reklama

Válka prohlížečů pokračuje: Opera se hádá s Microsoftem, kdo je úspornější

 • Opera se chlubí, že nejlépe šetří baterii
 • Microsoft tvrdí, že je nejlepší jeho Edge
 • Google je prý nejhorší a zatím mlčí

Dlouhé roky platilo, že se autoři webových prohlížečů navzájem poměřovali podle toho, čí program dosáhne lepšího skóre v některém z webových benchmarků.

Kdysi hodně dávno to snad i mělo smysl, faktem ale zůstává, že dnes už jsou rozdíly mezi jednotlivými prohlížeči natolik zanedbatelné, že se při praktickém surfování vůbec neprojeví. Pokud jeden prohlížeč provede sadu výpočtů v Javascriptu o pár desítek milisekund rychleji, opravdu to ještě neznamená, že se vám titulní stránka Živě.cz načte o něco dříve zrovna ve vítězném programu.

Bitva o baterku

Produktoví manažeři tedy hledali něco méně abstraktního – něco, co zasáhne naprosto každého surfaře s notebookem v batohu. Nakonec na to přišli v Norsku, když letos na jaře vyrazili do boje o tržní procenta s novou mantrou: Náš prohlížeč je nejúspornější a nevyšťaví vám tak rychle baterii jako Chrome.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rychlí jsou už všichni. V dalším kole války prohlížečů půjde o výdrž baterie

A skutečně, jestli laptop dokáže surfovat dvě nebo tři hodiny na baterii, je snáze představitelný benefit, než o píď rychlejší zpracovávání matematické funkce Javascriptu.

Pro Operu to přitom byla skutečná výzva, používá totiž stejné jádro jako Chrome – Blink (Webkit) od Googlu. A o tom, že Chrome nepatří zrovna k nejšetrnějším prohlížečům, se ví už celé roky. Jedním z faktorů teoreticky horší výdrže je třeba vynucené kratší časování procesoru, což může vést k jeho vyšší zátěži a tedy i spotřebě. O této vlastnosti, která má za úkol zkrátit odezvu, jsme psali již před dvěma roky.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeče postavené na Blinku/Chromiu upravují časování CPU, což by mohlo teoreticky zvyšovat spotřebu.

Kratší časování CPU má ovšem i Opera s aktivním šetřícím režimem, zdá se tedy, že toto problém opravdu není a na celkové spotřebě elektrické energie se to nejspíše podepisuje jen velmi zanedbatelným dílem.

Opera používá tyto techniky:

 • Snížení aktivity tabů na pozadí
 • Úprava časovačů v Javascriptu (JS nebudí procesor tak často)
 • Automatické pozastavování nepoužívaných pluginů
 • Optimalizace přehrávaných multimédií a vynucená HW akcelerace
 • Zastavení některých animací v GUI Opery
 • Blokování reklam

S tímto unikátním setem si Opera na jaře troufla na tvrzení, že vydrží na baterii o polovinu déle než Chrome, což podpořila vlastním testem.

Microsoft vrací úder

Pár týdnů byl klid, jenže poté na výzvu Opery zareagoval Microsoft a zrealizoval vlastní test s laptopy Surface Book, který dopadl úplně naopak. Zatímco nejdéle vydržel Edge a druhý byl Chrome, úsporná Opera skončila až za nimi, což by bylo opravdu nemilé faux pas. Ze strany Microsoftu to přitom nebyl první bateriový test, Redmond si totiž už před třemi lety objednal podobný test u Fraunhoferu, ve kterém tehdy zvítězil jeho Internet Explorer 10.

To je trošku za hranou, Microsofte!

Výsledky Microsoftu inženýry z Opery samozřejmě rozžhavily doběla. Šéf softwarového vývoje Błażej Kaźmierczak celou analýzu smetl ze stolu v blogovém zápisku s dvojsmyslným titulkem Over the edge? (Za hranou?), ve kterém zkritizoval Microsoft především za to, že svůj test nepopsal dostatečně detailně, aby jej mohli nezaujatě zopakovat i ostatní. Závěry softwarové jedničky tak podle Kaźmierczaka neměly valnou hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
Interní test Opery ještě jednou a tentokrát i s prohlížečem Edge

A aby dal svým slovům nějakou váhu, prezentoval výsledky dalšího testu Opery, ve které ji inženýři tentokrát srovnali právě s prohlížečem Edge, který původně ignorovali, poněvadž je k dispozici pouze na Windows 10. A aby se v Opeře vyvarovali chyb Microsoftu, přesně a krok za krokem popsali, jaké weby vlastně měřili a jak při tom simulovali pohyb stránky.

Suma sumárum, Opera s úsporným režimem Edge hravě rozdrtila a norský test ke všemu potvrdil horší postavení Chromu. Pokud větší spotřebu Chromu potvrdili hned dva další hráči v odlišných testech, asi na tom něco opravdu bude.

Vždyť porovnáváte nesrovnatelné!

Zdálo by se, že tím tato bitva skončila (ačkoliv válka pokračuje dál) a Opera má opravdu nejlépe optimalizované jádro na co nejdelší výdrž, kdyby to však Opeře opět nevrátil Microsoft a to skrze Twitter Kyla Pfluga z týmu Edge.

Pflug výsledky Opery smetl ze stolu s tím, že oba porovnávané prohlížeče během testu nevykreslovaly stejný obsah, což je opravdu problém. Jak je to možné? No přeci ten blokovač reklam! Pokud měl šetřící režim během testu aktivní blokátor reklam (a měl), laptop s Operou nemusel vykreslovat flashové objekty interaktivních reklam, které by se na spotřebě rozhodně podepsaly.

Lidé chtějí výdrž, vše ostatní jsou jen technikálie

Z čistě technického hlediska je to skutečně problém, protože tím pádem nemůžeme určit, které z obou jader je to skutečně efektivnější, Sławek Sochaj z PR týmu Opery však na Pflugův twitterový povzdech zareagoval slovy, že o tyto technikálie surfařům přeci vůbec nejde a zajímá je to, o kolik energie v baterce přijdou, pokud stráví tři hodiny ve vlaku prolézáním Facebooku.

Nová bitva se v každém případě rozhořela naplno a právě výdrž bude dalším z velkých marketingových témat při přesvědčování, proč používat ten který prohlížeč.

O to je zajímavější, že samotný Google, který v obou testech prohrál, zatím diplomaticky mlčí. Možná proto, že doufá v to, že se jej podobné malicherné bojůvky netýkají, protože jeho Chrome zůstává s obrovskou převahou tržní jedničkou a ani náznakem mu zatím nekonkuruje jak Edge, tak Opera, ale stárnoucí Internet Explorer. Ovšem jak praví klasik, pýcha předchází pád.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Chrome, Opera, Statistiky, Edge, Redmond, Battery, Faux Pas, Internet Explorer 10, Benefit

37 komentářů

Nejnovější komentáře

 • yyzz 24. 6. 2016 14:12:00
  jak to bylo v Thank you for smoking? tenhle maník by popřel i gravitaci :D
 • -Fík 24. 6. 2016 14:06:46
  Tak snad na tom google zamaka. Jinak jsem s Chromem spokojen.
 • Alois Ruprich 24. 6. 2016 10:22:20
  Vtipné je, jak se tu MS fans snaží obhajovat chování jejich modly, která...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama