reklama

Ubuntu. Praktická příručka uživatele Linuxu (kniha)

Recenze nejnovější české publikace o populární linuxové distribuci Ubuntu 8.04 Hardy Heron a důkaz toho, že knížka o tučňácích nemusí být pouze nudný spis terminálových příkazů.

Ubuntu dnes patří k velmi oblíbeným linuxovým distribucím. Je poměrně jednoduché, bude-li mít začínající uživatel štěstí, celkem dlouho se obejde bez „příkazové řádky“, a těší se poměrně dobré podpoře. Ubuntu tak může sehrát výbornou roli průvodce světem tučňáků i pro naprostého začátečníka, pro něhož je samozřejmostí nabídka Start a logo čtyřbarevného okénka.

S popularizací uživatelsky přívětivých linuxových distribucí knižní svět nabídl i zcela nové příručky. Zatímco dříve byly podobné publikace plné terminálových příkazů, dnes, po letech vývoje mnoha grafických nadstaveb původně pouze textových aplikací, najdete na každé druhé straně takové příručky pěkný obrázek.

Kniha o Linuxu nemusí být jen sbírkou příkazů v terminálu

Takovou knížkou sice pohrdne každý linuxový „geek“, který s pošklebkem sáhne po ruční instalaci Gentoo Linuxu ze zdrojového kódu a za jediný relevantní zdroj informací považuje původní dokumentaci či příkaz „man“, vzhledem k popularizaci desktopového Linuxu mezi širokou veřejností je však tento žánr více než potřebný a více než žádaný.

Klepněte pro větší obrázek
Kolektiv autorů: Ubuntu. Praktická příručka uživatele Linuxu

Jednou z populárních knih o Linuxu je i poměrně čerstvý kousek „Ubuntu. Praktická příručka uživatele Linuxu“ od kolektivu autorů v čele se zkušeným Ivanem Bíbrem, který má na svědomí knihu podobného ražení „Mandriva Linux. Instalační a uživatelská příručka“. Kniha byla napsána ve spolupráci s českou komunitou Ubuntu a za přispění autorů elektronického magazínu LinuxEXPRES, se kterými se můžete setkávat každou středu i na stránkách Živě.cz. Nejedná se tedy o „anonymní“ překlad zahraniční referenční příručky, ale o projekt českých zkušených popularizátorů Linuxu.

Kniha se skládá z jedenácti kapitol. Nejprve vás autoři seznámí s vlastním pojmem Linux a jeho historií a odpoví na otázku, co že se to skrývá za těmi třemi písmenky „GNU“, se kterými se nováček bude setkávat po celou dobu seznamování s tímto operačním systémem. Nakonec se dozvíte, co že je to ta linuxová distribuce, odkud se vzalo Ubuntu a že tu existuje i jakési Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, …

Dvě dvouvrstvá DVD s Ubuntu 8.04 jako bonus

Součástí knihy jsou i dvě dvouvrstvá DVD s 32bitovou a 64bitovou verzí Ubuntu 8.04 „Hardy Heron“. Ubuntu můžete nastartovat jako „Live“ distribuci, což znamená, že si jej můžete vyzkoušet bez ostré instalace. V dalších kapitolách jśou tedy zevrubně dialog po dialogu popsány všechny způsoby instalace včetně projektu Wubi, pomocí kterého lze nainstalovat Ubuntu na běžný diskový oddíl s Windows.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázky z knihy...

V následujících kapitolách už se autoři věnují popisu a praktické práci s Linuxem. No s Linuxem – spíše s grafickým uživatelským prostředím Ubuntu – Gnome. Z tohoto pohledu lze tedy publikaci omezeně použít jako referenci Gnome i pro jiné distribuce. V grafickém duchu se nese i kapitola s nejrůznějším nastavováním systému, kde jen zřídka narazíte na ovládání programů v textovém režimu, naopak se seznámíte s desítkami okenních programů, které se postarají o rozlišení obrazovky, tisk, správu napájení nebo třeba zvuk.

Linux a hry? To není jen Tetris

Když už znáte základní ovládání Gnome, je třeba se podívat také po nějakých aplikacích, bez kterých by byl Linux jedna velká nuda. Na doprovodných DVD jich najdete opravdu mnoho a je dobře, že se jedná o výběr těch nejpoužívanějších, které najdete i na Windows. V Ubuntu tak rozjedete jak Firefox či Operu, tak i oblíbený VoIP komunikátor Skype. Součástí Ubuntu je pak samozřejmě i kancelářský balík OpenOffice.org, poštovní klient, nejrůznější prohlížeče a přehrávače multimediálních souborů a hry, kterým je věnována celá kapitola, jenž i ty největší skeptiky přesvědčí, že na Linuxu se dá hrát i něco propracovanějšího, než obvyklý set naprosto nudných logických her s otřesnou grafikou, nebo legendární a stařičký TuxRacer, čili kdysi nejúžasnější 3D zážitek z hraní na Linuxu.

Správu Linuxu někteří považují za svéráznou zábavu, začátečníci pak zpravidla za noční můru, která je přinutí po týdnu svět tučňáků opustit, navrátit se k jistotě od Microsoftu a další měsíce plnit diskusní fóra výkřiky, že Linux je zcela nepoužitelný. Kniha o Ubuntu věnuje nastavování Linuxu necelých čtyřicet stran. Narazíte zde na několik textových programů, seznámíte se s všemocným příkazem „sudo“, ale i zde se autoři soustředili především na desítky grafických programů, které, pokud vše pracuje, tak jak má, skutečně fungují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázky z knihy...

Nejdůležitější kapitolou je řešení typických problémů

Poslední kapitolu považuji za nejdůležitější, alespoň vzhledem k cílové skupině této publikace, vůbec by tedy nebylo na škodu, kdyby měla dvojnásobný rozsah. Poslední kapitola, nebudeme-li brát v úvahu několik příloh, se věnuje řešení častých problémů ve stylu „Nejede mi 3D akcelerace grafické karty, co mám dělat?“.

Některé odpovědi na časté problémy jsou zpracovány velmi pěkně, najdete zde ale i rady, které jsou vám vlastně úplně k ničemu, ačkoliv záměr autorů byl pochopitelný. Za zmínku stojí třeba dotaz virtuálního uživatele, který se ptá, jak v Ubuntu nainstalovat program zabalený v RPM instalačním systému. Odpovědí mu je příslovečná rada krále Šalamouna – nebohý „Běžný Franta Uživatel“ by měl najít alternativu téhož s příponou DEB, tedy v instalačním systému pro Ubuntu (Debian). RPM programy samozřejmě lze v Ubuntu celkem snadno nainstalovat třeba pomocí programu Alien, podobná řešení ale nejsou příliš košér.

A nakonec nechybí několik povinných příloh. Nejprve se dozvíte, kde hledat software a kde vyřešit složitější problém – za zmínku určitě stojí odstaveček s webovými zdroji, které vás odkážou na problematiku Linuxu na notebooku aj., dále pak samozřejmě nesmí chybět seznam použité literatury, seznam tabulek, obrázků a rejstřík o běžném rozsahu.

Nejnovější česká kniha o Ubuntu vtěsnala na 272 stran prakticky všechno, s čím se nováček na Linuxu setká a poslouží jako výborný základ pro dále se rozrůstající knihovničku s tučňáky. Dobře ale poslouží i těm, kteří už mají s Ubuntu nějaké ty uživatelské zkušenosti a hledají přehlednou a čtivě napsanou referenční příručku. Samostatnou kapitolu pak tvoří staří „geekové“, kteří bez černobílého terminálu neudělají ani krok – možná se naučí používat i nějaké to okénko.

Podívejte se na ukázku knihy

Ubuntu. Příručka uživatele Linuxu
AutorKolektiv autorů
Cena397 Kč
Počet stran, přílohy272 + 2 DVD
Koupit knihu

S recenzemi knih se na Živě budete setkávat častěji. Nejsou to recenze v pravém slova smyslu, protože se budeme zabývat knihami z nabídky Computer Pressu a jsme tak v podezření, že vlastní produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, tak ji dostane. Účelem je představit vám zajímavé knihy takové, jaké jsou. Po jejich nákupu by vás už nemělo nic překvapit.

Témata článku: Software, Linux, Open source, Ubuntu

reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 131

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama