To nejlepší pro video v novém: Pinnacle Studio 11

Společnost Avid včera oznámila, že její divize Pinnacle uvádí novou verzi jednoho ze svých stěžejních produktů. Na světě je jeden z nejpovedenějších nástrojů pro editaci videa, Pinnacle Studio jedenácté generace. Představme si novinku v krátkém prvním pohledu: Inovace, možnosti, edice, ceny a další.
To nejlepší pro video v novém: Pinnacle Studio 11
Kapitoly článku

Novinka Pinnaclu se objeví na pultech obchodů již v květnu tohoto roku. Zájemci o tento produkt se mohou těšit na podporu HD videa, hladký a zaručený běh ve Windows Vista a zejména na tři edice odstupňované (jak jinak) podle požadavků a potřeb uživatelů.

Pinnacle Studio 11

Nejnižší edice nazvaná prostě Pinnacle Studio 11 je cílena jako náhrada bezplatných aplikací. Nabízí standardní sadu funkcí, kterou od programu tohoto typu očekáváme. Umí stáhnout video z kamery a provést jednoduchou editaci. Umí automaticky detekovat scény a na jejich základě vytvořit klipy pro budoucí editaci. Výsledek střihačského snažení lze uložit na DVD, nahrát na videokazetu či zpět do kamery, konvertovat pro Sony PSP, Apple iPod apod.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikace obsahuje přímou podporu pro export videa na Yahoo! Videos, přičemž do budoucna se počítá s možností přidání i dalších služeb pro online sledování uživateli vytvořených videí. Video ozvučí generátor hudebních doprovodů Scorefitter, který samozřejmě podporuje vzorkovací frekvenci 48 kHz. Vylepšeno bylo uživatelské rozhraní i výkon aplikace. Chybět nemůže již zmiňovaná podpora Windows Vista. Cena byla stanovena na 39,99 britských liber, což je asi 1660 korun.

Importovat lze soubory DV, HDV, AVI, MPEG-1, MPEG-2, WMV, DivX, MPEG-4, 3GP (MPEG-4) a nechráněná DVD. Poslední čtyři položky na tomto seznamu vyžadují bezplatnou aktivaci programu po internetu. Mezi zvukovými formáty je výběr omezen pouze na soubory WAV a MP3, mezi obrázky můžeme použít BMP, JPG, PCT, TGA, TIF a WMF. Zajímavější jsou zřejmě možnosti exportu, kdy video lze ukládat ve formátech Video CD či Super Video CD, DVD, MPEG-4 pro použití například v Sony PSP či Apple iPodu, DV, AVI, DivX, RealVideo 8, Windows Media 9, MPEG-1, MPEG-2, a MPEG-4. Zvuk lze ukládat i v Dolby Digital ve dvou i šesti kanálech. Zatímco export videa v MPEG-4 a DOlby DIgital zvuku ve stereu vyžaduje opět bezplatnou aktivaci produktu, za možnost exportu Dolby Digital do šesti kanálů je třeba při aktivaci připlatit.

Klepněte pro větší obrázek

Vyžadována jsou Windows XP SP 2 či Windows Vista (doporučena však jsou jen Windows Vista dvaatřicetibitová) a procesor o frekvenci 1,8 GHz. Pod Windows Vista je vyžadován procesor o 2,4 GHz či 1,6GHz procesor dvoujádrový. RAM by měla dosahovat alespoň 512 MB, grafická karta pak musí umět DirectX 9 a mít ve Windows XP alespoň 64 MB RAM, ve Windows Vista musí splňovat nároky rozhraní Aero (a tedy mít 128 MB RAM). Instalace si na pevném disku ukousne zhruba jeden gigabajt prostoru.

Pinnacle Studio Plus 11

Z tohoto dobrého základu vycházejí i vyšší edice. Pinnacle Studio Plus 11 podporuje oproti svému chudšímu příbuznému navíc nativní editaci HDV a AVCHD, umí vytvářet HD DVD, používat efekty založené na obrazu v obraze (PIP) či použití chromakey. Edice Plus vyjde na 69,99 libry, což znamená, že v ČR by se mohla prodávat kolem 2900 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Ke vstupním formátům si připočtěme AVCHD, k výstupním pak HD DVD a HDV. Ani tato edice neumí exportovat šestikanálový zvuk Dolby Digital bez doplatku při aktivaci. Nad rámec požadavků základní edice počítejme pro Plus ještě s procesorem Intel Core 2 Duo 2.4 GHz v případě, že chceme editovat AVCHD, dvojnásobnou operační pamětí v případě touhy editovat HD video, trojnásobnou pro AVCHD a 256MB grafickou kartou v případě editace jak HD tak AVCHD.

Pinnacle Studio Ultimate 11

Nejvyšší edicí je devadesátilibrová (£89,99) Ultimate. V přepočtu na české koruny ji tedy pořídíme za něco málo přes 3700. K cenám je třeba poznamenat, že nejsou - vzhledem ke schopnostem programů - nikterak přemrštěné. Relativní láci nahrává i momentálně výhodný směnný kurz britské libry. Co však za osmisetkorunový příplatek oproti edici Plus získáme? Především to dosud nejkritizovanější - nativní podporu pro kódování Dolby Digital 5.1. Přibalena bude řada pohledných filmových efektů, pokročilé možnosti pro čištění zvuku či možnost přesnějšího zoomování. Hardwarové požadavky se oproti edici Plus neliší.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Apple, Windows, Pinnacle, Pinnacle Studio, Studio, Export, Editace videa, Libra, PSP, Ultimate, Windows 7 Ultimate, Sony PSP, Videos, Pipa

45 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vojta 30. 7. 2007 16:18:15
    Pinnacle zná všechny formáty videa? A co formát MOV,který je dnes v každém...
  • adkava 12. 7. 2007 19:57:30
    ahoj :) ja to práve skúšam na XP. Chce to lepšie vybavený PC, dobrú...
  • Petr 3. 6. 2007 22:46:34
    Ahoj chci se zeptat pracuji delší dobu s 8 a chci si koupit tu 11plus....
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5