Váš první notebook: Velký test devíti notebooků do 22 000 Kč

Pomalu vytlačují stolní počítače z pevných pozic na pracovních stolech. Všichni vysokoškoláci je chtějí a velká část z nich je i potřebuje. Ano, řeč je o notebooku jakožto pracovním nástroji, ale i atraktivním zdroji multimediální zábavy pro celou rodinu.

Druhý letošní test notebooků jsme zaměřili na nejlevnější třídu, která je na našem trhu zároveň i nejprodávanější. Cenovou hranici 22 tisíc včetně operačního systému jsme stanovili jako cenu za adekvátně vybavený a použitelný notebook. Při pohledu na účastníky testu je jasné, že výrazný pokles cen do této kategorie přinesl nejen 512 MB operační paměti (zdravé minimum pro práci), ale i dostatečně rychlé pevné disky (pouze Asus měl výrazně pomalejší pevný disk) a také až na jednu výjimku Wi-Fi jako standard.

David proti Goliášovi

Co vám tedy nabídne levný notebook? V podstatě úplně to samé jako srovnatelně drahý stolní počítač. Při porovnávání stolního PC proti mobilnímu je nutno k běžné skříni s komponenty přičíst LCD, reproduktory, myš, klávesnici a také záložní zdroj, aby srovnání bylo kompletní. Výsledkem bude suma kolem 21 000 Kč (běžná sestava s integrovanou grafikou, 80 GB pevný diskem, levným 17" LCD a 512 MB paměti). Stolní sestavu si ale nikam neodnesete, spotřebuje až desetinásobek elektřiny a většinou bude i hlučnější.

Klepněte pro větší obrázek

Nepočítejte s tím, že si na levném notebooku zahrajte moderní hry, protože integrované grafiky na to prostě nestačí. Starší tituly (2–3 roky staré) však nejsou s vhodným nastavením problémem. Integrované čipy bohatě stačí na akceleraci videa v DVD kvalitě a všechny činnosti v prostředí operačního systému. Na některých noteboocích najdete i TV výstup (S-video, které lze přepojit i na SCART). S ním můžete notebook lehce proměnit v DVD nebo DivX přehrávač do obýváku (Acer a Dell obsahují specielní programy pro toto nasazení).

Berte to z gruntu

Jednou z nejvýraznějších slabin notebooků jsou pomalé pevné disky a omezená rozšiřitelnost. Proto si při výběru dejte záležet, aby vybraný model obsahoval kýžené funkce, protože jejich přidání není jednoduché. Pokud tedy chcete Bluetooth, kupte si raději model s integrovaným modulem, protože ten externí je vždy horší. Stejně tak to platí o FireWire (pro DV videokamery) a televizním výstupu. Z pohledu pevného disku vždy vybírejte modely s minimálně 5 400 ot./min (v našem testu všechny kromě Asusu). Pro budoucí rozšiřitelnost na rychlejší disk (7 200 ot./min) je vhodnější rozhraní SATA.

Rozšířit lze i operační paměť a proto také v tabulce uvádíme počet volných slotů, do kterých lze dokoupit další moduly. Z vlastních zkušeností doporučujeme rozšíření na 1 GB paměti, protože používání stránkovacího souboru na pevném disku je obzvláště pomalé. S výměnou procesoru se většinou nepočítá, i když je technicky možná. Nákup nového totiž není právě levná záležitost a starý by vyšel vniveč.

Když levně znamená draze

Neduhem některých levných modelů bývá přílišná honba za cenou, která například způsobila snížené kapacity baterií u Aceru a Toshiby. Takto ošizené konfigurace pak nemůžou dosáhnout dobrých časů výdrže na baterie ani při velmi úsporném provozu. Pokud kladete důraz na výdrž, může být zajímavým parametrem možnost použít větší nebo externí baterie, kterou nabízí například Dell nebo i HP. Takto vybavené notebooky pak zvládnou celý pracovní nebo školní den.

Ať už máte na notebook připravenou jakoukoliv částku, nezapomeňte, že ušetřit při koupi může znamenat i ztrátu. Rozhodně se vyhněte modelům s 256 MB paměti a pomalými pevnými disky. Nedejte se také zlákat letákovými slevami řetězců, které většinou nabízejí silně obskurní konfigurace. Dbejte i na záruku – není od věci ji při častém cestování rozšířit nebo prodloužit a zkvalitnit.

Kolik stojí upgrade?

Nejčastější investici do vylepšení notebooku představuje zvětšení velikosti operační paměti, která má dnes u levnějších modelů většinou kapacitu 512 MB. Rozšíření na 1 GB pomůže především díky odbourání stránkovacího souboru na pomalém disku, jenž hodně zpomaluje práci. I proto v tabulce uvádíme počet volných slotů na paměť. Paměťové moduly lze nejlevněji pořídit v běžných obchodech s počítačovými komponenty za přibližně 1 200 Kč u DDR2 a 1 500 Kč u DDR za 512MB modul. Jaké paměti používáte, zjistíte v dokumentaci nebo pomocí programu Cpu-z v záložce Memory a SPD. V drtivě většině případů stačí koupit nejlevnější dostupné moduly, které pro běžný provoz úplně stačí. Nejjistější je přímé vyzkoušení modulů v obchodě, čímž si namístě ověříte funkčnost a kompatibilitu.

Klepněte pro větší obrázek

Pevný disk je další přirozenou volbou pro vylepšení, protože bývá nejpomalejší součástí počítače obecně. V testu má většina notebooků moderní disky střední třídy s dobrým výkonem, ale pokud hledáte něco víc, můžete zvolit disk se 7 200 ot./min. Jsou sice dražší, ale nabízejí nejvyšší výkon pro mobilní použití. Nejlepší volbou jsou pochopitelně disky s kolmým zápisem, které zanedlouho najdete v nabídce společnosti Seagate pod označením 7200.2. Rychlý 80GB disk koupíte již pod 3 000 Kč pro rozhraní SATA a kolem 3 500 Kč pro PATA. I proto se vyplatí při koupi notebooku upřednostnit modernější modely se SATA rozhraním. Pokud chcete pouze více místa, doporučujeme nákup externího disku, který vyjde levněji a má větší kapacitu. Za zmíněných 3 000 Kč pořídíte 250–300GB externí disk pro USB 2.0.

Témata článku: Video, Notebooky, Windows, 10, Center, Centra, Stolní počítače, Notebook, HTTP, Target, Inspire, Libra, Toshiba Satellite, Aspire, Realtek

84 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vetsi neni na nic 27. 3. 2008 23:08:05
    mam na 15,4 1650x1080 a nemenil bych za min neni to pro vsechny ale...
  • spachtle 25. 2. 2007 21:01:05
    To je jako bys rek, ze nakladak je lepsi nez osobni auto...
  • znalec 26. 12. 2006 18:36:36
    OEM licencia je neprenosna ...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5