Upload servery: bezplatné sdílení dat

Pokud čas od času potřebujete širokému internetovému obecenstvu poskytnout nějaká data, pak jednu ze správných cest představují speciální upload servery. Liší se zejména velikostí dostupné kapacity a cenou. Jaká je situace v oblasti „otesánků“ nabízejících alespoň půl gigabajtu zdarma?

Související odkazy

Slovník
download
FTP
server
upload

Tolik oblíbené upload servery zpravidla fungují jako zprostředkovatel dat mezi jedním uživatelem a všemi ostatními. Není asi žádným překvapením, že volně dostupné anonymní upload servery s vysokou kapacitou nalézají časté uplatnění především v oblasti sdílení filmů, hudby a her.

Dva typy služeb

Setkat se lze s dvěma základními typy služeb: těmi, které vyžadují registraci, a těmi, které dovolují nahrát soubor prakticky okamžitě. U všech námi vybraných serverů je registrace v případě potřeby zdarma a zpravidla funguje na základě zasílání aktivačního odkazu na zadaný e-mail.

Jakmile uživatel nahraje na server požadovaný soubor, získá přímý odkaz pro jeho stažení. Často lze při uploadu navíc specifikovat e-mailové adresy, na které se má tento odkaz automaticky zaslat. Pokročilejší služby (většinou však již z kategorie placených) mohou navíc nabízet omezení přístupu k danému souboru heslem či garantovanou rychlost uploadu i následného stahování.

Prozkoumali jsme hlubiny internetu a vylovili hned několik serverů, které dovolují v jednom uživatelském účtu sdílet data o objemu alespoň 500 MB. Zajímala nás například skutečná rychlost uploadu i downloadu, pravidla pro sdílení souborů a další praktické aspekty.

Zde je stručný výčet služeb zahrnutých do testování:

SendThisFile

Služba SendThisFile je dostupná hned v několika variantách, které se liší spektrem nabízených služeb a tomu odpovídající cenou. Zdarma dostupná varianta Free nabízí dostatečný prostor 2 GB, a to dokonce pro jednotlivé soubory – uživatel tak není nucen položky uploadovat po menších fragmentech.

Provozovatelé na svých stránkách uvádějí, že velikost uploadovaného souboru je z jejich strany dokonce neomezená, pouze většina prohlížečů nedokáže zpracovávat soubory větší jak 2 GB. Do budoucna by měl světlo světa spatřit speciální klient, který toto omezení vyřeší.

Ještě před zasláním souboru na server stačí uvést e-mail příjemce, na který bude po úspěšném uploadu zaslán odpovídající odkaz pro stažení dat. Pokud tak příjemce neučiní, budou data automaticky smazána po třech dnech. Ve verzi dostupné zdarma je navíc počet stažení jednoho souboru omezen na tři. Během testu se rychlost uploadu pohybovala kolem hranice 55 kB/s, stahování pak dosahovalo příjemných 410 kB/s.

Spread-It

Rychle a jednoduše – tak by se dalo charakterizovat sdílení souborů prostřednictvím služby Spread-It. Pro upload souborů není zapotřebí žádná registrace, stačí zadat název lokálního souboru, heslo pro jeho případné budoucí odstranění ze serveru, stručný popis a e-mailovou adresu. Volitelně lze specifikovat například také adresy příjemců.

Velikost sdíleného souboru nesmí překročit hranici 500 MB, ihned po jeho uploadu je vygenerován přímý odkaz pro stažení. Provozovatelé navíc slibují hostování daného souboru po neomezenou dobu v případě, že bude alespoň jednou za čtrnáct dní přistupován. Rychlost uploadu dosáhla 45 kB/s a stahování se „vyšplhalo“ na 60 kB/s.

YouSendIt

Tato služba opět patří do kategorie snadno ovladatelných a nevyžaduje žádnou registraci. Pro úspěšný upload souboru stačí dokonce zadat pouze e-mailovou adresu příjemce, ruku v ruce s volbou lokálního souboru. Doplňujícími (nepovinnými) možnostmi pak jsou e-mailová adresa odesilatele a text zprávy pro příjemce.

Potěšující je také maximální velikost přenášeného souboru, která dosahuje 1 GB. Soubor na serveru zůstává maximálně 7 dní, může však být smazán dříve, automaticky po 25 staženích. Rychlost nahrávání souboru na serveru koketovala s hranicí 70 kB/s, stahování probíhalo svižně na 530 kB/s.

FileFront

Mezi oblíbené služby na poli upload serverů patří také FileFront, který po bezproblémové a rychlé registraci (nevyužívá ani aktivačního odkazu) dovoluje snadné sdílení a správu souborů. Společně s tím se však FileFront často potýká s provozními problémy, takže například během psaní tohoto článku bylo nutné vystihnout ten pravý okamžik, kdy upload fungoval.

Maximální velikost sdíleného souboru provozovatelé stanovili na 1GB s dovětkem, že upload nesmí přesáhnout limit 10 hodin. Soubor lze v budoucnu přejmenovávat, měnit popisek i nastavit přístupová práva. Co se administrace sdílených dat týká, tak FileFront nabízí poměrně slušivé možnosti. Upload probíhal rychlostí 34 kB/s a stahování 180 kB/s.

SexUploader

Abychom naplnili přehled snadno použitelných upload serverů, jež nevyžadují žádnou registraci, uvádíme také službu SexUploader. Čím je zajímavá a čím se odlišuje od ostatních? Někoho možná zaujme pouze svým „poetickým“ názvem, dalšího může překvapit jedno z pravidel jejího používání – sdílet se mají výhradně materiály s lechtivou tematikou.

V opačném případě uživatel riskuje odstranění zaslaných dat. Na server lze ukládat soubory o maximální velikosti 500 MB, automaticky budou smazány po 90denní „nežádanosti“.

My5Minutes

Také poslední představovaný server My5Minutes patří do kategorie specializovaných. Tato zajímavá služba byla spuštěna v březnu minulého roku a zaměřuje se na pohodlné sdílení výhradně videosouborů. Na jeden uživatelský účet sice připadá velice příjemná disková kvóta 5 GB, jednotlivé uploadované soubory však nesmějí překročit hranici 50 MB. Pro sdílení větších souborů je tedy lepší sáhnout po některém konkurenčním serveru.

Vzhledem k faktu, že My5Minutes slouží pro sdílení videa, je nutné v případě potřeby k jiným souborům přidat koncovku některého videoformátu. Velikost souboru navíc musí být alespoň 500 kB.

Každé sdílené video lze doplnit o název a popisek, k dispozici je pak poměrně obsáhlá databáze dostupných záznamů. Té kromě přehlednosti nechybí ani hodnocení uživatelů, statistika stahování jednotlivých souborů či jejich náhledy.

  Homepage Maximální velikost souboru Registrace Limit počtu stažení
SendThisFile www.sendthisfile.com 2 GB Ano Ne
Spread-It www.spread-it.com 500 MB Ne Ne
YouSendIt www.yousendit.com 1 GB Ne Ano (25)
FileFront www.filefront.com 1 GB Ano Ne
SexUploader www.sexuploader.com 500 MB Ne Ne
My5Minutes www.my5minutes.com 50 MB
(5 GB celkem)
Ano Ne

Témata článku: Video, Servery, Upload, Fragment

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • fuky 14. 8. 2006 9:48:09
    czshare.com upload 140kbit/s download zatím nevím...
  • Tjara 7. 11. 2005 0:00:13
    V USA to prý funguje prima, takže asi skandál diskriminácija
  • xsoft, xsoft 3. 11. 2005 15:43:59
    Nema to cenu opisovat. Kouknete sem:...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5