reklama

Umíme ve Flashi - 25.díl - optimalizace flashových aplikací

Indexovatelnost swf souborů už dávno není žádným tajemstvím, proto si dnes ukážeme, jak vidí naše flashové stránky například Gogole a představíme si několik řešení, jak zajistit přístupnější obsah pro vyhledávače a tím i pro naše uživatele.

Flash a SEO?

Mezi ortodoxními odpůrci flashových prezentací je dosud zakořeněna představa, že swf soubory na internetu jsou pro vyhledávače jakousi černou skříňkou, do které nevidí. Důvody, proč tomu tak je, nebudeme zkoumat, podíváme se raději rovnou na věc.

Zkusíme si zadat do vyhledávání v Gogolu tento text: business filetype:swf . Jak jsme již zvyklí, objeví se množství odkazů, které více či méně odpovídají našemu dotazu. Pokud se ale podíváme na odkazy detailněji, najdeme u většiny z nich před nadpisem text: „[FLASH]”. Nejedná se o žádné bleskové zprávy, ale opravdu to jsou swf soubory, které nám Gogole, na základě našeho dotazu, nabídnul.

Klepněte pro větší obrázek

SWF soubory indexovatelné opravdu jsou

Jak je to ale možné, když přece vyhledávače neumějí swf soubory indexovat? Oni totiž indexovat swf soubory umí a vcelku dobře. Umožňuje jim to nástroj od nikoho jiného než od samotné Macromedie (nyní již Adobe). Pokud se alespoň trochu zajímáme o správné používání swf souborů, určitě nám nesmí chybět mezi programy Flash Search Engine SDK. Ke stažení je po nutné registraci zde.

Pomocí tohoto programu snadno zjistíme, jak naše flashové animace vidí vyhledávací roboti. Práce s tímto programem je velice jednoduchá, spouští se z příkazové řádky a podle zadaných parametrů je schopen zjistit a vypsat veškeré texty swf souboru.

Co vyhledávače vidí?

Flash Search Engine ze swf souborů extrahuje text ze statických a dynamických textových polí, z defaultního textu input textových polí ale především se postará o veškeré odkazy, které máme v kódu AS uvedeny. Tyto odkazy ovšem musí být ohraničeny jednoduchými nebo dvojitými uvozovkami a musí začínat na http. Navíc musí odkazy končit na HTM, HTML, CFM, SWF, JPG, JPEG, GIF, MP3, nebo WAV.  Pokud dodržíme tyto podmínky, lze s úspěchem náš swf soubor indexovat.

Musíme si ovšem dávat pozor, pokud máme swf soubory „ochráněné“ některým z běžných nástrojů pro ochranu před zloději kódů. Může se stát, že dojde k chybě a přerušení chodu programu. Je proto dobré do swf souboru, kde máme pouze statické texty obecné povahy načítat chráněný swf soubor jako externí zdroj dat a důležitých kódů.

Všem přístupné flashové stránky

I přes možnost indexace flashových animací ovšem nenajdeme odkazy na swf soubory v prvních řádcích a někdy i stránkách výpisu výsledků hledání. Je to způsobeno především pravidly, pomocí kterých se uvedené odkazy ve výpisu řadí. Asi těžko můžeme očekávat změnu těchto pravidel, kde mezi nejvýznamnější faktory patří zpětné odkazy na požadovanou stránku z cizích webů.

Vytvořením dostatečného množství odkazů vedoucích přímo na náš swf soubor by zajisté vedlo k zvýšení pozice, ale praktičtější jsou ještě pořád klasické HTML odkazy.

Jak tedy zajistit, aby byly naše stránky přístupné co nejširšímu spektru uživatelů? Prvním a tím nejdůležitějším faktorem je přítomnost flashového pluginu v prohlížeči uživatele. Ovšem i samotná přítomnost ještě nezaručuje správné zobrazení animací. Plugin může být zakázán a nebo může být v jiné verzi, než máme swf soubor. 

Nesmíme proto zapomínat na detekci flashového pluginu, kterou lze provést v úvodní html stránce a podle výsledku nabídnout uživateli stažení pluginu, nebo přímý vstup na stránky s flashem. Úvodní html stránka s detekcí by navíc měla obsahovat co nejvíce údajů, které mohou zajímat již zmíněné vyhledávače. Tyto informace budou samozřejmě v html textu.

Schizofrenie dvou verzí

Jako další negativní aspekt flashových prezentací je často zmiňována nutnost dvou verzí obsahu. Jedné čistě flashové a druhé čistě textové. Pokud si ovšem ihned na začátku vývoje řekneme, že budeme chtít vytvořit obě verze, nemusí to být až tak problematické, jak se často uvádí.

Řešení se jmenuje XML. XML  se dnes již běžně používá ve webových stránkách tak proč jej nevyužít jako zdroj dat pro flashovou verzi webu? Není nic jednoduššího než požití XML souboru pro klasické textové zobrazení obsahu webové stránky a využít ten samý XML soubor jako zdroj dat pro flashovou verzi webu.

Ve finální podobě celé prezentace tak bude stačit změnit potřebná data v XML dokumentu a změny se projeví jak v klasické verzi, tak i v animované flashové verzi stránek. Není tedy nutné vedle flashové verze složitě vyvíjet html alternativu.

Flex 2.0 přichází!

Již dlouho se mluvilo o nutnosti kompletního přepsání jádra AS2.0, který již neumožňoval jednoduchou implementaci nových funkcí. AS byl tedy od začátku přepsán do verze 3.0 a k němu vznikl nový flashplayer (8.5). Je dost možné, že historie flashových aplikací bude rozdělena na dobu před FP8.5 a dobu po FP8.5. Ukázku e-shopu si můžeme prohlédnout zde (bude nutná instalace flashplayeru 8.5). Pokud nás zajímá zdroj tohoto e-shopu, klikneme pravým tlačítkem myši na plochu a vybereme „View Source“.

Pro vývoj podobných aplikací slouží nový Flex Builder, nyní zatím v betaverzi, kterou si lze stáhnout zde.

Témata článku: Software, Programování, Flex

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • gully, gully 27. 3. 2006 11:00:06
    http://diskuse-zaciname-s-flash-mx-2004.wz.cz
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama