reklama

V hlavní roli telefony a internet

Také v horkých letních dnech vám přinášíme pravidelný přehled aktuálních výročí. Tentokrát se kalendárium ponese zejména v telefonním tónu, narozeniny by totiž oslavil vynálezce Elisha Gray. Novodobé internetové dějiny zastoupí slavný Jonathan Bruce Postel, řeč ale bude také o prvním americkém patentu.

Patentový souboj o telefon

Tento týden si lze připomenout slavného amerického vynálezce jménem Elisha Gray, jenž se narodil 2. srpna 1835. Do historie komunikace se zapsal vynálezem telefonu, a to nezávisle na podobném počinu Alexandera Grahama Bella (viz dřívější pokračování Pětitunový Mark I a Bellův patent prvopočátků telefonu).

Elisha Gray svůj telefonní aparát vynalezl v laboratoři v Illinois a nečekaný časový souboj o podání patentové žádosti mohl začít. Fyzice Gray propadl již během vysokoškolských studií. Roku 1867 získal patent na zlepšení telegrafu, za svůj život pak obdržel více než sedm desítek patentů. Po krátkém působení pod jmenovkou společnosti Western Electric Manufacturing se vydal na dráhu samostatného nezávislého výzkumu.

Klepněte pro větší obrázek

Elisha Gray
(zdroj: http://www.oberlin.edu/external/EOG/OYTT-images/ElishaGray.html)

V bitvě patentového přihlášení telefonu s Alexanderem Grahamem Bellem prohrál jen o několik málo hodin, celý průběh a odpovídající dohry jsou k dispozici například na této archivní stránce. Vynález telefonu samozřejmě přinesl velice výrazné změny v budoucích možnostech komunikace – historii populárních zařízení se podrobně věnují například stránky Telephony Museum, The History of the Telephone a celá řada dalších.

Ruku v ruce s připomenutím výročí narození Elishy Graye si vzpomínku zasluhuje také datum úmrtí právě Alexandera Grahama Bella, který zemřel 2. srpna 1922.

Další informace:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Telefon
http://blok.rozanek.cz/?p=1494
http://inventors.about.com/od/gstartinventors/a/Elisha_Gray.htm

J. B. Postel a „jeho“ internet

Dne 6. srpna roku 1943 se narodil Jonathan Bruce Postel, člověk, který určoval vývoj internetu a souvisejících standardů. Jedním ze spojení jeho jména se světem sítí se stala formulace takzvaného Postelova zákona, který je součástí RFC 793 (Transmission Control Protocol). Postelův zákon nese původní označení princip robustnosti a definuje, že vysílající by měl být maximálně striktní v tom, co odesílá, naopak zase maximálně tolerantní v případě přijímaných dat.

Postel předsedal organizaci IANA (Internet Assigned Numbers Authority) spravující doménová jména a odpovídající IP adresy. Během svého působení a rozvíjení internetu jako takového stál u zrodu a podílel se na celé řadě dnes již běžných protokolů – jmenovitě například FTP, IP, Telnet atd. Rukou Postela samozřejmě nezůstal netknutý ani systém DNS.

Klepněte pro větší obrázek

Jonathan Bruce Postel
(zdroj:
http://www.postel.org/pr.html)

Postel se jako postava do internetové historie zapsal svou svébytností, kdy nechtěl podlehnout přílišným vlivům komerční sféry a možná očekávané strojené chování nahrazoval přímostí. Mezi svými kolegy a přáteli byl oblíben zejména díky nevyhraněným názorům a otevřenému prostoru pro kompromisy ve srovnání s ostatními. V již archivním článku Zemřel Bůh Internetu, zanechav proroctví z roku 1998 jste se na Živě mohli dočíst o Postelově nečekaném úmrtí (17. října 1998).

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Postel
http://www.zive.sk/h/Publicistika/AR.asp?ARI=3273
http://www.earchiv.cz/a98/a844k200.php3

Bleskově: první patent a další telefon

Na řádcích kalendária průběžně zmiňujeme patenty, jejich držitele a další související informace. Na tento týden připadá výročí prvního uděleného amerického patentu, který dne 31. července roku 1790 od tamějšího patentového úřadu získal vynálezce Samuel Hopkins. Jeho původní znění se můžete dočíst například na těchto stránkách, kde se nachází ucelený popis.

Tradice a systém udělování patentů výrazně ovlivnil běh událostí a další vynálezy, samozřejmě nejen ve světě výpočetní techniky. Prvnímu softwarovému patentu jsme se věnovali v článku Vznik Ethernetu a softwarové patenty.

Výše uvedené řádky stručně představily vývoj telefonního přístroje a o jeho následná vylepšení se výrazně zasloužil také původem německý vynálezce Emile Berliner. K výročím tohoto týdne se váže Berlinerovo úmrtí, které přišlo 3. srpna roku 1929. Kromě pokroků v oblasti telefonie je znám především svými návrhy a vývojem gramofonu či mikrofonu. V bleskových zprávách jsme se o Berlinerovi také zmiňovali již v dřívějším kalendáriu nazvaném Lákavá supravodivost a Hewlettovo ovlivnění techniky.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Hopkins_%28inventor%29
http://inventors.about.com/library/lessons/bl_appendix2.htm
http://www.answers.com/topic/emile-berliner

Témata článku: Internet, Mobilní telefon, Patent, Postel, Alexander, Bell, Bella, Jonathan, Emily, Gramofon, Gramofony, Transmission, Samuel

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • Petr 31. 7. 2006 2:13:00
    Pěkný článek.
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 123

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


reklama