Tencí klienti – náhrada za kancelářská PC

Ačkoliv bylo dříve často prorokováno něco zcela jiného, centrem moderní kanceláře nebo třeba učebny zůstává konvenční PC. Nové produkty na poli tenkých klientů ale mohou jeho pozici nepříjemně nabourávat. A nejen ony. Je budoucnost v „chytrých obrazovkách“?

Standardní uživatelské PC je v současnosti výkonným a všestranným zařízením. Pokud je vybaveno vhodným operačním systémem, softwarem a kvalitně spravováno, pak poskytuje svým uživatelům širokou paletu možností jak pracovat. Na pracovištích, kde je využíváno velké množství počítačů, ale také v různých institucích, na školách nebo úřadech však univerzálnost stolního počítače způsobuje nemálo potíží.

Především je to problém se správou a zabezpečením. Dále pak otázka „mobility“ uživatelů, respektive provázání jejich nastavení a někdy i uživatelských účtů s jediným kusem hardwaru. Přidávají se specifické softwarové poruchy, virové hrozby. Čili rizika, u kterých je univerzálnost – hlavní výhoda PC – naopak elementem podněcujícím problém. Jsou tyto vady nutnou vlastností použití univerzální technologie, nebo se jich lze zbavit?

Tenký klient

Idea používat v centrálně spravovaných systémech tenké klienty je velmi stará a v podstatě vychází z období počátků moderních počítačů. Tenký klient je po hardwarové i softwarové stránce minimalizovaná obdoba běžného počítače. Jeho fungování je závislé na serveru, na kterém běží všechny aplikace.

Samotné klientské zařízení slouží pouze k zobrazování informací a k přenosu uživatelských vstupů zpět na aplikační server. To znamená, že veškerý software se většinou nachází na jednom systému a samotní uživatelé k němu přistupují z různých míst pomocí unifikovaného rozhraní. Výhody takového řešení jsou nasnadě.

Především, uživatelé mohou být zcela mobilní. Je jedno, ze které stanice se přihlásí, vždy dostanou své nastavení, aplikace, data, vše v podobě, v jaké je opustili na jiném zařízení. Toho je možné dosáhnout v libovolné síti složené z plnohodnotných počítačů, ale jen za cenu nasazení speciálního softwaru.

Velice se zjednodušuje údržba aplikací, řízení jejich funkčnosti a v konečném důsledku také dochází ke zvyšování bezpečnosti. Uživatelé do klientů nemohou instalovat vlastní programy, stejně tak je stěží představitelné, aby na datech z centrální aplikace parazitovali například tím, že je „vykradou“ do svého iPodu.

Stejně tak zřejmé jsou i nevýhody řešení postavených na systému tenkých klientů. Především je to závislost na připojení k síti a komunikace se serverem. Běžný počítač je plně funkční, i pokud je jeho přístup k síti omezen nebo znemožněn, nanejvýše není možné používat některé aplikace.

Tenký klient je bez přístupu k serveru v lepším případě redukován na minimum základních funkcí, v horším je zcela mrtev. Totéž platí, dojde-li k poruše serveru. Jeho odezva je vinou přenosu dat po síti pomalejší než u běžného počítače. Na druhou stranu ale krádež tenkého klienta neznamená krádež dat.

Klepněte pro větší obrázek

Tenký a starý

Společnost SUN nedávno oznámila novou generaci svých klientů SUN Ray (sluneční paprsek). Existují samozřejmě další specializovaná zařízení, například od firmy HP (odkaz) nebo od Dellu (odkaz).

Jednu věc mají společnou, a to, že jsou jako tenké klienty již od počátku konstruovány. Kromě těchto přístrojů, lacinějších, než jsou typické počítače, ale existuje ještě jiný přístup k problému. Tímto přístupem je využití stávajících počítačů jako tenkých klientů pomocí speciálního softwaru.

Výhodou je možnost využít existující, často již letitý hardware, většinou bez nutnosti ho dramatickým způsobem upgradovat (a tedy investovat do něj). To je metoda, která se využívá často ve veřejném sektoru, například ve školství (odkaz). Nicméně je vhodná i pro firmy s velkým počtem letitých zařízení, které by jinak musely investovat peníze do nového hardwaru a do ekologické likvidace toho stávajícího.

Blíží se úsvit paprsků?

Do domácnosti nebo do malé organizace se koncept tenkého klienta nehodí. Nicméně míst, kde se tato zařízení využijí, přibývá. Banky, úřady, školy, firmy, nemocnice a podobná místa oceňují jednoduchou správu, bezpečnost, nenáročnost a nižší pořizovací cenu koncového zařízení (byť s výše uvedenými nedostatky).

Tenké klienty se po letech stávají opět předmětem aktuálních diskuzí v odborných médiích, přitom zájem těchto médií o ně stoupá úměrně s počtem nově uváděných produktů. Na základě toho je možné říct, že se pravděpodobně blíží doba, kdy se s nějakou formou tenkých klientů, možná právě „paprsků“, budeme setkávat stále častěji i v běžném životě.

Pro uživatele zvyklého na tradiční PC je kladem zejména jejich mobilita. Pro zkušeného uživatele představuje zásadní zápor omezení volnosti práce se zařízením. Ale právě toto omezení je velikým kladem z hlediska administrace a správy klienta v rámci rozsáhlejší sítě.

Trocha nepohodlí by tak, paradoxně, mohla přispět k ušetření nákladů na řízení moderní informační infrastruktury. Je to zajímavé, ale možná ta skutečná doba systémů postavených na koncepci tenkého klienta přichází prakticky desítky let po jeho prvním uvedení do života a po mezidobí, kdy tato zařízení plnohodnotné počítače, především PC, prakticky upozadila.

Témata článku: Hardware, Bezpečnost

69 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin 26. 5. 2006 10:13:06
    Můžou pak tu Lokální tiskárnu využívat všichni kdo tam přistupujou?...
  • Majklík 6. 5. 2006 20:44:42
    Odstavec ti online nepošlu. Mám to jen v papírové formě, jak mi to bylo...
  • Honza 5. 5. 2006 11:16:31
    Tak mi prosím ten odstavec ukaž. Právě jsem přečetl celou EULA k MS Office...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 69

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C