Tentokrát ale peklo opravdu zamrzlo. Textové Ubuntu poběží uvnitř Windows

 • Microsoft představil Windows Subsystem for Linux
 • Příkazovou řádku doplní linuxový bash
 • Budete moci instalovat aplikace přes apt-get, vyvíjet i hrát si s Linuxem na Windows

Když Microsoft ve středu podvečer oznámil, že uzavřel partnerství se společností Canonical, která zastřešuje vývoj populární linuxové distribuce Ubuntu, a společně umožní na Windows 10 spouštět linuxové textové programy uvnitř vestavěné unixové příkazové řádky bash, mnozí nejspíše začali rychle kontrolovat datum, jestli už náhodou není 1. duben.

Nejde o virtualizaci

Apríl je tu sice opravdu už za pár hodin, ale během těch dvou dnů se na té zdánlivě přelomové informaci nic nezměnilo – jen jsme zase všichni o něco chytřejší, Microsoft totiž postupně uvolňuje další a další střípky informací, jak by to mělo fungovat v praxi.

Člověka nejspíše v prvé řadě napadne nějaká forma hypervizoru. Jistě, v nitru Windows by mohl skutečně běžet virtualizovaný Linux, který bude v bezešvém módu spouštět tu okénko s bashem, tu zase jiný populární linuxový textový program a tak dále. Rozhodně by to tak fungovat mohlo a nebylo by to ostatně poprvé – vzpomeňte třeba na Windows XP Mode pro Sedmičky. Jenže Microsoft šel tentokrát mnohem dál a hlouběji do nitra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windows XP Mode pro Windows 7, který umožňoval spouštět staré aplikace z XPček. Ve skutečnosti se ale jednalo jen o skrytou – bezešvou virtualizaci.

Něco jako Wine (ale jen trochu)

Dustin Kirkland, jeden z odpovědných manažerů Canonicalu, přirovnal novou technologii k populárnímu programu Wine pro linuxové systémy, který umožňuje spouštění aplikací Windows třeba právě na Ubuntu a to způsobem, kdy překládá všechna volání Windows API do linuxového světa. Pokud tedy kód programu EXE obsahuje instrukci, která říká, že se má zobrazit dialog pro otevření souboru, Wine se postará o to, aby se zobrazil analogický dialog na grafickém linuxovém desktopu. S trochou štěstí tímto způsobem na Fedoře či Ubuntu spustíte třeba i čerstvý Photoshop.

Klepněte pro větší obrázek
Adobe Photoshop CC spuštěný na Ubuntu 14.04 skrze překladač Wine (Foto: winehq.org)

Windows Subsystem for Linux

Odpověď Microsoftu se jmenuje WSL – Windows Subsystem for Linux a oproti Wine se jedná o překladovou vrstvu, která jde ještě o několik pater níže až na samotnou dřeň jádra Windows, díky čemuž se linuxové programy skrze WSL spouštějí prakticky stejně rychle jako na opravdu nativním Linuxu. Jenže co ten WSL vlastně spouští?

Textové Ubuntu uvnitř Windows

Jelikož Microsoft spolupracuje s Canonicalem, součástí WSL jsou klíčové textové nástroje z  Ubuntu 14.04 LTS ve speciálním režimu user-mode. Do tohoto prostředí se pak přepnete jednoduše tak, že spustíte příkazovou řádku bash stejně, jako byste otevřeli klasickou příkazovou řádku Windows cmd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Architektura vrstvy WSL, která překládá linuxové systémové instrukce, a konečně Bash z Ubuntu, který díky tomu může běžet na Windows 

Uvnitř bashe pak můžete spouštět všemožné linuxové příkazy a programy, a jelikož se jedná o ořezanou verzi Ubuntu, nechybí ani systém apt-get, který se na Ubuntu stará o instalaci nových aplikací z centrálního katalogu, takže na Windows 10 budete moci spouštět i libovolné další textové programy. Vlastně cokoliv, co umožní samotný režim user-mode a kapacity WSL.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Apt-get, editor vi a překladač gcc na Windows a to zcela oficiálně a bez aprílu

Pro vývojáře

No dobrá, ale proč to vlastně Microsoft dělá? Konference Build je věnovaná vývojářům a zejména ti internetoví Linux milují, protože skýtá hromadu klíčových nástrojů a interpretů počínaje Pythonem a konče třeba Ruby. WSL je tu přesně od toho, aby pokud možno stejný servis nabídl i na Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Oddíl C je z WSL dostupný na předpokládané linuxové cestě /mnt/c

To v praxi znamená, že vývojář bude moci kód napsat ve svém oblíbeném editoru na Windows, ale zároveň bude moci použít i všemožné bashové skripty a linuxové aplikace a udělátka, kterých je plný GitHub, aniž by musel programátor všechny tyto programy, pokud jsou vůbec portované i pro Windows, zdlouhavě instalovat standardní cestou. Prostě otevře bash, napíše třeba apt-get install git a bude mít git. Binárně naprosto totožný a čerstvý git jako na Ubuntu – žádný port pro Windows.

WSL má ohromný přesah. Nejde jen o vývojáře

WSL má tedy pomoci především vývojářům, ovšem má i ohromný a historický přesah. Krok Microsoftu a volba Canonicalu jakožto klíčového partnera zpopularizuje právě tento linuxový systém, jehož příkazovou řádku a textové prostředí si přímo na Windows a bez další instalace a konfigurace bude moci rázem vyzkoušet naprosto každý.

Z WSL se stane nejen pomocník pro programátory, ale i sandboxované hřiště, ve kterém se i naprostý zelenáč bude moci seznámit s linuxovým světem, jeho výhodami i případnými překážkami. Vzhledem k tržní síle Windows by měl být tedy nadšený jak šéf Canonicalu Mark Shuttleworth, tak celá komunita open-source a GNU.

Již brzy pro betatestery

Pokud používáte čerstvou verzi Windows 10 Insider, základní ovladače pro Windows Subsystem for Linux už dávno máte, jeden z nejzvídavějších fanoušků Windows 10 jménem WalkingCat už totiž na sklonku ledna referoval na Twitteru o dvou nových systémových procesech lxcore.sys a lxss.sys, ačkoliv tehdy ještě přesně netušil, k čemu vlastně slouží.

Systém ale zatím není prakticky použitelný, chybí totiž další software a hlavně soubory samotného Ubuntu. To vše by ale mělo dorazit k betatesterům už velmi brzy – snad hned v příštím testovacím sestavení z rychlého aktualizačního kanálu programu Insider.

Microsoft dopředu upozorňuje, že je WSL stále ve fázi rané betaverze, a tak zdaleka ne všechny programy budou nakonec opravdu fungovat.

 

Microsoft se pokouší o kompatibilitu s unixovými systémy už skoro třicet let

Linuxový subsystém uvnitř Windows a vůbec relativní otevřenost Redmondu vůči unixovému světu ve skutečnosti není až takovou novinkou. S podporou unixových programů totiž Microsoft počítal už na počátku 90. let v rámci vývoje Windows NT, které podporovalo subsystémy Windows, OS/2 a omezeně právě architekturu POSIX ze světa unixových operačních systémů, ačkoliv součástí Windows nebyl žádný unixový shell – příkazová řádka. 

Tzv. Microsoft POSIX subsystem byl součástí okenních operačních systémů z rodiny NT až do Windows XP, kdy jej vystřídaly další technologie Windows Services for UNIX, respektive Subsystem for UNIX-based Applications, které byly k dispozici ještě ve Windows 7 a odpovídajících serverových verzích Windows.

Windows Subsystem for Linux, ačkoliv se jedná o zcela novou technologii, tedy ve skutečnosti navazuje na skoro třicetiletou snahu, jak docílit alespoň určité vzájemné kompatibility těchto dvou světů.

 
104 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Petr Galansky 1. 4. 2016 22:24:06
  V budoucnu si koupite windows+linux v jedne krabici. Takze bezpecnost...
 • Misaz640 1. 4. 2016 22:23:01
  A půjde to vypnout?
 • Pacikx 1. 4. 2016 18:19:07
  Za ten nadpis by si redaktor zasloužil pořádnou nakládačku...

Určitě si přečtěte


Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

** Vyhledávače jsou natolik dobré, že si poradí i s frází v běžné češtině ** Pokud to ale nebude stačit, můžete vyzkoušet pokročilé funkce ** Vybrali jsme ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 13

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

** Adobe Premiere Pro ani Final Cut se pro běžné uživatele příliš nehodí ** Programy na domácí střih většinou stojí do dvou tisíc ** V desítce nejzajímavějších najdete i 3 videoeditory dostupné zdarma

19.  9.  2016 | Stanislav Janů | 37

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

** Online stopy i se svým jménem zanechá většina uživatelů internetu ** Jejich smazání nikdy nebude stoprocentní ** Poradíme, jak odstranit jejich větší část

20.  9.  2016 | Stanislav Janů | 22

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 127


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí