reklama

Ultimate Process Manager: nejenom správce procesů

Zajímá vás, co všechno se děje v počítači, pokud spustíte nějakou aplikaci? Máte pocit, že spuštěných procesů je více, než by bylo potřeba? Pak si vezměte na pomoc nějakého správce procesů a jeden proces po druhém řádně prozkoumejte. Půjde-li o povedený program, jako je Ultimate Process Manager, pak možná zjistíte i podezřelé závislosti mezi různými procesy a odhalíte jejich nekalou činnost.
 Plusy / minusy
 + množství funkcí
 + správa automaticky spouštěných programů 
 – změna rozměrů okna programu

V Česku vzniká řada programů, ne každý je ale kvalitní, případně ne o každém ví tolik lidí, kolik by si program zasloužil. Ultimate Process Manager si zájem ze strany uživatelů zaslouží právem. Slouží ke zjišťování informací o spuštěných procesech, ale zároveň nabízí množství dalších zajímavých nástrojů pro systémové administrátory.

Sledujte komunikaci procesu

Základní část okna programu tvoří seznam procesů a panel, ve kterém se zobrazují podrobné informace k vybranému procesu. Program se pokouší určit systémové procesy, které označí jako známé, a ostatní, které jsou pro něj neznámé. Pomocí nabídnutého odkazu můžete jediným klepnutím spustit webový prohlížeč a vyhledat název procesu pomocí Google. Vedle klasických funkcí správců procesů, jako je ukončení nebo násilné vypnutí vybraného procesu, nabízí UPM také odstranění některých schopností procesu. Konkrétně jde o spouštění dalších procesů, vypínání, zásahy do registru a mazání souborů. Vybrané akce lze provádět také hromadně.

Klepněte pro větší obrázek

Základní informace o vybraném procesu

Ke každému procesu jsou nabídnuty další detailní informace. Dozvíte se název rodičovského procesu a také to, které další procesy rodič spustil. Stejně tak jste informování o tom, jaké procesy spustil vámi vybraný program/proces. Užitečná je stromová struktura se seznamem modulů načtených do paměti vybraným procesem. Mnohdy je zajímavé sledovat, jak vybraný program komunikuje s internetem – i s tím vám UPM pomůže. Nemůžete-li identifikovat proces, zobrazíte si záložku Soubor, kde jsou uvedeny informace o souboru, včetně seznamu handlů. K dispozici je seznam položek v hlavičce, seznam řetězců a informace o využití GDI.

Klepněte pro větší obrázek

Detailnější pohled na vybraný proces

Upravte si paměť

Ultimate Process Manager dovede odhalit také některé skryté procesy a pracuje s identifikátorem PID. Ve statistickém souhrnu se dozvíte o počtu systémových procesů, registrovaných a neznámých procesů. Nechybí počet těch, které nelze otevřít nebo které mají chybné hodnoty hashe. Pěkný obrázek o závislosti jednotlivých procesů nabídne jejich zobrazení ve stromové struktuře.

Klepněte pro větší obrázek

UPM pomůže s injektáží DLL

Vedle práce s procesy nabízí UPM například správce vláken, editor paměti, jednoduchou pomůcku pro DLL injektáž, pomůcky pro alokování a uvolňování zvolené části operační paměti a další. Při sledování činnosti procesu je výborným doplňkem nástroj na monitorování změn v registrech, souborech a jiných procesech. Výpisy lze samozřejmě ukládat a analyzovat je později.

Správce spouštěných programů a služeb

Pokud zjišťování informací o procesech nepotřebujete na svém počítači provádět, možná využijete další část Ultimate Process Manageru, kterou je správa programů načítaných při spouštění systému. UPM zobrazuje informace zapsané v registrech (větve HKCU | Run, HKLM | Run, HKLM | AppInit_DLLs, HKLM | Winlogon Notify, HKLM | Winlogon), v nabídce Po spuštění a v souborech Win.ini a Systém.ini. Nabízí tedy v tomto směru rozhodně víc než některé rádoby kvalitní pomůcky pro správu automaticky startujících programů.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam programů startujících po spuštění systému

Podobně můžete pracovat se službami. UPM na požádání filtruje běžící, zastavené a Microsoftí služby. U každé z nich se můžete rozhodnout, zda ji zastavit, pozastavit, opětovně spustit, a zda ji případně zakážete automatický start. Dále je nabízena práce s knihovnami DLL, moduly načtenými v operační paměti a zjišťování informací o souborech vybraných na disku. Zajímavé je zpřístupnění a zablokování vybraného prvku/okna na obrazovce. Stačí na něj přetáhnout zaměřující křížek z UPM. Zobrazí se vám také základní informace o vybraném okně. UPM dovede odhalovat heslo ukryté pod hvězdičkami a zpřístupňovat zablokované položky programové nabídky.

Množství funkcí pro správu procesů zadarmo

Pokud jste někdy potřebovali jednoduše spustit vybraný program s parametry a pod jiným uživatelem, jistě jste si poradili. UPM také nabízí podobnou funkci, takže ji zde můžete využít v pohodlnějším prostředí, než nabízí nástroje systému. Hodit se bude výpočet MD5 u vybraných souborů a prohledávání ADS (Alternate Data Stream) v souborovém systému NTFS.

Klepněte pro větší obrázek

Okno programu nelze zvětšit

S programem se příjemně pracuje, překvapila mě nabídka různých funkcí. Trošku mi vadí, že autor zvolil pevné rozměry okna. Lze jej sice pomocí myši natahovat, ale rozmístění ovládacích prvků zůstává zachováno. Věřím, že se to v dalších verzích změní, není to nic těžké a přispěje to k uživatelově pohodlí. Zvláště v seznamech, které mají desítky položek a je nutné jimi procházet za přispění rolovací lišty.

 Ultimate Process Manager 3.0.4 
 Správce procesů
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Lodus Software
 web  www.lodusweb.net
 cena  zdarma

Témata článku: Google, GigaMania, MD5, Ultimate

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin 24. 8. 2007 19:11:19
    sysinternals? Pouzivam ale tohle je vynikajici bohuzel kdyz s tim neumite...
  • sd 7. 12. 2006 9:32:34
    tst
  • admxx 7. 12. 2006 0:00:15
    aaaano
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 23

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama