Torvalds: Stále si přeji úspěch Linuxu na desktopu

Linuxu se daří na serverech a obsadil i telefony, ale desktop zůstává minoritní. Vyšly betaverze odnoží Ubuntu, MEGAsync a další. Přinášíme měsíční souhrn novinek ze světa open-source.
Torvalds: Stále si přeji úspěch Linuxu na desktopu

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Vyšla nová verze Wordpressu. Pro Linux je oficiálně dostupný synchronizační nástroj MEGAsync. Můžete si vyzkoušet betaverzi odnoží Ubuntu. A pokud máte firmu vyvíjející pro Android, můžete se zkusit přihlásit do veřejné soutěže a vyvinout LibreOffice pro Android.

Vyšel WordPress 4.0 „Benny“

Čtvrtého září vyšla nová verze populárního CMS WordPress.Verze 4.0 je pojmenována „Benny“ na počest jazzového hudebníka Bennyho Goodmana. Mezi novinky v této verzi patří například zjednodušené vyhledávání a instalace nových zásuvných modulů, vylepšení editoru obsahu a snazší vkládání „externího“ obsahu do stránky – nově stačí například jen vložit do editoru odkaz na YouTube a WordPress z něj již sám udělá vložené video bez potřeby dalších úprav.

Pro neanglicky mluvící uživatele je zajímavou novinkou výběr jazyka již v prvním kroku instalace (pokud tedy neinstalujte přímo lokalizovanou verzi). Kompletní přehled novinek včetně těch pro vývojáře naleznete na wordpress.org.

MEGAsync je oficiálně dostupný pro Linux

MEGAsync, nástroj pro synchronizaci souborů mezi počítači využívající úložiště MEGA, je oficiálně dostupný pro Linux. Instalační balíčky jsou k dispozici pro Fedoru, Debian, Ubuntu a openSUSE v 32bit i 64bit verzi. Kromě samotné aplikace si můžete stáhnout i doplněk, který přidá podporu MEGA do Správce souborů Nautilus.

Klepněte pro větší obrázek
MEGAsync ve Fedoře 20

Oproti ostatním podobným službám je zajímavostí, že na servery MEGA se vaše data posílají již zašifrovaná – šifrování i rozšifrovávání se děje lokálně na vašem počítači a nemusíte tedy mít obavu, že by provozovatel mohl vaše data prohlížet. K dispozici ovšem nejsou zdrojové kódy klienta (ale měly by později být zveřejněny), tak se není možné přesvědčit, zda je šifrování skutečně bezpečné, což nemusí všem vyhovovat. Zajímavé je také, že v bezplatné verzi je k dispozici štědrých 50 GB prostoru pro data.

Vyšly betaverze odnoží Ubuntu

Pokud se nemůžete dočkat říjnového vydání Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, můžete si zkrátit čas testování právě vydaných prvních betaverzí jeho odnoží. Obrazy s vydání „Beta 1“ jsou k dispozici hned pro šest verzí Ubuntu – Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu GNOME a Ubuntu Cloud.

Kubuntu vlastně vychází hned ve dvou verzích – ta „běžná“ přináší nejnovější KDE 4.14 a pokud si chcete vyzkoušet připravované KDE Plasma 5, máte také možnost, protože je k dispozici je speciální obraz s touto verzí. Pokud se chcete pustit do testování tak nezapomeňte, že se stále nejedná o finální vydání a zvolte raději virtualizaci. Finální Ubuntu 14.10, včetně výše zmíněných odnoží vyjde 23. října.

Linus si stále přeje Linux na desktopu

Linuxu se již velmi dlouho daří velmi dobře ve světě superpočítačů, serverů a mobilních zařízení, ale stejně dlouho se mu naopak nedaří ve světě osobních počítačů. To právě připomenul Linus Torvalds na konferenci LinuxCon, když se jej zeptali, kam by měl Linux mířit dále – Linux odpověděl, že by stále rád viděl Linux na desktopu, ačkoli to není přímo problém kernelu, na kterém pracuje, ale spíše celé infrastruktury kolem Linuxu.

Document Foundation chce LibreOffice pro Android

Poněkud neobvyklou formou ve světě opensource se rozhodla Document Foundation (nadace stojící za vývojem balíku LibreOffice) vyřešit vývoj frameworku pro základní editační funkce LibreOffice pro platformu Android. Na dané řešení totiž vyhlásila veřejnou soutěž. Firmy, které mají zájem se zúčastnit, mohou podávat nabídky do 6. října Florianu Effenbergerovi. Případný vítěz by měl svou práci dokončit nejpozději do února roku 2015.

Vývoj LibreOffice pro Android neprobíhá vůbec bezproblémově – původně vyvíjená verze byla zamítnuta a nedávno začaly práce nanovo a k dispozici je zatím pouze prohlížeč. Právě na jeho základě bude vítěz tendru pokračovat ve vývoji.

Přednášky pro konferenci LinuxDays

4. a 5. října se bude v Praze na Fakultě informačních technologií ČVUT konat již třetí ročník konference LinuxDays. Již nyní jsou známy přednášky, které si zde budete moci poslechnout. Pokud byste se ale chtěli k přednášejícím přidat, máte ještě do 1. září možnost.

Z programu konference se můžete těšit například na přednášku o souborovém systému ZFS, budoucnosti Fedory, české klávesnici či populárním Dockeru nebo nástroji YaST.

Open data & gov


Mnichov se nevrací k Windows

Již minule jsme informovali, že situace kolem nasazení Linuxu v Mnichově je v současné době poněkud divoká. Nový starosta není zrovna fanouškem otevřených řešení, což se nelíbí městským radním, kteří přechod na LiMux, linuxovou distribuci speciálně připravenou pro Mnichov, považují za výhodné řešení, které šetří městu peníze.

Do celého „sporu“ se vložil i místostarosta Josef Schmid, který v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že město uvažuje o přechodu zpět k Windows a k vyhodnocení tohoto kroku ustaví speciální expertní komisi. Důvodem měly být údajné stížnosti zaměstnanců na LiMux a nízká efektivita práce. Proti tomu opět hlasitě protestovala městská rada podle jejíchž členů by přechod zpět na Windows byla velká chyba, která by navíc pro Mnichov byla velice drahá.

Aby celá situace byla ještě nepřehlednější, vydal Mnichov prostřednictvím svého mluvčího radnice prohlášení, že žádný přechod na Windows se neplánuje a sestavovaná komise nemá prověřovat LiMux, ale městské informační systémy jako celek. A stížnostmi úředníků prý stojí především kancelářský balík OpenOffice.org a nekompatibilita formátů, kterou by měl vyřešit na podzim plánovaný přechod na nejnovější LibreOffice.

Situace kolem nasazení opensource v Mnichově je v současné době skutečně složitá a nepřehledná a má charakter především politického střetu – nejde v něm tolik ani o fakta jako spíše o to, kdo si prosadí svou, jestli starosta nebo rada – různá prohlášení pro tisk to jen podporují, IT a LiMux se tak mohly jádrem sporu stát i jen náhodou.

Zajímavostí také je, že Microsoft na rok 2016 plánuje přestěhovat svou evropskou centrálu z městečka Unterschleißheim přímo do Mnichova, což by pro Mnichov znamenalo nemalé zvýšení daňových příjmů.

Telegraficky

 • Vydání Fedory 21 se opět o týden posouvá. Aktuální datum pro vydání finální verze je tedy 25. listopad.
 • Pokud máte nějaké zajímavé téma, které byste chtěli odprezentovat na letošní konferenci OpenAlt (1. a 2. listopadu v Brně), máte možnost se přihlásit ještě do 16. září.
 • Mozille se skutečně nedaří v oblasti zabezpečení hesel – tři měsíce byly na webu dostupná uživatelská jména a hesla (hashe) skoro sta tisíce uživatelů, kteří se zapojili do testování nové verze Bugzilly. Stalo se tak ani ne měsíc poté, co podobně unikly emailové adresy a hesla vývojářů.
 • Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation, zkráceně FSF) přidala na svůj seznam „skutečně“ svobodných linuxových distribucí libreCMC, distribuci určenou pro použití na routerech.
 • Soutěž o komunitní pozadí plochy pro Ubuntu 14.10 skončila. Z více jak čtyř set návrhů jich bylo v hlasování vybráno osm.

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, Open source, Linus Torvalds, Open data, Wordpress, Mega, Kubuntu, Codex, Archives, Tender, Wallpaper, Nautilus, Plasma

246 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Miroslav Šido 16. 9. 2014 21:25:20
  hm nuz u nas doma okrem MacOSX je iba mint. takze sorry ale on pomaly ide...
 • Jan Polášek 16. 9. 2014 17:03:16
  Linux by byl super pro kohokoliv, jen vidím problém v tom, jak vypadá....
 • trojanbyms 16. 9. 2014 15:17:30
  Na mobiloch veľa Linuxu nie je. Android nie je čistý Linux. Je tam aj...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 39

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 57

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 96

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky