení kláves podle svých vlastních představ. Často se tak setkáváme s nevhodnou velikostí mezerníku (Labtec Ultra-flat Wireless Desktop) nebo příliš malou klávesou Enter (Genius Wireless TwinTouch 19eNB). Především klávesnice s redukovanou velikostí často vypouští také funkční blok kláves.

Podle typu klávesnice se liší také zdvih samotných kláves. Modely vycházející z notebookových klávesnic nabízejí ve srovnání s klasicky řešenými kolegyněmi o poznání nižší zdvih. Ten je však vykoupený někdy až výrazně vyšší hlučností kláves i náchylností na nepřesné vedení jednotlivých kláves. Tyto klávesnice naopak vynikají elegantnějším vzhledem a mnoha lidem píšícím delší texty více vyhovují díky menší zátěži na prsty.

Klepněte pro větší obrázek

 

Ergonomické lomení klávesnic i nepřirozené sklonění klávesnice může být často dvojsečnou zbraní. Je známým faktem, že mírně prohnutá klávesnice ve středu alfanumerické části přináší menší zátěž pro zápěstí obou rukou, naopak velké rozevření v rámci dosažení co nejvyšší ergonomie působí často spíše kontraproduktivně. Jedním příkladem za všechny je Microsoft Ergonomic Value Pack, která má obě poloviny kláves od sebe až příliš vzdáleny.

Součástí téměř všech klávesnic byly i předložky, které vyrovnávají vyvýšení klávesnice nad deskou stolu a poskytují oporu dlaním. Nejčastěji jsou to sice jen účelné plastové výlisky, ale v podání klávesnic Microsoft jsou potaženy na dotek velmi příjemnou koženkou. U nízko posazených klávesnic předložka příliš scházet ani nemusí a bez vyvracení zápěstí si lze dlaně opírat o desku stolu.

Samozřejmostí klávesnic prodávaných v našich lokalitách by měly být i dobře čitelné české popisky kláves. Psaní diakritických znamének bez českých popisků může být totiž pro písaře-začátečníka zdlouhavou záležitostí.

Přídavných tlačítek by měl být dostatek, ale při zachování dobré přístupnosti, ovladatelnosti a také jejich použitelnosti. Zde hraje podstatnou roli ovládací software, který nabízí větší či menší možnosti programování jednotlivých kláves, podporu externích přehrávačů multimediálními klávesami nebo jiné užitečné funkce, jakou je například ukazatel stavu baterie.

Nepodceňujte hlodavce!

Počítačová myš se stala běžným rozhraním pro práci se současnými operačními systémy. Ač to nemusí být na první pohled patrné, většina uživatelů využívá služeb myši daleko častěji, než funkcí klávesnice. Nepochopitelně však při výběru nového desktopu většina uživatelů věnuje většinu pozornosti spíše výběru klávesnice, zatímco myš bývá odsunuta do pozadí.

Přitom na kvalitě a provedení myší záleži, jak dobře se bude s počítačem pracovat. Ideální myš by měla mít ergonomický tvar, musí dobře padnout do ruky a její tlačítka musí být logicky umístěná. Důležité je také rolovací kolečko, které by mělo mít příkladnou povrchovou úpravu, ideální je také znatelné klapání při jeho otáčení.

Klepněte pro větší obrázek

Přítomnost baterií či akumulátorů samozřejmě souvisí s vyšší hmotností myši, což také nemusí vyhovovat každému a opět zejména náročným hráčům, u kterých jsou rychlé pohyby velmi běžné, budou více vyhovovat myši lehké. Neméně podstatná je také kvalita samotného snímače myši. Pokud bude myš „přežívat“ na textilní podložce v kanceláři, schopnosti snímače vás zřejmě zajímat nebudou. Na méně klasických površích se ale každý snímač nezorientuje a na řadu musejí přijít myši kvalitnější. Pro kvalitní hraní her je pak kvalitní snímač opravdu nepostradatelný. S „kancelářskou“ myší, jejíž snímač nedokáže spolehlivě kopírovat rychlé pohyby ruky, se totiž hraje velmi špatně.

Témata článku: Microsoft, Klávesnice, Bezdrátové nabíjení, Myši, Bold, Center, Small, HTTP, Wireless, Desktop, Aaa, Keyboard, Genius, Flat, Trust

62 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tominko 19. 9. 2006 8:08:59
    tresnut WIN uprostred hry mi pekne liezlo na nervy
  • xman 18. 8. 2006 19:37:27
    jj, 9810 to je zarucena volba pre spokojne pouzivanie bez zbytocnych...
  • timur 16. 8. 2006 1:01:10
    To je mi teda test.Vyzdvihovat klávesnice bez cz kláves a s atypickým...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 66

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama