reklama

TweakVista: nastavení nového operačního systému

Oblíbené tweakovací nástroje podporují už také Windows Vista. Od malého okénka s pár volbami urazil TweakVista kus cesty.

Když jsem v březnu psal o maličkém programu TweakVista do časopisu Computer, šlo skutečně o malou aplikaci, která obsahovala jen několik málo voleb pro úpravu Windows Vista. Když jsem se nedávno kouknul na tento program znovu, byl jsem mile překvapen, že dospěl, přestože podle číslování verzí stále není u jedničky. Že nejde o žádný amatérský projekt, dokazuje jméno společnosti, která za TweakVista stojí. Stardock je znám především svými nástroji pro úpravu vzhledu Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Starší verze TweakVista

TweakVista vychází ze stejnojmenných webových stránek, na kterých najdete množství tipů pro nejrůznější úpravy a změny nastavení Windows Vista. V programu jsou tyto úpravy rozděleny do deseti kategorií, přičemž některé z nich jsou ještě dále členěny na různé skupiny. Po spuštění vás program přivítá informacemi o nejnovějších tweacích a nabídne vám doporučené úpravy systému.

Klepněte pro větší obrázek
TweakVista v současné podobě

Start, zdroje, služby

První z kategorií pro úpravy systému se zabývá startem a vypínáním Windows. Najdete zde stručný seznam položek, které se spouštějí zároveň se systémem. V porovnání se schopnostmi programu Autoruns, o kterém jsem psal před týdnem, je na tom TweakVista podstatně hůř. Na dalších záložkách najdete detailní informace o startu Windows, vypínání a uspávání.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam automaticky spouštěných programů

V nabídce si vyberete datum některé ze zmíněných operací a pak už můžete analyzovat hodnoty udávající celkový čas, čas startu jádra, načítání ovladačů, kontrolu disku, start exploreru, odhlašování, celkovou dobu vypínání a další. Snadno tak zjistíte, která činnost počítači trvá nejdéle. TweakVista také zobrazí informace o programech, které spouštění nebo ukončování systému zdržovaly.

Klepněte pro větší obrázek
Detaily o rychlosti spouštění systému

Kategorie Resources zobrazuje seznam aktuálně spuštěných programů spolu s informací o „ukořistěné“ operační paměti a možností vybraný program ukončit. Pomocí odkazů lze spustit Správce úloh nebo nástroj pro Sledování spolehlivosti a výkonu. Opět zde najdete další záložky. Spuštěné programy jsou na nich zobrazeny v závislosti na čase procesoru, který si vyžádaly, systémových zdrojích, které využívají a v podobě seznamu, jaký znáte ze Správce úloh.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuálně spuštěné programy

Skutečné „tweakování“ objevíte v kategorii Services. TweakVista zde nabízí několik profilů, podle kterých určíte, co s počítačem provádíte (kancelářská práce, hry, server…) a jak chcete ovlivnit výkon počítače z hlediska služeb spuštěných na pozadí. Přepnete-li se na záložku Features, budete moci některé ze standardních služeb Windows Vista vypnout. Služby jsou rozděleny na síťové a bezpečnostní a na ostatní. Umístěním kurzoru nad některou ze služeb získáte její podrobnější popisek ve formě plovoucí nápovědy.

Klepněte pro větší obrázek
Před vypnutím některé ze služeb si přečtěte, k čemu slouží

Nejenom pro majitele notebooků

Další kategorií úprav systému je jeho bezpečnost. Opět pomocí profilů si vyberete, jak moc vás Windows Vista bude zatěžovat bezpečnostními dotazy a dialogy vyžadujícími potvrzení prováděných akcí. Ovlivníte zde také způsob přihlašování se do systému. V pokročilém nastavení pak najdete volby pro vypnutí funkce UAC, samostatných souborů s registry pro každého uživatele, přepínání na zabezpečenou plochu a jiné.

Klepněte pro větší obrázek
Zdržují vás bezpečnostní dialogy?

V kategorii týkající se zobrazování najdete souhrn informací o grafické kartě a sadu odkazů spouštějících standardní nástroje operačního systému pro změnu rozlišení obrazovky, vyhledání nových ovladačů, změnu spořiče obrazovky a další. V záložce pro pokročilé uživatele můžete například vypnout prostorové přepínání mezi spuštěnými programy – jinými slovy funkci Flip3D.

Klepněte pro větší obrázek
Upravte si grafické efekty

Kategorie Power bude zajímat hlavně uživatele přenosných počítačů. Je tu umístěn ukazatel výdrže baterie spolu s různými informacemi vztahujícími se k napájení. Lze tu povolit či vypnout hibernaci a v pokročilém nastavení pak upravit dostupné úsporné režimy (S1 až S5 a hybridní spánek).

Klepněte pro větší obrázek
V pokročilém nastavení lze měnit používané úsporné režimy

Assesment zobrazuje hodnocení systému, jak jej znáte třeba z ovládacího panelu Systém. Lze odsud spustit nové otestování systému a přejít na web, kde lze porovnávat dosažené výsledky. V několika záložkách vám TweakVista nabídne detailní rozbor naměřených hodnot.

Klepněte pro větší obrázek
Víte do detailu, jak je na tom váš počítač s výkonem?

Kategorie Internet nabízí výběr ze čtyř profilů, mezi kterými určíte požadovaný výkon počítače z hlediska práce s internetem. Další nastavení najdete opět v následujících záložkách, kde lze upravit zobrazování programové nabídky v Internet Exploreru, upravit nastavení TCP a zvolit použité vyhledávače v Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek
Stručné nastavení výkonu počítače pro internet

Díky SMARTGuard nemusíte instalovat další program pro hlídání hodnot S.M.A.R.T., které poskytuje pevný disk. Všechny je najdete i ve TweakVista. Poslední kategorií v tomto tweakovacím programu je sbírka různých nastavení, která se nevešla jinam. Upravíte zde umístění různých složek a programů z kontextové nabídky, systémové proměnné a lze tu vytvořit Bod obnovy systému.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava položek v kontextové nabídce

TweakVista je pěkný nástroj. Na první pohled nabízí hodně funkcí, na pohled druhý jich však v porovnání třeba s X-Setup Pro zase tolik není. Stardock také hodně vsadil na vzhled TweakVista. Nejde o žádnou sbírku šedých dialogů a stromových struktur, vše má pěkný grafický kabátek, jak je ostatně u produktů od Stardocku zvykem. TweakVista je placený program – záleží na vás, nakolik dáte přednost úpravám systému z jednotného rozhraní před hledáním různých hodnot v registrech a spouštěním systémových nástrojů.

 

TweakVista

 
Tweakovací program pro Vistu
 
Stáhnout: Gigamania.cz
 
Cena: 19,95 USD
Klepněte pro větší obrázek

vzhled

přehlednost

Klepněte pro větší obrázek

počet úprav

 

 


 

Témata článku: Windows, Internet, GigaMania

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • nepoužívám zástupce 23. 8. 2007 22:52:09
    jenže tam si můžu vybrat mezi notepadema wordem a ani jeden z nich neumí...
  • Peter Lehotsky 23. 8. 2007 14:05:02
    Logiku to nema, bohuzel BFU tak uvazuje :-)
  • Sam 23. 8. 2007 13:15:53
    A to je argument ? Představte si, že si koupíte auto a budete si pak na...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama