reklama

To nejlepší pro video v novém: Pinnacle Studio 11

Společnost Avid včera oznámila, že její divize Pinnacle uvádí novou verzi jednoho ze svých stěžejních produktů. Na světě je jeden z nejpovedenějších nástrojů pro editaci videa, Pinnacle Studio jedenácté generace. Představme si novinku v krátkém prvním pohledu: Inovace, možnosti, edice, ceny a další.
Kapitoly článku

Novinka Pinnaclu se objeví na pultech obchodů již v květnu tohoto roku. Zájemci o tento produkt se mohou těšit na podporu HD videa, hladký a zaručený běh ve Windows Vista a zejména na tři edice odstupňované (jak jinak) podle požadavků a potřeb uživatelů.

Pinnacle Studio 11

Nejnižší edice nazvaná prostě Pinnacle Studio 11 je cílena jako náhrada bezplatných aplikací. Nabízí standardní sadu funkcí, kterou od programu tohoto typu očekáváme. Umí stáhnout video z kamery a provést jednoduchou editaci. Umí automaticky detekovat scény a na jejich základě vytvořit klipy pro budoucí editaci. Výsledek střihačského snažení lze uložit na DVD, nahrát na videokazetu či zpět do kamery, konvertovat pro Sony PSP, Apple iPod apod.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikace obsahuje přímou podporu pro export videa na Yahoo! Videos, přičemž do budoucna se počítá s možností přidání i dalších služeb pro online sledování uživateli vytvořených videí. Video ozvučí generátor hudebních doprovodů Scorefitter, který samozřejmě podporuje vzorkovací frekvenci 48 kHz. Vylepšeno bylo uživatelské rozhraní i výkon aplikace. Chybět nemůže již zmiňovaná podpora Windows Vista. Cena byla stanovena na 39,99 britských liber, což je asi 1660 korun.

Importovat lze soubory DV, HDV, AVI, MPEG-1, MPEG-2, WMV, DivX, MPEG-4, 3GP (MPEG-4) a nechráněná DVD. Poslední čtyři položky na tomto seznamu vyžadují bezplatnou aktivaci programu po internetu. Mezi zvukovými formáty je výběr omezen pouze na soubory WAV a MP3, mezi obrázky můžeme použít BMP, JPG, PCT, TGA, TIF a WMF. Zajímavější jsou zřejmě možnosti exportu, kdy video lze ukládat ve formátech Video CD či Super Video CD, DVD, MPEG-4 pro použití například v Sony PSP či Apple iPodu, DV, AVI, DivX, RealVideo 8, Windows Media 9, MPEG-1, MPEG-2, a MPEG-4. Zvuk lze ukládat i v Dolby Digital ve dvou i šesti kanálech. Zatímco export videa v MPEG-4 a DOlby DIgital zvuku ve stereu vyžaduje opět bezplatnou aktivaci produktu, za možnost exportu Dolby Digital do šesti kanálů je třeba při aktivaci připlatit.

Klepněte pro větší obrázek

Vyžadována jsou Windows XP SP 2 či Windows Vista (doporučena však jsou jen Windows Vista dvaatřicetibitová) a procesor o frekvenci 1,8 GHz. Pod Windows Vista je vyžadován procesor o 2,4 GHz či 1,6GHz procesor dvoujádrový. RAM by měla dosahovat alespoň 512 MB, grafická karta pak musí umět DirectX 9 a mít ve Windows XP alespoň 64 MB RAM, ve Windows Vista musí splňovat nároky rozhraní Aero (a tedy mít 128 MB RAM). Instalace si na pevném disku ukousne zhruba jeden gigabajt prostoru.

Pinnacle Studio Plus 11

Z tohoto dobrého základu vycházejí i vyšší edice. Pinnacle Studio Plus 11 podporuje oproti svému chudšímu příbuznému navíc nativní editaci HDV a AVCHD, umí vytvářet HD DVD, používat efekty založené na obrazu v obraze (PIP) či použití chromakey. Edice Plus vyjde na 69,99 libry, což znamená, že v ČR by se mohla prodávat kolem 2900 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Ke vstupním formátům si připočtěme AVCHD, k výstupním pak HD DVD a HDV. Ani tato edice neumí exportovat šestikanálový zvuk Dolby Digital bez doplatku při aktivaci. Nad rámec požadavků základní edice počítejme pro Plus ještě s procesorem Intel Core 2 Duo 2.4 GHz v případě, že chceme editovat AVCHD, dvojnásobnou operační pamětí v případě touhy editovat HD video, trojnásobnou pro AVCHD a 256MB grafickou kartou v případě editace jak HD tak AVCHD.

Pinnacle Studio Ultimate 11

Nejvyšší edicí je devadesátilibrová (£89,99) Ultimate. V přepočtu na české koruny ji tedy pořídíme za něco málo přes 3700. K cenám je třeba poznamenat, že nejsou - vzhledem ke schopnostem programů - nikterak přemrštěné. Relativní láci nahrává i momentálně výhodný směnný kurz britské libry. Co však za osmisetkorunový příplatek oproti edici Plus získáme? Především to dosud nejkritizovanější - nativní podporu pro kódování Dolby Digital 5.1. Přibalena bude řada pohledných filmových efektů, pokročilé možnosti pro čištění zvuku či možnost přesnějšího zoomování. Hardwarové požadavky se oproti edici Plus neliší.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Apple, Windows, Video, Pinnacle Studio, Pinnacle, Studio, Sony PSP, PSP, Export, Ultimate, Apple iPod, Videos, Osu, OSA

45 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vojta 30. 7. 2007 16:18:15
    Pinnacle zná všechny formáty videa? A co formát MOV,který je dnes v každém...
  • adkava 12. 7. 2007 19:57:30
    ahoj :) ja to práve skúšam na XP. Chce to lepšie vybavený PC, dobrú...
  • Petr 3. 6. 2007 22:46:34
    Ahoj chci se zeptat pracuji delší dobu s 8 a chci si koupit tu 11plus....
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 42

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

Včera | Karel Javůrek | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama