reklama

Trojice hvězd na nebi bezplatných snímačů obrazovky

Komu nestačí PrintScreen a Malování, porozhlédne se po specializovaných nástrojích pro snímání obrazovky. Těch je opravdu téměř coby hvězd na nebi. Jen málokterý však skutečně září. Vybrali jsme trojici těch, které pro jejich výjimečnost nelze než doporučit.

FastStone Screen Capture

FastStone patří mezi bezplatnými snímači k absolutní špičce. 1,2 MB velký instalační balíček lze stáhnout z domovské stránky programu nebo serveru GigaMania. Po instalaci se program projevuje malým okénkem s tlačítky pro přístup k nejpoužívanějším funkcím, které však lze minimalizovat do oznamovací oblasti vedle hodin Windows. Tam najdeme ikonu programu, na niž stačí pro zobrazení kompletní nabídky kliknout pravým tlačítkem.

Klepněte pro větší obrázek

Okno programu hned vedle nabídky nad jeho ikonou u hodin

FSSC umí snímat aktivní okno, inteligentně vybranou oblast obrazovky či objekt na ní, libovolnou obdélníkovou oblast, jakož i oblast zcela libovolného tvaru. Lahůdkou je možnost sejmout jako celek dokument, který se nevejde na jednu obrazovku a je třeba jím skrolovat. Samozřejmě nechybí možnost snímání celé obrazovky. Po vytípnutí obrázku je možné nechat jej program otevřít v integrovaném editoru, vložit do schránky, uložit do souboru, nebo přímo poslat na tiskárnu.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr libovolného obdélníku - okno v rohu zvětšuje oblast pod kurzorem
Klepněte pro větší obrázek
Inteligentní výběr oblastí a objektů na obrazovce: Je libo tuto část taskbaru?

Nabídka různých formátů pro uložení souboru je široká. Kromě standardních JPEG, GIF, TIFF, PNG a BMP můžeme využít i PCX, TGA, PPM, PGM, PBM, JP2, J2K, DCX a konečně i přímého exportu do Adobe PDF. Při ukládání lze zobrazit náhled souboru, jak bude vypadat po aplikaci zvoleného nastavení kompresí.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog Nastavení
Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný editor - Program neumí snímat sám sebe

Editor nabízí základní možnosti změny velikosti, ořezu nebo vložení textu do obrázku. Jako doplňkové funkce FSSC nabízí Lupu pro zvětšování částí obrazovky a také Color picker, tedy nástroj pro určení barvy (RGB) hodnot jednotlivých obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Color picker

Screenshot Captor

Velmi dobrý program s řadou pokročilých funkcí. Je nabízen zdarma, avšak jeho autoři za účelem povzbuzení uživatelů k „dobrovolným příspěvkům“ zavedli zvláštní licenční politiku, kdy je pro potlačení otravujících vyskakovacích obrazovek potřeba se registrovat na fóru programu a vyzvednout si tam licenční klíč. Takto aktivovaná licence však vydrží pouze půl roku. Poté je potřeba vyzvednout nový produktový klíč.
 
Klepněte pro větší obrázek
Okno vyžadující registraci na fóru výrobce a získání licenčního klíče
 
Svými schopnostmi jako by Screenshot Captor kolegovi Faststone z oka vypadl. Možnosti snímání obou programů se liší pouze v detailech. I zde najdeme možnost vytípnout celou obrazovku, aktivní okno, vybranou oblast (avšak pouze obdélníkovou), oblast o pevně definované velikosti, inteligentně zvolenou oblast či objekt Windows a rovněž i dokumenty, které je třeba skrolovat.
 
