reklama

V hlavní roli telefony a internet

Také v horkých letních dnech vám přinášíme pravidelný přehled aktuálních výročí. Tentokrát se kalendárium ponese zejména v telefonním tónu, narozeniny by totiž oslavil vynálezce Elisha Gray. Novodobé internetové dějiny zastoupí slavný Jonathan Bruce Postel, řeč ale bude také o prvním americkém patentu.

Patentový souboj o telefon

Tento týden si lze připomenout slavného amerického vynálezce jménem Elisha Gray, jenž se narodil 2. srpna 1835. Do historie komunikace se zapsal vynálezem telefonu, a to nezávisle na podobném počinu Alexandera Grahama Bella (viz dřívější pokračování Pětitunový Mark I a Bellův patent prvopočátků telefonu).

Elisha Gray svůj telefonní aparát vynalezl v laboratoři v Illinois a nečekaný časový souboj o podání patentové žádosti mohl začít. Fyzice Gray propadl již během vysokoškolských studií. Roku 1867 získal patent na zlepšení telegrafu, za svůj život pak obdržel více než sedm desítek patentů. Po krátkém působení pod jmenovkou společnosti Western Electric Manufacturing se vydal na dráhu samostatného nezávislého výzkumu.

Klepněte pro větší obrázek

Elisha Gray
(zdroj: http://www.oberlin.edu/external/EOG/OYTT-images/ElishaGray.html)

V bitvě patentového přihlášení telefonu s Alexanderem Grahamem Bellem prohrál jen o několik málo hodin, celý průběh a odpovídající dohry jsou k dispozici například na této archivní stránce. Vynález telefonu samozřejmě přinesl velice výrazné změny v budoucích možnostech komunikace – historii populárních zařízení se podrobně věnují například stránky Telephony Museum, The History of the Telephone a celá řada dalších.

Ruku v ruce s připomenutím výročí narození Elishy Graye si vzpomínku zasluhuje také datum úmrtí právě Alexandera Grahama Bella, který zemřel 2. srpna 1922.

Další informace:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Telefon
http://blok.rozanek.cz/?p=1494
http://inventors.about.com/od/gstartinventors/a/Elisha_Gray.htm

J. B. Postel a „jeho“ internet

Dne 6. srpna roku 1943 se narodil Jonathan Bruce Postel, člověk, který určoval vývoj internetu a souvisejících standardů. Jedním ze spojení jeho jména se světem sítí se stala formulace takzvaného Postelova zákona, který je součástí RFC 793 (Transmission Control Protocol). Postelův zákon nese původní označení princip robustnosti a definuje, že vysílající by měl být maximálně striktní v tom, co odesílá, naopak zase maximálně tolerantní v případě přijímaných dat.

Postel předsedal organizaci IANA (Internet Assigned Numbers Authority) spravující doménová jména a odpovídající IP adresy. Během svého působení a rozvíjení internetu jako takového stál u zrodu a podílel se na celé řadě dnes již běžných protokolů – jmenovitě například FTP, IP, Telnet atd. Rukou Postela samozřejmě nezůstal netknutý ani systém DNS.

Klepněte pro větší obrázek

Jonathan Bruce Postel
(zdroj:
http://www.postel.org/pr.html)

Postel se jako postava do internetové historie zapsal svou svébytností, kdy nechtěl podlehnout přílišným vlivům komerční sféry a možná očekávané strojené chování nahrazoval přímostí. Mezi svými kolegy a přáteli byl oblíben zejména díky nevyhraněným názorům a otevřenému prostoru pro kompromisy ve srovnání s ostatními. V již archivním článku Zemřel Bůh Internetu, zanechav proroctví z roku 1998 jste se na Živě mohli dočíst o Postelově nečekaném úmrtí (17. října 1998).

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Postel
http://www.zive.sk/h/Publicistika/AR.asp?ARI=3273
http://www.earchiv.cz/a98/a844k200.php3

Bleskově: první patent a další telefon

Na řádcích kalendária průběžně zmiňujeme patenty, jejich držitele a další související informace. Na tento týden připadá výročí prvního uděleného amerického patentu, který dne 31. července roku 1790 od tamějšího patentového úřadu získal vynálezce Samuel Hopkins. Jeho původní znění se můžete dočíst například na těchto stránkách, kde se nachází ucelený popis.

Tradice a systém udělování patentů výrazně ovlivnil běh událostí a další vynálezy, samozřejmě nejen ve světě výpočetní techniky. Prvnímu softwarovému patentu jsme se věnovali v článku Vznik Ethernetu a softwarové patenty.

Výše uvedené řádky stručně představily vývoj telefonního přístroje a o jeho následná vylepšení se výrazně zasloužil také původem německý vynálezce Emile Berliner. K výročím tohoto týdne se váže Berlinerovo úmrtí, které přišlo 3. srpna roku 1929. Kromě pokroků v oblasti telefonie je znám především svými návrhy a vývojem gramofonu či mikrofonu. V bleskových zprávách jsme se o Berlinerovi také zmiňovali již v dřívějším kalendáriu nazvaném Lákavá supravodivost a Hewlettovo ovlivnění techniky.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Hopkins_%28inventor%29
http://inventors.about.com/library/lessons/bl_appendix2.htm
http://www.answers.com/topic/emile-berliner

Témata článku: Internet, Mobilní telefon, Postel, Bella, Jonathan, Transmission, History, Samuel

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • Petr 31. 7. 2006 2:13:00
    Pěkný článek.
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 102

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 36

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 74

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

** V notebooku s cenou nad 20 tisíc nesmí chybět kvalitní displej a rychlé úložiště ** Za dalších deset tisíc můžete dostat navíc styl nebo výkonnější komponenty ** Vybírat můžete z různých velikostí i konstrukcí

8.  12.  2016 | Stanislav Janů | 82


reklama