reklama

Trojice hvězd na nebi bezplatných snímačů obrazovky

Komu nestačí PrintScreen a Malování, porozhlédne se po specializovaných nástrojích pro snímání obrazovky. Těch je opravdu téměř coby hvězd na nebi. Jen málokterý však skutečně září. Vybrali jsme trojici těch, které pro jejich výjimečnost nelze než doporučit.

FastStone Screen Capture

FastStone patří mezi bezplatnými snímači k absolutní špičce. 1,2 MB velký instalační balíček lze stáhnout z domovské stránky programu nebo serveru GigaMania. Po instalaci se program projevuje malým okénkem s tlačítky pro přístup k nejpoužívanějším funkcím, které však lze minimalizovat do oznamovací oblasti vedle hodin Windows. Tam najdeme ikonu programu, na niž stačí pro zobrazení kompletní nabídky kliknout pravým tlačítkem.

Klepněte pro větší obrázek

Okno programu hned vedle nabídky nad jeho ikonou u hodin

FSSC umí snímat aktivní okno, inteligentně vybranou oblast obrazovky či objekt na ní, libovolnou obdélníkovou oblast, jakož i oblast zcela libovolného tvaru. Lahůdkou je možnost sejmout jako celek dokument, který se nevejde na jednu obrazovku a je třeba jím skrolovat. Samozřejmě nechybí možnost snímání celé obrazovky. Po vytípnutí obrázku je možné nechat jej program otevřít v integrovaném editoru, vložit do schránky, uložit do souboru, nebo přímo poslat na tiskárnu.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr libovolného obdélníku - okno v rohu zvětšuje oblast pod kurzorem
Klepněte pro větší obrázek
Inteligentní výběr oblastí a objektů na obrazovce: Je libo tuto část taskbaru?

Nabídka různých formátů pro uložení souboru je široká. Kromě standardních JPEG, GIF, TIFF, PNG a BMP můžeme využít i PCX, TGA, PPM, PGM, PBM, JP2, J2K, DCX a konečně i přímého exportu do Adobe PDF. Při ukládání lze zobrazit náhled souboru, jak bude vypadat po aplikaci zvoleného nastavení kompresí.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog Nastavení
Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný editor - Program neumí snímat sám sebe

Editor nabízí základní možnosti změny velikosti, ořezu nebo vložení textu do obrázku. Jako doplňkové funkce FSSC nabízí Lupu pro zvětšování částí obrazovky a také Color picker, tedy nástroj pro určení barvy (RGB) hodnot jednotlivých obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Color picker

Screenshot Captor

Velmi dobrý program s řadou pokročilých funkcí. Je nabízen zdarma, avšak jeho autoři za účelem povzbuzení uživatelů k „dobrovolným příspěvkům“ zavedli zvláštní licenční politiku, kdy je pro potlačení otravujících vyskakovacích obrazovek potřeba se registrovat na fóru programu a vyzvednout si tam licenční klíč. Takto aktivovaná licence však vydrží pouze půl roku. Poté je potřeba vyzvednout nový produktový klíč.
 
Klepněte pro větší obrázek
Okno vyžadující registraci na fóru výrobce a získání licenčního klíče
 
Svými schopnostmi jako by Screenshot Captor kolegovi Faststone z oka vypadl. Možnosti snímání obou programů se liší pouze v detailech. I zde najdeme možnost vytípnout celou obrazovku, aktivní okno, vybranou oblast (avšak pouze obdélníkovou), oblast o pevně definované velikosti, inteligentně zvolenou oblast či objekt Windows a rovněž i dokumenty, které je třeba skrolovat.
 
Klepněte pro větší obrázek
Nabídka programu nad jeho ikonou v oznamovací oblasti
Klepněte pro větší obrázek
Výběr oblasti pro oříznutí. Screenshot Captor nenabízí lupu pro přesnější volbu.
Klepněte pro větší obrázek
Zato výběr objektu Windows je doplněn informačním okénkem
 
Integrovaný editor Screenshot Captoru nabízí mnohem větší možnosti, než v případě FSSC. Umí například provádět jednoduché úpravy barev nebo zvýrazňování objektů. Umí ukládat do naprosto stejných formátů jako FSSC. Ty jsou dokonce v dialogu Uložit jako uvedeny ve stejném pořadí.
 
Klepněte pro větší obrázek
Editor Screenshot Captoru nabízí již pokročilejší možnosti úpravy obrázků
 
Ačkoliv autoři proklamují, že Screenshot Captor je program pro superrychlé ukládání obrázků, chová se program ve srovnání s FSSC velmi těžkopádně. Sejmutí snímku trvá podstatně déle. Naopak kvalitní jsou podrobné možnosti nastavení. Vzhledem ke schopnostem poněkud překvapuje velikost downloadu. Instalační balík je totiž velký přes 7 MB. Stahovat je možno z webu výrobce či ze serveru Gigamania.
 
Klepněte pro větší obrázek
Nastavení možností programu je opravdu detailní

Windows Snapshot Maker

Velmi schopný a velmi rychlý program, jehož instalační balíček má přesně 222 KB. Pochází od autora populárního nástroje pro náhradu Alt+TAB ve Windows, TaskSwitchXP. Stahovat Windows Snapshot Maker je možno ze stránek výrobce.
 
Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno Windows Snapshot Maker
 
Hlavní okno programu obsahuje náhled sejmutého obrázku a sadu základních ovládacích prvků. Na obrázku lze přímo z hlavního okna provádět základní změny barev (sépie, inverze, stupnice šedé), dodávat několik variant stínu, nebo přidat ohraničení či vodoznak. Obrázkem lze otáčet a zvětšovat jej.
 
Možnosti výstupu zahrnují základní funkce pro zkopírování obrázku do schránky, uložení do souboru, vytištění, nebo poslání e-mailem. Program nabízí možnost uložení souborů pouze do základních formátů BMP, JPEG, GIF, PNG a TIFF, což je však pro mnohé uživatele dostačující výběr. Zachycovat je možno celou obrazovku, jednotlivé aplikace, okna či ručně definované oblasti. Ručně definovaná oblast může mít tvar obdélníku, obdélníku se zakulacenými rohy, nebo elipsy.
 
Klepněte pro větší obrázek
Lupa pro přesný výběr uživatelsky definované oblasti obrazovky
 
Windows Snapshot Maker nabízí poměrně bohaté možnosti nastavení. Umožňuje definovat mj. detailní nastavení jednotlivých efektů (stínů, rámců atd.), nebo například průhlednost a umístění automaticky doplňovaného vodoznaku. Samozřejmá je možnost nastavit klávesové zkratky pro jednotlivé akce.
Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení jsou opět detailní

A co ostatní?

Programy pro snímání obrazovky jsou častými příklady v kurzech programování. To vysvětluje jejich značný počet. V záplavě stejných programů však najdeme alespoň jeden, který si zaslouží krátkou zmínku. Program MWSnap polského autora Mirosława Wójtowicze nabídne stejné možnosti jako všechny zde zmíněné, avšak ve starším kabátě. Nejnovější verze totiž pochází z července 2002. MWSNap je zajímavý možností doplnit kamkoliv do obrázku libovolný typ kurzoru, což může být užitečné například při snímání obrazovky pro tvorbu tutorialů.
 

Témata článku: Software, Windows, GigaMania, Screenshot

42 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Zzw 18. 9. 2006 12:48:38
  Už to vie robiť aj HyperSnap-DX http://www.hyperionics.com
  Používam ho...
 • Janek 22. 7. 2006 14:49:43
  Připojuji se, GrabClipSave je skvělý, jen neumí snímat i s kurzorem? Nebo...
 • Roman 21. 7. 2006 20:44:46
  Na to je vyborny GrabClipSave -...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 29

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama