Touchpad na mnoho způsobů

Touchpad je ve srovnání s ostatními ovládacími prvky velmi mladé zařízení. Ptáte se, co se dá na lechtacím obdélníčku o rozměrech 5×3 cm ještě vymyslet? V laboratořích firmy Synaptics, předního výrobce touchpadů, se nachází spousta zajímavostí.

Lákavé designérské koncepty předvedla firma Synaptics, která stojí za ovládacím kolečkem iPodu a je známým výrobcem touchpadů, redaktoru serveru CNET News.com.

Touchpad je totiž mnohem univerzálnější zařízení, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud vlastníte notebook s touto vymožeností a vedle hodin ve Windows vám sídlí utilita od Synaptics, asi víte, že množství parametrů, které se dají nastavit, je oproti myši až neuvěřitelné a proběhnout si všechna nastavení trvá docela dlouho. Také vám asi neuniklo, že touchpad lze využít nejen pro přesun kurzoru, ale také ke klikání a skrolování v různých směrech. Pohyb kurzoru či skrolování lze automatizovat najetím do nejrůznějších zón. Rychlost posuvu lze měnit posunutím ukazováčku blíže nebo dále ke středové poloze a při skrolování pak doslova nemusíte hnout prstem. Navíc se dá snadno zjistit, s jakou intenzitou na touchpad tlačíte. A nejlepší na tom všem je, že jde o jednu a tutéž plošku, jejíž funkce se dá měnit softwarově i u léta starého notebooku.

Na některých periferiích už se dá narazit i na touchpady nahrazující tlačítka či různá šoupátka – například klávesnice Logitech MX 5000 má tato zařízení pro zoomování a ovládání hlasitosti. Komfortem ovládání se takové zařízení vyrovná analogovým ovladačům.

Klepněte pro větší obrázek

Na noteboocích Toshiba Qosmio je touchpad se dvěma pracovními módy – při prvním funguje klasickým způsobem jako touchpad se skrolovátkem, při druhém pak plní funkci tlačítek pro spouštění aplikací a zesilování zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Touchpad lze velmi jednoduše obklopit multimediálními „tlačítky“, či jeho okolí dovybavit signalizačními LEDkami – v tomto případě na pravé straně touchpadu indikují úroveň hlasitosti zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Synaptics pracuje i na vychytávkách pro multimediální klávesnice a dálková ovládání pro digitální domácnost. V laboratořích firmy jsou již prototypy bezdrátové klávesnice se čtyřsměrným kolečkem, které slouží také k přepínání kanálů či zesilování zvuku. Uprostřed toho všeho sedí majestátně tlačítko pro potvrzování volby.

Klepněte pro větší obrázek

Pro valnou většinu lidí je takové ovládání pohodlnější než miniaturní trackpoint či joystick, nebo ovládání s pomocí čtyř kurzorových šipek.

Prototyp klávesnice s tímto ovládacím prvkem má pod kolečkem ještě plochu pro multimediální tlačítka a překvapivě se našlo místo pro čtyři smajlíky.

Klepněte pro větší obrázek

Stejné kolečko se dá snadno zabudovat i na dálkové ovládání. Počet tlačítek se tak dá výrazně zredukovat a zjednodušit tak komplikované ovladače DVD přehrávačů či set-top boxů (i když osobně dávám samostatným tlačítkům přednost, není nic otravnějšího než lovit položku někde na čtvrté úrovni v menu).

Klepněte pro větší obrázek

Stále stoupající obliba notebooků jako multimediálních zařízení nastolila otázku, jak si usnadnit ovládání přehrávače. Výsuvný panýlek dostupný při otevřeném i při zavřeném notebooku je rovněž docela zajímavý nápad.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Nejen mobilní véčka mají dva displeje. S příchodem malého informačního LCD na víku notebooků a podporou notifikací Windows SideShow v připravovaných Windows Vista se nabízí další možnost využití touchpadu – uznejte, že na víku notebooku je to mnohem vhodnější varianta než použití tlačítek, nehledě na větší pohodlí při ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

 

Ve srovnání s myší či klávesnicí je touchpad docela mladé zařízení (i když jeho obdoba, dotykový displej, je tu s námi již od sedmdesátých let). Vzhledem k variabilitě, kterou poskytuje, se otevírá celá řada možností, jak jej využít. I dosavadní systém ovládání počítačů či různých multimediálních přístrojů jediným kurzorem se díky němu dá radikálně změnit – prohlížení a úprava fotografií, kreslení či courání prsty po Googlemapě nebo ovládání strategických her za použití více prstů najednou vypadá naprosto úchvatně.

Zdroj: CNETnews

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 22. 1. 2009 9:30:41
    tady už se sotva někdo ozve, zkuste to raději na fóru v sekci...
  • Atrej99 22. 1. 2009 7:51:20
    Zdravim, nevite nekdo jak udelat aby mi fungoval touchpad na asusu x51l...
  • ThinkingStupid 15. 9. 2006 13:41:09
    Asi mas neohrabany prsty, trackpoint v Thinkpadech je odost...
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

Včera | Stanislav Janů | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C