Už i Facebook má svůj čertův paragraf (aktualizováno)

Facebook upravil podmínky používání své komunitní služby a na internetu se strhla lavina nevole. O kauze, která připomíná spíše bouři ve sklenici vody, napsal dokonce i web BBC News.

Aktualizováno: Facebook navrací podmínky používání služby do původní podoby s tím, že ocení jakékoliv připomínky ze strany uživatelů při budování nových pravidel. Za tímto účelem byla vytvořena i nová skupina Facebook Bill of Rights and Responsibilities. Více si můžete přečíst v blogu Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku.


Před několika dny si mnozí zvídaví bloggeři všimli upravených podmínek používání služby Facebook. V nich se na počátku února skutečně změnilo několik vět v různých odstavcích a výsledkem bylo podobné znění jako v případě podmínek webového prohlížeče Chrome, jehož autoři byli na podzim minulého roku pod tlakem okolností nuceni přepsat pravidla do srozumitelnější podoby.

Podobná kauza: Čertův paragraf 11.1 a Google Chrome

Oč tedy vlastně jde? Zatímco ještě v lednu letošního roku si mohl každý uživatel Facebooku svůj účet kdykoliv zrušit, nyní autoři přidali několik klauzulí, které napovídají, že i když Facebook nadobro opustíte, část osobně vytvořených dat může v systému zůstat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Facebook žije z toho, že jej svými daty plní prostí uživatelé; potřebuje tedy logicky i licenci k tomu, aby tyto data mohl prezentovat ostatním, překládat je, transformovat je, ale pouze uvnitř služby a pouze tehdy, pokud mu to dovolíte

Ptáte se proč? Mark Zuckerberg, zakladatel dnes pravděpodobně nejpopulárnějšího komunitního webu, na svém blogu vysvětluje, že hlavním důvodem je potřeba zachování integrity. Představte si, že svůj účet skutečně zrušíte. Podle původního znění podmínek by měl Facebook následně odstranit všechna vámi vytvořená data včetně nejrůznějších diskusních komentářů, na které pro změnu mohli reagovat další uživatelé. V rámci zachování integrity by musel systém smazat i všechny tato související data, která mohou být součástí profilů (Zdí aj.) cizích uživatelů.

Dalším sporným bodem pak byla úprava práv, která registrací předáváte provozovatelům Facebooku. Jakmile si založíte účet a naplníte ho svým osobním profilem, fotkami a mikroblogem, může s těmito daty Facebook s trochou nadsázky libovolně nakládat:

„…You hereby grant Facebook … worldwide license (with the right to sublicense) to use, copy, publish, stream, store, retain, publicly perform or display, transmit, scan, reformat, modify, edit, frame, translate, excerpt, adapt, create derivative works and distribute (through multiple tiers), any User…“

Licence dále pokračuje v tom smyslu, že může Facebook zároveň použít vaše jméno a fotografii za libovolným účelem spojeným s provozováním služby.

Ačkoliv citovaný anglický text zní hrozivě, Zuckerberg v tomto případě pasáž podmínek služby obhajuje v tom smyslu, že služba potřebovala pouze jasné právní ukotvení toho, aby mohla s vašimi daty nakládat běžným způsobem. Tedy aby si váš profil vůbec mohl někdo přečíst, aby mohl Facebook ostatním zobrazovat vaše komentáře a fotografie a především aby mohl váš profil propojovat s aplikacemi třetích stran, které díky robustnímu aplikačnímu rozhraní tvoří samotný Facebook, jak ho dnes známe, a které povětšinou nemá na svědomí samotný Facebook.

Na webu se strhl povyk, já si však troufám tvrdit, že čertův paragraf v současných pravidlech Facebooku je pouze zbytečnou bouří ve sklenici vody. Facebook dnes totiž patří z hlediska kontroly osobních informací k těm nejbezpečnějším službám – bez vašeho explicitního povolení se o vás cizí uživatel nedozví prakticky vůbec nic a v Zásadách soukromí se dočtete, že třetím stranám Facebook předává minimum informací a opět pouze v rámci celého ekosystému.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace TouchGraph přistupuje k osobním datům

Typickým příkladem je třeba zcela neškodná aplikace třetí strany – TouchGraph, která vytvoří zajímavý diagram pomocí profilových fotografií vašich přátel a jejich jmen. Facebook potřebuje podobné ustanovení v podmínkách čistě proto, aby mohl takové aplikaci propůjčit tato data a ona je mohla patřičně zpracovat.

Čertův paragraf je dle Marka Zuckerberga naprosto neškodný, komunita si totiž neuvědomuje, že podobným způsobem s uživatelskými daty pracují prakticky všechny komunitní weby a software, který sdílí profilová nebo jakákoliv uživatelská data. Samotný čertův paragraf ostatně není novinkou roku 2009, podobné kauzy se totiž v minulosti na webu probíraly i v případě Googlu, Microsoftu a také AOL se svým AIM komunikátorem.

Nejbezpečnější rada na závěr. Pokud chcete mít jistotu, že Facebook vaše data nezneužije, stačí jediný úkon – na Facebook se jednoduše neregistrujte, případně jej používejte pasivně, odmítejte aplikacím třetích stran přístup do vašeho profilu, nesdílejte osobní informace a neřiďte se pravidlem, že nejlepší profil je ten, který obsahuje kompletní přepis vašeho skutečného ega včetně telefonního čísla.

Používáte Facebook? Máte pocit, že vás nová pravidla poškozují? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Web, Internet, Bezpečnost, Sociální sítě, Google Translate, Translate

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mara.t 7. 4. 2009 11:14:40
    Jsem si říkal, co to je, když jsem nedávno ten účet rušil. Byla tam pouze...
  • baqq 3. 3. 2009 9:48:24
    no mne takisto napriklad FB pripada tak, ze si ho viem predstavit aj ako...
  • Whill 21. 2. 2009 23:17:51
    "Pokud neholduješ exhibicionismu a jestli ses ale vydal na křižáckou...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 72

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C