Klepněte pro větší obrázek
Nabídka programu nad jeho ikonou v oznamovací oblasti
Klepněte pro větší obrázek
Výběr oblasti pro oříznutí. Screenshot Captor nenabízí lupu pro přesnější volbu.
Klepněte pro větší obrázek
Zato výběr objektu Windows je doplněn informačním okénkem
 
Integrovaný editor Screenshot Captoru nabízí mnohem větší možnosti, než v případě FSSC. Umí například provádět jednoduché úpravy barev nebo zvýrazňování objektů. Umí ukládat do naprosto stejných formátů jako FSSC. Ty jsou dokonce v dialogu Uložit jako uvedeny ve stejném pořadí.
 
Klepněte pro větší obrázek
Editor Screenshot Captoru nabízí již pokročilejší možnosti úpravy obrázků
 
Ačkoliv autoři proklamují, že Screenshot Captor je program pro superrychlé ukládání obrázků, chová se program ve srovnání s FSSC velmi těžkopádně. Sejmutí snímku trvá podstatně déle. Naopak kvalitní jsou podrobné možnosti nastavení. Vzhledem ke schopnostem poněkud překvapuje velikost downloadu. Instalační balík je totiž velký přes 7 MB. Stahovat je možno z webu výrobce či ze serveru Gigamania.
 
Klepněte pro větší obrázek
Nastavení možností programu je opravdu detailní

Windows Snapshot Maker

Velmi schopný a velmi rychlý program, jehož instalační balíček má přesně 222 KB. Pochází od autora populárního nástroje pro náhradu Alt+TAB ve Windows, TaskSwitchXP. Stahovat Windows Snapshot Maker je možno ze stránek výrobce.
 
Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno Windows Snapshot Maker
 
Hlavní okno programu obsahuje náhled sejmutého obrázku a sadu základních ovládacích prvků. Na obrázku lze přímo z hlavního okna provádět základní změny barev (sépie, inverze, stupnice šedé), dodávat několik variant stínu, nebo přidat ohraničení či vodoznak. Obrázkem lze otáčet a zvětšovat jej.
 
Možnosti výstupu zahrnují základní funkce pro zkopírování obrázku do schránky, uložení do souboru, vytištění, nebo poslání e-mailem. Program nabízí možnost uložení souborů pouze do základních formátů BMP, JPEG, GIF, PNG a TIFF, což je však pro mnohé uživatele dostačující výběr. Zachycovat je možno celou obrazovku, jednotlivé aplikace, okna či ručně definované oblasti. Ručně definovaná oblast může mít tvar obdélníku, obdélníku se zakulacenými rohy, nebo elipsy.
 
Klepněte pro větší obrázek
Lupa pro přesný výběr uživatelsky definované oblasti obrazovky
 
Windows Snapshot Maker nabízí poměrně bohaté možnosti nastavení. Umožňuje definovat mj. detailní nastavení jednotlivých efektů (stínů, rámců atd.), nebo například průhlednost a umístění automaticky doplňovaného vodoznaku. Samozřejmá je možnost nastavit klávesové zkratky pro jednotlivé akce.
Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení jsou opět detailní

A co ostatní?

Programy pro snímání obrazovky jsou častými příklady v kurzech programování. To vysvětluje jejich značný počet. V záplavě stejných programů však najdeme alespoň jeden, který si zaslouží krátkou zmínku. Program MWSnap polského autora Mirosława Wójtowicze nabídne stejné možnosti jako všechny zde zmíněné, avšak ve starším kabátě. Nejnovější verze totiž pochází z července 2002. MWSNap je zajímavý možností doplnit kamkoliv do obrázku libovolný typ kurzoru, což může být užitečné například při snímání obrazovky pro tvorbu tutorialů.
 

Témata článku: Software, Windows, GigaMania, Screenshot, Makro

42 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Zzw 18. 9. 2006 12:48:38
  Už to vie robiť aj HyperSnap-DX http://www.hyperionics.com
  Používam ho...
 • Janek 22. 7. 2006 14:49:43
  Připojuji se, GrabClipSave je skvělý, jen neumí snímat i s kurzorem? Nebo...
 • Roman 21. 7. 2006 20:44:46
  Na to je vyborny GrabClipSave -...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama