V hlavní roli telefony a internet

Také v horkých letních dnech vám přinášíme pravidelný přehled aktuálních výročí. Tentokrát se kalendárium ponese zejména v telefonním tónu, narozeniny by totiž oslavil vynálezce Elisha Gray. Novodobé internetové dějiny zastoupí slavný Jonathan Bruce Postel, řeč ale bude také o prvním americkém patentu.

Patentový souboj o telefon

Tento týden si lze připomenout slavného amerického vynálezce jménem Elisha Gray, jenž se narodil 2. srpna 1835. Do historie komunikace se zapsal vynálezem telefonu, a to nezávisle na podobném počinu Alexandera Grahama Bella (viz dřívější pokračování Pětitunový Mark I a Bellův patent prvopočátků telefonu).

Elisha Gray svůj telefonní aparát vynalezl v laboratoři v Illinois a nečekaný časový souboj o podání patentové žádosti mohl začít. Fyzice Gray propadl již během vysokoškolských studií. Roku 1867 získal patent na zlepšení telegrafu, za svůj život pak obdržel více než sedm desítek patentů. Po krátkém působení pod jmenovkou společnosti Western Electric Manufacturing se vydal na dráhu samostatného nezávislého výzkumu.

Klepněte pro větší obrázek

Elisha Gray
(zdroj: http://www.oberlin.edu/external/EOG/OYTT-images/ElishaGray.html)

V bitvě patentového přihlášení telefonu s Alexanderem Grahamem Bellem prohrál jen o několik málo hodin, celý průběh a odpovídající dohry jsou k dispozici například na této archivní stránce. Vynález telefonu samozřejmě přinesl velice výrazné změny v budoucích možnostech komunikace – historii populárních zařízení se podrobně věnují například stránky Telephony Museum, The History of the Telephone a celá řada dalších.

Ruku v ruce s připomenutím výročí narození Elishy Graye si vzpomínku zasluhuje také datum úmrtí právě Alexandera Grahama Bella, který zemřel 2. srpna 1922.

Další informace:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Telefon
http://blok.rozanek.cz/?p=1494
http://inventors.about.com/od/gstartinventors/a/Elisha_Gray.htm

J. B. Postel a „jeho“ internet

Dne 6. srpna roku 1943 se narodil Jonathan Bruce Postel, člověk, který určoval vývoj internetu a souvisejících standardů. Jedním ze spojení jeho jména se světem sítí se stala formulace takzvaného Postelova zákona, který je součástí RFC 793 (Transmission Control Protocol). Postelův zákon nese původní označení princip robustnosti a definuje, že vysílající by měl být maximálně striktní v tom, co odesílá, naopak zase maximálně tolerantní v případě přijímaných dat.

Postel předsedal organizaci IANA (Internet Assigned Numbers Authority) spravující doménová jména a odpovídající IP adresy. Během svého působení a rozvíjení internetu jako takového stál u zrodu a podílel se na celé řadě dnes již běžných protokolů – jmenovitě například FTP, IP, Telnet atd. Rukou Postela samozřejmě nezůstal netknutý ani systém DNS.

Klepněte pro větší obrázek

Jonathan Bruce Postel
(zdroj:
http://www.postel.org/pr.html)

Postel se jako postava do internetové historie zapsal svou svébytností, kdy nechtěl podlehnout přílišným vlivům komerční sféry a možná očekávané strojené chování nahrazoval přímostí. Mezi svými kolegy a přáteli byl oblíben zejména díky nevyhraněným názorům a otevřenému prostoru pro kompromisy ve srovnání s ostatními. V již archivním článku Zemřel Bůh Internetu, zanechav proroctví z roku 1998 jste se na Živě mohli dočíst o Postelově nečekaném úmrtí (17. října 1998).

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Postel
http://www.zive.sk/h/Publicistika/AR.asp?ARI=3273
http://www.earchiv.cz/a98/a844k200.php3

Bleskově: první patent a další telefon

Na řádcích kalendária průběžně zmiňujeme patenty, jejich držitele a další související informace. Na tento týden připadá výročí prvního uděleného amerického patentu, který dne 31. července roku 1790 od tamějšího patentového úřadu získal vynálezce Samuel Hopkins. Jeho původní znění se můžete dočíst například na těchto stránkách, kde se nachází ucelený popis.

Tradice a systém udělování patentů výrazně ovlivnil běh událostí a další vynálezy, samozřejmě nejen ve světě výpočetní techniky. Prvnímu softwarovému patentu jsme se věnovali v článku Vznik Ethernetu a softwarové patenty.

Výše uvedené řádky stručně představily vývoj telefonního přístroje a o jeho následná vylepšení se výrazně zasloužil také původem německý vynálezce Emile Berliner. K výročím tohoto týdne se váže Berlinerovo úmrtí, které přišlo 3. srpna roku 1929. Kromě pokroků v oblasti telefonie je znám především svými návrhy a vývojem gramofonu či mikrofonu. V bleskových zprávách jsme se o Berlinerovi také zmiňovali již v dřívějším kalendáriu nazvaném Lákavá supravodivost a Hewlettovo ovlivnění techniky.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Hopkins_%28inventor%29
http://inventors.about.com/library/lessons/bl_appendix2.htm
http://www.answers.com/topic/emile-berliner

Témata článku: Internet, Mobilní telefon, Patent, Postel, Alexander, Bell, Bella, Jonathan, Emily, Gramofon, Gramofony, Transmission, Samuel

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • Petr 31. 7. 2006 2:13:00
    Pěkný článek.
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 52

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?