reklama

Vánoce Živě: Nadělte si zdravější sezení

Do špičkového hardwaru neváhají mnozí z nás investovat desetitisíce korun. Přitom ale u počítače sedí na rozvrzané dřevěné židli po dědečkovi. Dlouhodobé nezdravé sezení může ale způsobit bolesti v zádech, hlavě, tenisový loket i bolesti úponů, šlach a zkrácení svalů. Vánoce jsou dobrou příležitostí poohlédnout se po vhodném sezení. Poradíme vám, jak vybírat.

Dlouhodobé sezení u počítače je záležitost velmi náročná na organizmus. Následky dlouhodobého stereotypního přetěžování organizmu mohou být vážné. Projdeme-li člověkem shora dolů, zjistíme, že problémy se mohou objevit v kterékoli části těla.

O co si koledujeme?

Prvním předpokladem zdravé práce u počítače, bez ohledu na židli, je sledování obrazovky přímo. Není dobré natáčet hlavu do strany. Neustálé natočení hlavy může přetížit a zkrátit svaly krku, zablokovat přechody na páteři v oblasti hlavového kloubu a mezi krční a hrudní páteří, způsobovat bolesti hlavy, celkově vadné její držení (např. předsunutí) apod. Přímý pohled na obrazovku podpoří židle s možností opření hlavy.

Nedostatečné opření či přílišná rotace trupu mohou zapříčinit blokaci žeber (vedoucí v krajních případech až k obtížím s dýcháním, blokádám ve všech částech páteře i například vadnému držení (předsunutí) ramen způsobujícímu bolestivost svalstva s možnou projekcí v pažích. Nekvalitní či chybějící bederní opěrka nutí k ohnutému kyfotickému posedu, kdy je porušena dynamika páteře zmizením esovitého prohnutí. To opět může vyvolávat blokády především v přechodu mezi hrudní a bederní páteří. Může docházet i k bolestivému stlačování meziobratlových plotének s dobrou šancí na vyhřeznutí některé z nich, případně utlačování spinálních nervů. Takovýto problém se nazývá radikulární syndrom a je provázen vyzařováním bolesti do dolních končetin.

Vstávat a cvičit!
Páteři i zbytku těla rozhodně pomůže čas od času překonat odpor k pohybu, zvednout se od počítače a alespoň drobně se protáhnout.
 
Jednoduché, nenáročné a efektivní protažení můžeme realizovat vzpřímeným postojem zády ke zdi s nohami mírně rozkročenými. Obloukovitě ohýbáme (počínaje hlavou) páteř dopředu, velmi pomalu, obratel po obratli. Směrem dolů vydechujeme. Pokud dojde dech, musíme samozřejmě normálně volně dýchat, dech nezadžujeme. Při dosažení maximálního ohnutí (aniž by ovšem došlo k pokrčení nohou) necháme svěšené ruce a můžeme se pokusit dotknout podlahy. Pohyb nahoru je stejný, zvedáme se opět velmi pomalu obratel po obratli, tentokrát však s nádechem. Poslední jde hlava. Pozor, u přecitlivělých osob může při příliš rychlém pohybu dojít k zamotání hlavy či zatmění před očima.

Nevhodný profil nebo nevhodná výška sedáku mohou opět vyvolávat svalovou dysbalanci. K přetížení dochází hlavně u ohýbačů kyčle a dalších stehenních svalů. Pokud nedosáhneme na zem, je naopak nadměrně přetěžována bederní páteř. Příliš tvrdý sedák může vést k utlačení sedacího nervu, které se projevuje mravenčením až bolestmi nohou. Dlouhé sezení na tvrdém nutí k přenášení váhy z jedné poloviny hýždí na druhou, což opět vede k přetěžování páteře a vadnému držení těla.

Klepněte pro větší obrázek

Nedostatky sedáku lze vyrovat například dodatečnou podložkou

Nevýznamný není ani poměr mezi výškou židle a stolu. Člověk musí sedět tak, aby měl při uvolněných ramenou horní končetiny volně opřené o stůl. Správný posed by neměl způsobovat napětí v trapézech, jejichž napětí je možné hmatat mezi ramenem a krkem. Nesprávná výška stolu nevede opět k ničemu jinému než problémům s páteří (často krční a bederní).

Nezbytný je pořádek na stole. Není potřeba zacházet do extrému typu penálu v kvadrantu F6, ale je dobré dodržovat určitá pravidla. Již jsme zmínili, že monitor má být přímo proti uživateli, totéž platí samozřejmě i pro klávesnici. V případě, že potřebujeme pracovat na krajích stolu, je nevhodné otáčet pouze trupem, maximálního využití by zde měly dojít otočné židle. Pří psaní na klávesnici by měla být zápěstí uvolněná. V žádném případě nesmí být ohnutá ve hřbetu ruky nahoru (dorzální flexe v zápěstí). Myš má sedět do ruky, neměla by být příliš malá ani velká. Ruka na ní má spočívat uvolněně včetně přirozeného, uvolněného, postavení prstů.

Co očekávat od správné židle?

Správná židle musí splňovat řadu požadavků, jmenujme však pouze ty, které souvisí se zdravím: Pro lepší uspořádání prostoru a pohyb prostřednictvím židle nikoli těla (pracovním prostorem je pouze úzké místo vymezené úhlem mezi koleny) jsou nezbytná kolečka. Do míst mimo pracovní prostor by se člověk měl natáčet s židlí nikoli tělem. Kolečka se pro zajištění hladkého pohybu liší podle typu povrchu, na němž židle stojí.

Rozhodující je správná výška židle. Měla by zajišťovat anatomický sed. To je sed, kdy vrchní polovina těla je vzpřímená a je zachováno esovité zakřivení páteře. Kyčle musí být výše než kolena, tudíž nesmí být ohnuty v úhlu větším než 90 stupňů (0 stupňů jsou natažené dolní končetiny). Dolní končetiny by měly mezi stehny svírat úhel asi 45 stupňů. Hýžďové a břišní svaly jsou stažené, páteř vyrovnaná, lopatky u sebe, ramena nesmí být předsunutá. Na úpravu úhlu kyčlí je možno pořídit přídavný sedák.

Klepněte pro větší obrázek

Správná výška židle je nezbytná. Stavitelnost je velkou výhodou (zdroj: Högner)

Tip: Zkuste si tento sed. Sedí se vám dobře? Nic vás ani po chíli správného sezení nebolí? Tak to máte štěstí. Pakliže bolí a je to pro vás nepřirozené jako pro většinu ostatních, už jste si na nějakou svalovou dysbalanci zadělali.

Klepněte pro větší obrázek

Anatomicky tvarované opěradlo nesmí postrádat bederní opěrku (zdroj: Högner)

Bederní opěrka má v ideálním případě být přesně tvarovaná na zákazníkova záda. Má být tak velká a tak vysoko, aby dokázala udržet správné prohnutí beder (lordózu). Výška zádové opěrky by měla dosahovat alespoň úrovně dolních úhlů lopatek, ničemu však nezaškodí, je-li vyšší. Podmínkou však opět je, aby měla profil umožňující anatomický posed. Nižší opěrky nabídnou možnost protažení přehnutím zad přes jejich horní okraj, vyšší zase nabízejí komfort v podobě možnosti opření celého trupu, případně i hlavy. Pro trvalé udržení správného anatomického sedu je vhodné pořídit židli se synchronní mechanikou, tedy takovou, jejíž sedák a opěradlo se dokáží naklánět podle pohybu těla současně. Žádoucí úlevu od svalového napětí paží zajistí pod nimi opěrky se správně nastavenou výškou.

Klepněte pro větší obrázek

Područky dokáží ulevit nejen svalům rukou (zdroj: Högner)

Cenové rozpětí na trhu dostupných kancelářských židlí je velmi široké. Nejlevnější kousky seženeme za (doslova) několik stokorun, horní hranice ceny běžně prodávaných modelů se pohybuje v řádu desetitisíců. Konkrétní výběr tak samozřejmě záleží na finančních možnostech kupujícího. Pokud můžeme zobecnit, lze říci, že židle, které neškodí zdraví, se dají sehnat v cenové relaci zhruba od tří tisíc Kč výše. Kvalita (z hlediska vlivu na tělo) židle však není určena cenou, nýbrž zásadně naplněním osobních (anatomických) požadavků zákazníka, samozřejmě s ohledem na výše jmenované zásady zdravého sezení. Židle tudíž není vhodné kupovat v internetových obchodech, žádoucí je si vždy několik modelů osobně vyzkoušet a podle toho zvolit.

Témata článku: Ramen, Flex, Kancelářské stoly

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Xaya.Hepnarova 29. 11. 2006 20:34:10
    Samozrejme, sezeni na mici je zdrave, ale clovek na mici musi umet...
  • peter 29. 11. 2006 4:55:03
    Netreba stolicku za 10l staci priemer a kombinovat to s fitloptou(2-3 hod...
  • Fantomas 26. 11. 2006 11:20:07
    JJ, pěkná reklama Normální židle stačí i...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama