Thunderbolt 3: 40 Gb/s v konektoru USB-C

Nový Thunderbolt 3 přináší nejen dvojnásobnou rychlost oproti minulé generaci, ale z mini Displayportu se mění na oboustranný konektor USB-C. Jeden konektor vládne všem?

Už minulý rok se objevily první zmínky o tom, že Intel chystá novou generaci Thunderboltu, která přinese další zvýšení rychlosti a také optimalizaci spotřeby  čipů, které se starají o řízení datového toku.

Klepněte pro větší obrázek

Když Intel v roce 2011 představil Thunderbolt první generace, byla to vize, že by mohlo jít o „jeden port, který bude vládnout všem“. Rozšíření však nebylo rozhodně tak velké, jak by si Intel přál a s třetí generací tak přišel s nečekaným zlepšovákem, který možná konečně umožní obrovský úspěch pro Thunderbolt.

Thunderbolt 3 jako oboustranné USB-C

Doposud byl Thunderbolt integrován s konektorem mini Displayport, který má tloušťku 5 mm. Vzhledem ke stále tenčím zařízením nejen v oblasti tabletů či mobilních telefonů, ale i notebooků, je to však už příliš.

Klepněte pro větší obrázek
Kabel pro USB-C lze použít i pro Thunderbolt 3

Intel tak s Thunderboltem třetí generace přináší opravdu velkou revoluci – používá totiž nový oboustranný konektor USB-C, který má tloušťku pouze 3 mm a je tak použitelný i pro tenká mobilní zařízení.

Thunderbolt 3 ale ukrývá obrovské možnosti, které předčí pouhé USB. Řadič totiž podporuje protokoly USB 3.1, USB 3.0 a starší, Displayport 1.2 (1.3 zatím ještě ne) i originální Thunderbolt. Vše to běží přes rychlou interní sběrnici PCI Express 3.0.

Klepněte pro větší obrázek
Podpora více protokolů

Všechny tyto porty budou dostupné přes jediný tenký oboustranný konektor USB-C a díky vysoké rychlosti klidně i najednou.

Rychlost až 40 Gb/s a napájení až 100 W

Thunderbolt 3 přináší dvojnásobné zvýšení propustnost oproti druhé generaci, zvládne tak až 40 Gb/s přes jediný aktivní měděný kabel, který bude samozřejmě dražší. Tento kabel bude zároveň podporovat i USB 3.1 (10 Gb/s) a maximální délka bude dva metry.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlost je vyšší než u předchozí generace a jakékoli konkurence

Intel ale počítal i s klasickým levným pasivním kabelem pro USB-C, pomocí kterého bude možné využít propustnost až 20 Gb/s s podporou protokolu Thunderbolt, USB 3.1 a Displayportu 1.2. Délka kabelu je rovněž omezena na dva metry.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlosti a délky dle druhu kabelu

Pokud jde o aktivní optické kabely, které umožní délku až 60 metrů při zachování rychlosti 40 Gb/s, ty jsou ještě ve vývoji a budou dostupné v roce 2016. Přesnější termín zatím není k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek
Nabíjení až 100 W

Důležitým prvkem je i výkon pro napájení. V případě běžných zařízení je k dispozici až 15 W, pro zařízení kompatibilní s USB PD (Power Delivery) je možné využít až 100 W, což stačí třeba i pro nabíjení výkonných herních notebooků nebo displejů.

Dva 4K displeje přes jediný kabel

Díky vysoké propustnosti se nový Thunderbolt 3 chlubí možností připojit přes jediný kabel dva monitory s rozlišení 4K s 60 snímky za sekundu (4 096 × 2 160) nebo jedním 5K@60.

Klepněte pro větší obrázek
Přes jeden konektor a kabel i dva 4K monitory

Přes jediný kabel lze také provozovat různé adaptéry a dokovací stanice, které mají větší počet různých portů – ethernet, výstup zvuku, USB-C, USB 3.1 nebo HDMI (i 2.0). V případě samostatného adaptéru lze také přes Thunderbolt 3 provozovat ethernet s rychlostí 10 Gb/s, přičemž lze takto spojit i více počítačů v režimu peer-to-peer. Samozřejmostí je i podpora různých čteček karet, eSATA, FireWire a podobně přes adaptéry.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti dokovacích stanic budou obrovské

Skvělou ukázkou využití propustnosti je možnost v jednu chvíli provozovat přes jediný Thunderbolt 3 reprezentovaný jedním konektorem USB-C – gigabitový ethernet, USB 3.0 (5 Gb/s), USB 3.1 (10 Gb/s), dva displeje 4K@60 a ještě k tomu jeden QuadHD displej s 60 Hz.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání propustnosti

Intel zmiňuje i podporu externích grafických karet, které by přišly vhod především v kombinaci s notebooky a podobnými mobilními zařízeními, kde nelze do tenkého těla dostat výkonnou grafiku pro hraní ve vysokém rozlišení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Thunderbolt i v této generace podporuje zapojení do série, takže přes jediný kabel lze takto postupně zapojit až šest samostatných zařízení.

Konečně jediný kabel, který vládne všem?

Intel s novým Thunderboltem 3 využívá přechodu na nový standard USB-C, od kterého se očekává obrovské rozšíření. S touto vlnou by se tak mohl Intel svézt a nabídnout ultimátní univerzální řešení, které na první pohled vypadá jako obyčejné USB-C.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti běžným řadičům pro USB 3.1 zde bude pravděpodobně vyšší cena za řadič (Alpine Ridge), který byl původně plánován pro generaci čipů Skylake, podle informací ale může být teoreticky i v zařízeních s čipy Broadwell.

A kdy se nového Thunderboltu 3 s USB-C dočkáme? První zařízení budou na trhu až koncem tohoto roku, přičemž vlna produktů s Thunderboltem 3 se očekává až v roce 2016. Asi nejvíce ho lze očekávat s novou generaci v MacBooku Pro od Applu, která by už mohla mít čipy Skylake a tedy i Thunderbolt 3.

Témata článku: Notebooky, Technologie, Počítače, Intel, Tablety, USB, USB-C, Thunderbolt, Computex 2015, Usb kabely, USB 3.0, Alpine

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Poltergeist 6. 6. 2015 0:33:15
    dete s tim do prdeIe ja chci jakejkoliv konektor kterej pujde do...
  • Zwick 3. 6. 2015 21:30:03
    Je zpětně kompatibilní s Thunderbolt 2 a Thunderbolt 1?
  • M0RGAN 3. 6. 2015 14:07:53
    Grr, zas jen dva metry, já potřebuju aspoň tři pro monitory na ramenech....
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5