reklama

Tux Paint: kreslení pro nejmenší

Čím více se počítače objevují v domácnostech, tím více s nimi přicházejí do styku i poměrně malé děti. Právě pro ně a jejich rodiče je určen speciálně vytvořený grafický editor nazvaný Tux Paint. Pro tvorbu profesionální grafiky nebo pro smysluplné úpravy fotografií bych vám jej rozhodně nedoporučil. Berte jej spíše jako prostředek pro zábavné seznámení dětí s počítačem.
 Plusy / minusy
 + zajímavý nápad
 + jednoduché ovládání
 – málo dodávaných předloh
 – málo obrázků ve funkci razítko 

Výrobce tohoto open source grafického editoru, společnost New Breed Software, nabízí celou řadu podobných produktů určených pro děti. Vedle Tux Paintu je asi nejznámější hra Super Tux. Časté používání jména tučňáka, maskota operačního systému Linux, není náhodné. Většina produktů, které New Breed Software nabízí, je totiž multiplatformní. Stejně tak Tux Paint, který spustíte jak v prostředí Windows, tak samozřejmě i na Linuxu, MacOS X a případných dalších systémech.

Srozumitelné ovládání v češtině

Tux Paint je lokalizován do mnoha jazyků, včetně češtiny, která se automaticky nastaví po instalaci (v závislosti na nastavení systému). Je tedy bez problémů použitelný i v českých domácnostech. Není potřeba jej instalovat. Distribuční balíček jednoduše rozbalíte kamkoli na disk, program můžete také přenášet na USB paměťové klíčence.

Klepněte pro větší obrázek

Bude se prostředí programu dětem líbit?

Ovládací prostředí programu je na první pohled odlišné od běžných grafických editorů. Nápadně velká tlačítka zobrazují výstižné symboly, které by mohly být dostatečně srozumitelné i dětem, které ještě neumí číst. Předpokladem ovšem je, že jim v začátcích práce (hraní) s programem pomůžete.

Omalovánky na obrazovce počítače

Panely pro výběr nástrojů jsou rozděleny do dvou nebo tří skupin. Najdete je okolo kreslicí plochy. V levém panelu si klepnutím vybíráte konkrétní nástroj, se kterým budete pracovat. Tux Paint nabízí kreslení pomocí štětce, razítko, úsečku, vkládání geometrických tvarů, vkládání textu, různé efekty skryté pod tlačítkem magie. Nepovedené operace můžete vrátit tlačítkem zpět, případně znovu provést tlačítkem vpřed. Historie pro tyto příkazy však není neomezená, napočítal jsem osmnáct vrácených akcí, než se tlačítko vypnulo.

Klepněte pro větší obrázek

Kreslení bez spotřeby pastelek a papíru

V levém panelu se nachází pomůcka pro vymazání vašich kreseb, zobrazení nového obrázku, otevření a uložení, tisk a případné ukončení programu. Tux Paint obsahuje několik připravených obrázků, na kterých si můžete vyzkoušet aplikaci různých efektů. Vedle fotografií jsou zde k dispozici černobílé kresby, které lze výborně využít jako omalovánky. Načtete obrázek, vyberete plechovku s barvou a jednotlivé části postupně vyplníte.

Klepněte pro větší obrázek

Načtení uložených obrázků je velice snadné

Obrázky, které chcete zachovat, jsou ukládány do složky s daty aplikací, a to ve formátu PNG. V Linuxu to bude domovská složka uživatele, v případě Windows najdete uložené obrázky ve složce C:\Documents and Settings\Uživatel\Data aplikací\TuxPaint\saved nebo její obdobě. Při ukládání vás editor nežádá o jméno souboru, ani nenabízí dialog pro výběr složky. Umístění všech obrázků v jediné složce umožňuje, aby uživatel po klepnutí na tlačítko Otevřít ihned uviděl náhledy na všechny obrázky, které kdy vytvořil. Tato filosofie ovládání je nepoužitelná v případě běžného grafického editoru, nicméně u Tux Paintu se předpokládá především čmárání a ukládání pouze minima vytvořených kreseb.

Postavte zeď, přidejte zeleň

V závislosti na vybraném nástroji se mění nabídka s tlačítky v panelu po pravé části kreslicí plochy. Pro štětce je zde zobrazeno několik velikostí a tvarů (kulaté, šikmé, s neostrým okrajem, hranaté…). Pokud je nabízených možností více než je možno zobrazit, můžete si panel posouvat výrazným tlačítkem se šipkou. Štětce jsou zobrazeny také pro kreslení úsečky, díky čemuž lze vytvořit zajímavé efekty. Geometrické tvary nabízí Tux Paint jen ty nejzákladnější, s vyplněnou nebo obrysovou variantou.

Klepněte pro větší obrázek

Tux Paint nabízí několik pomůcek pro vkládání obrazců

Vybrat si můžete z několika druhů písma, jednoduše je lze zvětšovat a zmenšovat, nabízí se i použití tučného a zešikmeného textu. Snad nejvíce nástrojů najdete v nabídce Magie. Je zde klasická plechovka pro vyplňování ohraničených oblastí, pomůcka pro vkládání trávy, cihel, duhy, nebo jisker. Zde najdete také nástroje pro tvorbu skvrn, rozmazávání, zesvětlování a ztmavování, efekty kreslení křídou, kostku, negativ, barevné překryvy, kapku nebo nástroj pro tvorbu efektu Cartoon. Nechybí otáčení přes zrcadlo a převrácení snímku.

V okně i přes celou obrazovku

Pokud vyberete nástroj pracující s barvou, zobrazí se pod kreslicí plochou paletka se sedmnácti základními odstíny. Další si vybírat nelze, ale v tomto případě to asi není na škodu. Zaujalo mě, že při klepnutí na kterékoli tlačítko, vydá program zvuk. Také kreslení je ozvučeno, přičemž každý použitý nástroj se projevuje jinak. Zábavné? Možná. Některé zvuky mi však trhaly uši.

Balíček s editorem obsahuje vedle hlavního spustitelného souboru také pomůcku pro nastavení programu. Díky ní si můžete chování editoru částečně přizpůsobit. Program je možno provozovat v celoobrazovkovém režimu, stačí, když si zvolíte použité rozlišení. Na výběr je několik nastavení ovlivňujících chování kreslicích nástrojů. Pokud chcete jiný než systémem používaný jazyk, můžete si jej vybrat právě zde. Další nastavení se týkají povolení k tisku a výběru alternativní složky pro ukládání obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavovacím programu ovlivníte nejenom ukládání obrázků

Tux Paint je zajímavou hračkou a věřím tomu, že si s ním děti užijí dost zábavy. Rozhodně to pro ně bude lepší než koukání na televizi s japonskými a jinými kreslenými seriály, kde hlavní postavy používají takové termíny, že by se za ně nemusel stydět ani cenami ověnčený akademik.

 Tux Paint 0.9.15-2
 grafický editor pro děti
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  New Breed Software
 web  www.newbreedsoftware.com/tuxpaint
 cena  zdarma
 operační systém   Windows, Linux, MacOS X, FreeBSD, NetBSD 

Témata článku: Windows, Open source, GigaMania, Cartoon

31 komentářů

Nejnovější komentáře

 • zelena veverka 23. 8. 2006 21:11:13
  Ja na Windows zazivam DLL hell a vy na linuxu ne, heeeec
 • adams 23. 8. 2006 17:22:04
  <...
 • tomas 23. 8. 2006 17:19:35
  jeste jeden
  <!--
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 29

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama