Týden s Macem místo Windows: jen síla zvyku

Za desetiletí práce ve Windows člověk přivykne určitým stereotypům a přechod na jinou platformu je bolestivý. Vyzkoušeli jsme na týden na Windows zapomenout a zapřáhnout Mac OS od Applu.

V nové rubrice Týden s ... už jsme vyzkoušeli čtečku elektronických knih Wooky a nahradili jsme Google vyhledáváním na Seznamu. Nyní přichází větší zásah, výměna celého operačního systému a dokonce i počítače. Stolní mašinu s Windows jsem nahradil strojem Mac Mini a bitva mohla začít. Nahrazený počítač byl využíván pro soukromé i pracovní účely, Mac si tak musel poradit s veškerými úkony, které dříve Windows bez problémů zvládala. Jak náročný je takový přechod?

Mac OS v ostrém nasazení

První spuštění Macu proběhlo stejně hladce, jako u Windows. Volba jazyka, připojení k Wi-Fi a pak už stačí jen chvíli počkat, dokud se na vás neusměje rozhraní systému Mac OS X. Přestože je v základu model Mini vybaven jen 2 GB operační paměti, vše běží svižně a bez znatelného zpomalování při běžných činnostech. Pochopitelně stroj není připraven třeba pro virtualizaci či práci s náročným videem.

Klepněte pro větší obrázek
Základní obrazovka systému Mac OS X je rozdělená na spodní panel s aplikacemi a horní s nastavením, druhý jmenovaný se mění podle kontextu aplikace, což je pro uživatele Windows zprvu matoucí

Nebyl čas systém zevrubně zkoumat, práce nepočká, a tak následovala instalace sady Microsoft Office, která bohužel jako jediná zaručí použitelnou kompatibilitu s formáty souborů DOCX a XLSX. Mezikrok přes Libre Office nepřinášel požadované výsledky, složité tabulky plné výpočtů, používané při tvorbě velkých testů v Computeru, byly pro zdarma dostupnou alternativu příliš velkým soustem. Office pro Mac se i přes četné stížnosti na diskusních fórech ukázal být dobře použitelným, zvykání se týkalo především klávesových zkratek.

Klepněte pro větší obrázek
Krom souborů Spotlight vyhledává i ve slovníku nebo přesměruje na web, praktické jsou náhledy vybraných dokumentů

Při hledání požadovaného souboru mile překvapil integrovaný systém Spotlight svým bleskovým chodem a vestavěnými náhledy včetně informací o nalezených souborech. V přímém porovnání vyhledávacích systémů by dílo redmondského výrobce neuspělo.

Připraven (téměř) na cokoli

Intuitivní je rovněž instalace aplikací, pro pokročilého uživatele je prosté zkopírování balíku do složky Aplikace možná překvapivé, začátečník to ale ocení, stejně jako fakt, že je většina programů navenek interpretována pouze jedním souborem. Systém je od výroby vybaven sadou základních aplikací, není tak problém přehrávat hudbu, prohlížet obrázky nebo dokumenty v různých formátech, PDF nevyjímaje. Ocenil jsem také možnost PDF odkudkoli vytvářet prostřednictvím funkce tisku do souboru. Při prvním pokusu přehrát film nadšení trochu opadlo, do výchozího přehrávače QuickTime je nutno doinstalovat kodeky, vyřešil jsem to proto multiplatformním přehrávačem VLC oblíbeným z Windows.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro Mac existuje spousta aplikací, v Mac App Store jich ale zatím hodně chybí, takže se neobejdete bez internetového vyhledávače; Aplikace v katalogu jsou často placené, sumy jsou obvykle vyšší, než na které jsme zvyklí z Windows

Ve chvíli, kdy některá aplikace pochyběla, vydal jsem se ji hledat prostřednictvím Mac App Store, katalogu aplikací pro systém Mac OS. Bohužel se ukázalo, že i přesto, že je v tomto Apple před Microsoftem, zdaleka ne všechny běžně používané aplikace v katalogu najdete. Ty lepší jsou obvykle placené a pro jejich bezplatné alternativy se stejně musíte ponořit do internetového vyhledávače. Pro mě jako uživatele Windows byly překvapením také relativně vysoké ceny - i za malou jednoúčelovou utilitku není neobvyklé platit v řádu desítek dolarů, obvykle jsem ale s trochou snahy našel také volně dostupnou alternativu.

Data svěřena systému

Za všech okolností se Mac OS snaží vzít uživatelská data pod svou správu, aby s nimi nebylo manipulováno na úrovni souborů. První spuštění správce fotografií iPhoto se proto dotáže na umístění fotografií. Následuje jejich katalogizace a vytvoření knihovny. Totéž platí pro iTunes a hudbu. Během krátkého používání jsem se s těmito aplikacemi nestihl dostatečně seznámit, nicméně základní účel plní výborně a jednoduchý nákup hudby na iTunes umí být návykový.

Klepněte pro větší obrázek
Správa dat pomocí knihoven a aplikací je jednoduchá a perfektně funkční, pro prohlížení a manipulaci s fotografiemi můžete využít třeba iPhoto, které je dostupné v balíku iLife

Jen ty zkratky

Člověk zvyklý na dlouhodobou práci ve Windows bude asi nejvíce tápat v klávesových zkratkách, kterými je systém doslova prošpikován. Namísto klávesy Control je zde nejdůležitější Command. Nemáte-li originální klávesnici Applu, bude namapován na místo klávesy Win. Control zůstává, ale používá se o poznání méně, totéž platí pro Alt, ze kterého se stane Option. Důležitým pomocníkem se mi stala stránka s popisem zkratek, i přesto jsem ale po pár dnech kapituloval a navrátil alespoň chování kláves Home a End do stavu, na který jsem byl po většinu života zvyklý, a který považuji za logický. Pakliže klávesy nepřemapujete, povede Home vždy na úplný začátek dokumentu (nikoli řádku) a analogicky se chová End.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace se navenek tváří jako jednotlivé soubory, jejich správa je pak jednodušší a v systému nevzniká zbytečný nepořádek; Klávesové zkratky můžete upravit v centrálním nastavení systému, ani pak ale bez komplikací nenapíšete kupříkladu symbol krát (×)

Zpříjemněním každodenního používání pro mne byl Finder, výchozí správce souborů, který zvládá rychlé náhledy a zobrazení souborů rozložených do dynamického počtu sloupců, které aplikace přidává nebo odebírá podle úrovně zanoření do složek. Vždy tak přehledně vidíte cestu zpět a můžete okamžitě zvolit jinou složku, aniž byste drobnými šipkami postupně rozklikávali složitý strom složek známý z Průzkumníku.

Klepněte pro větší obrázek
Finder je dobře použitelný správce souborů, důraz je kladen na knihovny, podobně jako v Průzkumníku Windows

Návrat k Windows

Dočasný přechod z Windows na Mac se ukázal relativně bezproblémový, většina obtíží pramenila ze zažitých zvyklostí, nikoli omezení systému Mac OS X. Redaktorská práce ani nenáročné domácí vyžití nebyl sebemenší problém, přesto zůstávají Windows univerzálnější volbou, při které nemusíte tolik přemýšlet při nákupu hardwaru nebo trávit čas hledáním vhodných aplikací. Zůstanu proto i nadále u nich, noví uživatelé počítačů ale mají možnost volby dvou srovnatelně kvalitních variant.

Témata článku: Počítače, Apple, Operační systémy, Týden s …, Screen, Finder, Proto, Mac Mini, Home Office, Libre Office, Mile

181 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tak_Jo 16. 3. 2016 16:55:06
    Píše se rok 2016. Jsou to tři měsíce, co jsem si pořídil nový Apple...
  • Honzicekcz 14. 11. 2013 23:05:54
    Zkouším se teď seznámit s Mac. Ten systém není úplně normální a hned to...
  • piXie_sk 24. 7. 2013 14:15:51
    Ja som po mesiaci chcel vyhodit MacBook Pro z okna, take boli moje...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 94

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5