V Messengeru na vás čeká 11 tisíc robotů. Na něco se jich zeptejte

 • Messenger nabízí více než 11 000 botů
 • Jsou to zpravidla jednoduché odpovídače webových služeb
 • Najdete tam média i praktické aplikace

Mark Zuckerberg na letošní vývojářské konferenci Facebooku představil novou platformu pro vývojáře, pomocí které budou moci rozšířit komuniakční Messenger o své vlastní roboty. Budo use chovat podobně jako každý jiný uživatel, takže jim jen napíšete „Ahoj“ (no, spíše „Hi“) a oni už sami odpovědí, zavedou rozhovor a na konci vám třeba prodají nějaký ten hrnec a unikátní hřejivou dečku za padesát tisíc.

Zatímco na jaře to byla jen teorie, dnes už je to holý fakt, podle Davida Marcuse z Facebooku totiž na Messengeru přežívá více než 11 000 botů, kteří čekají, až s nimi dáte řeč. A to 24 hodin denně, 365 dní v týdnu.

Marcus se zároveň pochlubil, že tvorba podobného softwarového robůtka by mělo být pro vývojáře relativně snadné, Facebook totiž loni koupil společnost Wit.ai, která vyvíjí Bot Engine. Ten je jakýmsi rozhraním mezi člověkem a softwarem a má usnadnit vývojářům komunikaci v přirozeném jazyce.

Klepněte pro větší obrázek
Budoucnost UI většiny webových služeb (nejen) podle Facebooku

Když se tedy spojíte s některým z robotů, prostě mu řekněte „Hi“ a on už odpoví, jak se s ním vlastně máte bavit a co umí.

Jenže kde ty roboty sakra najít? Na webu IM služby messenger.com nic takového není, na Facebooku také ne a docela prázdný je prozatím i oficiální messengerblog.com. Facebook jednoduše doufá, že se o propagaci postarají především samotné služby, které své boty vyslali do oběhu. Anebo komunita.

Klepněte pro větší obrázek
Webové služby, které nabízejí vlastního bota, jej mohou propagovat pomocí tohoto widgetu. První tlačítko zobrazí přímo okno Messengeru, Tím druhým pak dáváte službě právo, aby vás mohla sama kontaktovat (a jej zprávu tedy nezablokovala ochrana proti spamu).

A komunita se činí, a tak se zrodil třeba katalog Botlist, který je eviduje. A zdaleka nejen ty pro Messenger, ale i další platformy, IM roboti totiž vlastně nejsou ničím novým, jen doposud chyběla jednotná platforma přím od některého z provozovatelů daného komunikátoru.

Klepněte pro větší obrázek
Botlist: Katalog robotů nejen pro Messenger

Botlist má pro messengerové automatické odpovídače vlastní kategorrii, která jich dnes eviduje desítky. Pojďme se nyní na některé z nich podívat, mnohé z nich totiž můžete bez problému vyzkoušet. NA rozdíl od A.I. asistentů jako Cortana, Siri a tak dále se tu na žádné jazykové a tržní omezení nehraje, za což patří Facebooku velké díky.

S roboty na Messengeru chatujete jako s běžnými uživateli, takže stačí znát jejich uživatelské jméno. V případě desktopového prohlížeče pak stačí otevřít adresu www.messenger.com/t/jmeno-robota.

BOTbot

Internet je sice plný informací o botech pro vývojáře, koncoví uživatelé jso una tom ale hůře. Proto se může do začátku hodit BOTbot, jehož jediným úkolem je zodpovědět vaše dotazy ohledně… Botů. Je to takový neoficiální průvodce tímto světem, takže když mu napíšete „list best bots,“ vypíše pár podobným seznamů včetně zmíněného Botlistu.

Nutno podotknout, že je to jedna z mála smysluplných odpovědí, kterou dokáže vytvořit.

Klepněte pro větší obrázek
BOTbot chce být jaký si průvodcem světa robotů, moc toho ale nezná

Music Rover

Jedním z robotů, který bude fungovat napříč světem, je Music Rover, který se pokusí dohledat podobnou muziku. Napište mu „Hi“ a on vám řekne, abyste napsali název skladby. Pokud ji rozpozná, doptá se, co se vám na nahrávce líbí (třeba energie, basy apod.) a podle toho pak výběr ještě zpřesní. No, a pokud se s ním nechcete příliš vybavovat, vystačí si s prvotním názvem skladby a nabídne několik podobných ze Spotify.

Klepněte pro větší obrázek
Music Rover se pokusí skrze Messenger doporučit podobnou hudbu na Spotify

CNN

Jako robot může fungovat i zpravodajské médium. Vlastně se v podstatě nejedná o nic jiného než o vyhledávač článků předělaný do podoby jakoby chytré diskuze. Krásným příkladem je robot CNN. Když se s ním spojíte, zeptejte se jej anglicky na novinky z Česka a něco najde.

Klepněte pro větší obrázek
Svého robota má i CNN

LangLearnBot

Další bot bude sloužit jako jednosměrný překladač z angličtiny. Jmenuje se LangLearnBot a po spuštění můžete nastavit výstupní jazyk třeba příkazem lang de (seznam všech zkratek najdete zde). Pak už pouze stačí cokoliv napsat v angličtině a robot zadání přeloží v nastaveném jazyce.

Klepněte pro větší obrázek
Tento robot funguje jako jednosměrný překladač do mnoha jazyků včetně češtiny

CalcBot

Co by to bylo za platformu, kdyby tu chyběla kalkulačka. Samozřejmě tu je a hned několikrát. Jednou za nich je CalcBot. Pokud tedy máte potřebu přes internet provádět i výpočty, nic vám nebrání.

Klepněte pro větší obrázek
Ano, v Messengeru můžete provádět i drobné výpočty

Chatible

Fenomén Chatroulette asi netřeba příliš připomínat a svou obdobu má samozřejmě i zde. Pokouší se o ni Chatible, který skrze svého bota spojí na Messengeru dva náhodné surfaře. Stejně jako v původní Chatroulettě neznají svoji identitu, takže chat se může zvrhnout libovolným směrem. Nutno podotknout, že právě z toho důvodu je Chatible plný pohybných existencí.

Klepněte pro větší obrázek
Chcete si povídat s divnými lidmi? Zkuste Chatible.

Co dále vyzkoušet? Shopping Chat Bot vám pomůže hledat zboží na eBay, WTFIT se pokouší pomocí zaslané fotografie identifikovat, co na ní je, a Harvi se pokusí předpovědět počasí. Nakonec je tu zástup mnoha služeb, které už dávají smysl, pokud se budete nacházet v zámoří. Můžete objednat taxík, nechat si dovézt pizzu a tak dále.

Nabízí se tedy otázka, kdy princip IM botů (zatím dle jejich schopností spíše auto-odpovídačů) objeví i české webové služby a podobným způsobem si tedy nechám dovézt třeba oběd do práce. Tyto jednoduché příklady ukazují, že by to zase nemělo být tak složité.

Témata článku: Web, Sociální sítě, Facebook, Tipy, Roboti

7 komentářů

Nejnovější komentáře

 • kuk 4. 7. 2016 2:03:08
  Který jelito todle napsalo. Ty chyby v textu poznám i já to sem mě čtyřku...
 • Michal Litecký 4. 7. 2016 0:45:17
  Přes prohlížeč je to pro malý děcka, Messenger, to je pecka B-]
 • Fisir 3. 7. 2016 22:07:10
  Myslím, že už je skutečně čas si Živě odebrat z Feedly.

Určitě si přečtěte


Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

** Adobe Premiere Pro ani Final Cut se pro běžné uživatele příliš nehodí ** Programy na domácí střih většinou stojí do dvou tisíc ** V desítce nejzajímavějších najdete i 3 videoeditory dostupné zdarma

19.  9.  2016 | Stanislav Janů | 37

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 18

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

** Online stopy i se svým jménem zanechá většina uživatelů internetu ** Jejich smazání nikdy nebude stoprocentní ** Poradíme, jak odstranit jejich větší část

20.  9.  2016 | Stanislav Janů | 21

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

** Je to největší aktualizace za poslední roky ** Konečně umí vrstvy, vyrobí fotoknihu i obraz ** Nově pouze jako předplatné s průběžnými upgrady

19.  9.  2016 | Jakub Čížek | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí